ترکیه | Turkey

پایتخت:
زبان رسمی: ترکی
جمعیت: ۷۹۰۰۰۰۰۰
واحد پول: لیر ترکیه
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

جمهوری ترکیه کشوری با اکثریت مسلمان است که با ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان و همینطور عراق و سوریه همسایه است. این کشور از شمال با دریای سیاه، و از جنوب‌غربی با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. ترکیه کشوری اوراسیایی محسوب می شود، بدین معنی که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی در قاره آسیا و خاورمیانه واقع شده است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان در قاره اروپا قرار دارد.

آب و هوا و جغرافیا

ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. این کشور دارای موقعیت ژئوپلیتیکی بسیار خوبی است و پل ارتباطی آسیا و اروپا به شمار می‌آید. کشورهای بسیاری، همچون ایران برای ترانزیت کالا و انرژی از خاک ترکیه استفاده می‌کنند. آب و هوای خوب و جلگه ای و مکان های جالب و دیدنی  سالانه هزاران توریست را به این کشور زیبا می کشاند.

غذا

این کشور علاوه بر جاذبه‌های منحصر به فردش، غذاهای بی‌نظیری دارد که در دنیا شناخته شده است و گردشگران بسیاری  را به این بهانه به سمت خود می‌کشاند. طعم و رنگ سنتی غذاهای ترکی باعث محبوبیت آن در میان گردشگران شده است. راز غذاهای لذیذ این کشور در هنر آشپزی خاص، موقعیت جغرافیایی و بهره‌گیری از مواد غذایی طبیعی و فوق‌العاده است. 
در ترکیه همانند ایران کباب‌ها  طرفداران بسیاری دارد و «آدانا کباب»، کبابی مثل کباب کوبیده ما ایرانیان است، اما مقدار گوشت آن بیشتر است. مواد تشکیل‌دهنده این کباب زیاد نیست، اما فرآیند آماده‌سازی آن کمی خاص است که باعث می شود این کباب طرفداران خاص خود را داشته باشد.

مردم و جمعیت

جمعیت ترکیه حدود ۷۹ میلیون نفر می‌باشد. حدود ۷۵ درصد مردم  این کشور سنی‌مذهب و ۲۵ درصد هم علوی هستند. بسیاری از مردم این کشور به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است اما نوع حکومت در ترکیه لائیک است. در ترکیه حدود ۷۰٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۱۲٪ را سایر قومیت ها تشکیل می‌دهند.

زبان رسمی، ترکی استانبولی است که در گذشته با رسم‌الخط عربی نوشته می‌شد ولی از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۹۲۳ این زبان با رسم‌الخط لاتین نوشته می‌شود.

قیمت ویزا: ۵۰۰۰۰۰۰ تومان

شرح

چگونگی اخذ ویزای ترکیه برای ایرانیان / شرایط اخذ ویزای ترکیه

اقامت توریستی 90 روزه – 3 ماهه کشور ترکیه بدون ویزا
ویزای ترکیه رایگان است و در بدو ورود مسافران به ترکیه صادر می شود. مدت این اقامت 90 روز، یعنی 3 ماه است. برای این نوع اقامت نیازی به ویزا نمی باشد (برای ایرانیان) و مسافران می توانند به مدت 3 ماه بدون هیچ گونه مشکلی در کشور ترکیه اقامت داشته باشند. لازم به ذکر است با این نوع ویزا شما اجازه هیچ کاری مثل خرید و فروش، تحصیل و یا کار در کشور ترکیه را نخواهید داشت. حضور بیش از 3 ماه در ترکیه مستلزم اخذ اجازه رسمی از مقامات مربوطه و تمدید مدت اقامت بوده، از این رو اقامت بیش از حد مجاز در این کشور ممنوع است و جریمه و حتی اخراج از کشور را برای افراد خاطی در پی دارد.
نکته قابل ذکر دیگر؛ سفر به کشور ترکیه از طریق وسایل نقلیه زمینی (اتوبوس و قطار) و هواپیما امکان پذیر است. تاکید می کنیم در صورت مسافرت از راه زمینی حتما با شرکت های معتبر مسافرت نموده و به توصیه های امنیتی توجه بفرمایید.

اقامت توریستی 6 ماهه کشور ترکیه با دفترچه اقامت
در حال حاضر تنها را اقامت بلند مدت در کشور ترکیه برای هموطنان عزیز، تقاضای خرید ملک در کشور ترکیه است. البته تنها سند ملک دلیلی برای اخذ این نوع اقامت نبوده و پلیس کشور ترکیه مستندات دیگری را برای اعطای این نوع اقامت مطالبه خواهد کرد. طبق آخرین اخبار بدست آمده از پارلمان ترکیه، آپریل 2014 زمان اجرایی شدن قانون تصویب شده ایست که طبق آن حقوق سایر اتباع خارجی نظیر ایرانیان در اخذ اقامت به واسطه خرید ملک را محترم شمرده شده و به ایشان اجازه حداقل یک سال اقامت در کشور ترکیه را خواهد داد.

اقامت تحصیلی و دانشجویی در کشور ترکیه
برای اخذ این نوع اقامت در ترکیه می بایست ابتدا در آزمون تومر شرکت نموده و مدرک تومر را اخذ نمائید. با کسب این مدرک در کمتر از سه ماه می توانید اقامت دانشجویی و تحصیلی در کشور ترکیه را دریافت کنید. همچنین اخذ پذیرش از موسسات آموزشی معتبر ملاک این نوع اقامت نیز خواهد بود. روش اقامت تحصیلی و دانشجویی در ترکیه برای هموطنانی که قصد اقامت در این کشور را دارند موکدا توصیه می شود.

اقامت کاری در کشور ترکیه
کسب اقامت کاری در ترکیه به دو صورت کارفرما و کارگری ممکن خواهد بود. در اقامت کاری از نوع کارفرما عموم خارجیان از جمله ایرانیان با ثبت شرکت در ترکیه و اخذ مجوز کار، واجد شرایط دریافت اقامت یک ساله ترکیه به عنوان کارفرما را خواهند داشت. این نوع اقامت بعد ها با بازه های دو ساله قابل تمدید خواهد بود. تاکید می کنیم در حال حاضر این روش بهترین روش اقامت دائمی در کشور ترکیه برای ایرانیان است.
اما در اخذ اقامت کاری از نوع کارگری تنها مستلزم این است که یک شرکت در کشور ترکیه از شما دعوت به کار کند، ولی با این شرط که با تخصصی که از شما دعوت به کار شده هیچ شهروند ترکی در آن مقطع طبق استعلام اداره کار کشور ترکیه بیکار نباشد. با توجه به این نکته می توانیم این گونه نتیجه گیری کنیم که شانس پیدا کردن کار و اخذ اقامت کاری با این روش در ترکیه برای خارجیان (ایرانیان) بسیار کم است.

شهرها

هتل‌ها

دیدنی‌ها