ترکیهپرچم ترکیه

درباره کشور

جمهوری ترکیه کشوری با اکثریت مسلمان است که با ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان و همینطور عراق و سوریه همسایه است. این کشور از شمال با دریای سیاه، و از جنوب‌غربی با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. ترکیه کشوری اوراسیایی محسوب می شود، بدین معنی که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی در قاره آسیا و خاورمیانه واقع شده است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان در قاره اروپا قرار دارد.

آب و هوا و جغرافیا

ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. این کشور دارای موقعیت ژئوپلیتیکی بسیار خوبی است و پل ارتباطی آسیا و اروپا به شمار می‌آید. کشورهای بسیاری، همچون ایران برای ترانزیت کالا و انرژی از خاک ترکیه استفاده می‌کنند. آب و هوای خوب و جلگه ای و مکان های جالب و دیدنی  سالانه هزاران توریست را به این کشور زیبا می کشاند.

غذا

این کشور علاوه بر جاذبه‌های منحصر به فردش، غذاهای بی‌نظیری دارد که در دنیا شناخته شده است و گردشگران بسیاری را به این بهانه به سمت خود می‌کشاند. طعم و رنگ سنتی غذاهای ترکی باعث محبوبیت آن در میان گردشگران شده است. راز غذاهای لذیذ این کشور در هنر آشپزی خاص، موقعیت جغرافیایی و بهره‌گیری از مواد غذایی طبیعی و فوق‌العاده است.

در ترکیه همانند ایران کباب‌ها  طرفداران بسیاری دارد و «آدانا کباب»، کبابی مثل کباب کوبیده ما ایرانیان است، اما مقدار گوشت آن بیشتر است. مواد تشکیل‌دهنده این کباب زیاد نیست، اما فرآیند آماده‌سازی آن کمی خاص است که باعث می شود این کباب طرفداران خاص خود را داشته باشد.

مردم و جمعیت

جمعیت ترکیه حدود ۷۹ میلیون نفر می‌باشد. حدود ۷۵ درصد مردم  این کشور سنی‌مذهب و ۲۵ درصد هم علوی هستند. بسیاری از مردم این کشور به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است اما نوع حکومت در ترکیه لائیک است. در ترکیه حدود ۷۰٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۱۲٪ را سایر قومیت ها تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی، ترکی استانبولی است که در گذشته با رسم‌الخط عربی نوشته می‌شد ولی از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۹۲۳ این زبان با رسم‌الخط لاتین نوشته می‌شود.

مشخصات کشور

قاره: آسیا
پایتخت:
زبان رسمی: ترکی
جمعیت: ۷۹۰۰۰۰۰۰
واحد پول: لیر ترکیه
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

موقعیت