آنکارا | Ankara

مشخصات شاخص

جمعیت: ۴٬۳۳۸٬۶۲۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۳۱۲
ساعت:

شرح

آنکارا پایتخت و مرکز سیاسی کشور ترکیه و دومین شهر بزرگ این کشور پس از استانبول است. آنکارا شهری جدید و نسبتاً مدرن با جمعیتی حدود پنج میلیون نفر است که در قلب ترکیه و منطقه آناتولی واقع شده و به سبب امور تجاری و صنعتی و تاریخی اهمیت فراوانی دارد.

معرفی شهر آنکارا

این شهر پیشینه تاریخی غنی‌ای دارد که به عصر برنز و تمدن «هاتیها» بر می‌گردد. این شهر یک مرکز مهم فرهنگی، بازرگانی و هنری در زمان رومی‌ها، و در زمان عثمانی‌ها یک مرکز بازرگانی مهم در مسیر کاروان‌ها به سمت شرق بود. اما در قرن نوزدهم از اهمیت آن کاسته شد ولی پس  از آن که «آتاتورک» این شهر را به عنوان یک پایگاه فرماندهی نظامی انتخاب کرد، این شهر تبدیل به یک مرکز مهم شد. به دلیل موقعیت استراتژیک، این شهر  در ۱۳ اکتبر ۱۹۲۳ به عنوان پایتخت جمهوری ترکیه معرفی شد.
سفارت‌خانه‌‌ها و بسیاری از دانشگاه‌های مهم ترکیه در این شهر قرار گرفته اند.
مردم آن مخصوصا جوانان تا حدی قادر به مکالمه به زبان انگلیسی هستند.

آب و هوا

این شهر همانند دیگر نقاط آناتولی، زمستان‌هایی سرد و پربرف دارد. دمای هوا در زمستان معمولا به زیر صفر درجه سانتیگراد می‌رسد اما در تابستان‌ها هوا بسیار معتدل و مناسب است. در بهار و پاییز باران های شدیدی در این شهر می بارد.

اقتصاد

آنكارا يكي از مهمترین شهرهاي تجاري كشور تركيه است. بيشتر رشد اقتصادي اين شهر در زمينه هاي صنعت، بانكداري، حمل و نقل، ارتباطات و گردشگري است.
در صنعت كشاورزي داراي محصولات برجسته اي مانند زردآلو، انجیر، آلبالو، گردو، فندق، انار و تخم‌مرغ ، فلفل گیاهی سبز است.در بخش صنعت نساجي و صنايع پوشاک هم سهم بزرگي در اقتصاد كشور تركيه دارد. زير ساختهاي فرهنگي و آموزشي در اين شهر باعث توسعه دانشگاههاي مدرن، سالن‌هاي تئاتر و اپرا و همچنين خصوصي سازي در صنايع گردشگري شده است و به همین دلیل منابع و فرصتهاي شغلي متعددي براي مردم منطقه ايجاد شده است.

هتل‌ها

دیدنی‌ها