شهر وان

درباره شهر

اگر از علاقه‌مندان سفر به ترکیه باشید، احتمالاً شهر وان یکی از گزینه‌های انتخابی شما خواهد بود. این شهر بزرگترین شهر در شرق ترکیه و مرکز استان وان است. همچنین یکی از شهرهای کرد نشین تاریخی ترکیه است و بیشتر مردم این شهر زیبا با زبان کردی کُرمانجی صحبت می‌کنند. این شهر از شمال و غرب به دریاچه‌ی بی‌نظیر وان و از شرق به کوه‌های مرتفع سیاه کوه و اِرک و از سمت جنوب به کوه آرتوس چسبیده‌ است. با ایلیا گشت همراه شوید و درباره‌ی این شهر کوچک اما زیبا بیشتر آشنا شوید.

معرفی شهر وان

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که نام این شهر از دریاچه‌ای به همین اسم گرفته شده است. علت شهرت جهانی این شهر به دلیل وجود گربه‌های سفید و پشمالویی با چشمانی دو رنگ است، به این صورت که یک چشم آبی و دیگری زردرنگ است. روستای شهباغ یکی از روستاهای قدیمی حومه شمالی این شهر سرسبز است که در حال حاضر بخشی از شهر شده و منطقه‌ای با باغ‌های فراوان است. به علت قرارگیری این شهر در کنار دریاچه، آب و هوای آن کاملا معتدل و مناسب است.‏

گردشگری در شهر

مردم این شهر ترکیه بسیار خونگرم بوده و با توریست‌ها و خصوصاً ایرانی‌ها خیلی زود ارتباط برقرار می‌کنند. همین ‏که مردم شهر متوجه ایرانی بودن شما می‌شوند، سعی می‌کنند به فارسی صحبت کنند. آنها معمولاً قیمت اجناس را علاوه بر لیر، به ‏ریال هم اعلام می کنند. جاذبه‌های گردشگری این شهر عبارتند از: قلعه وان، دریاچه، کلیسای آختامار، آبشار مرادیه و گربه‌های معروف.

اقتصاد شهر 

به دلیل رفت و آمد زیاد توریست‌ها و گردشگران تور وان در این شهر، خرید و فروش به خصوص در زمینه‌ی لباس و پوشاک از ‏رونق خاصی برخوردار است. در شهر، فروشگاه‌های بسیار بزرگ و چندین طبقه انواع و اقسام لباس را با برندهای مختلف ترک ‏و اروپایی عرضه می کنند.

مشخصات شهر

کشور: ترکیه