آدیامان

Adıyaman

درباره شهر

آدیامان نام شهر و مرکز استانی به همین نام با قدمتی نزدیک به چهل هزار سال قبل از میلاد مسیح، در کشور ترکیه می‌باشد. برای کسانی که به دنبال افسانه‌های تاریخی و شهری باستانی با طبیعتی زیبا و بکر و سرسبز هستند، این شهر ترکی قطعا گزینه مناسبی می‌تواند باشد. این شهر با تمام تاریخ و فرهنگ غنی خود، رشد سریعی داشته و امروزه یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای ترکیه به شمار می‌رود. همراه با ایلیا گشت این شهر تاریخی اسرارآمیز را بیشتر بشناسیم.

معرفی آدیامان

اکتشافاتی و حفاری‌هایی که در 10 کیلومتری شمال این منطقه صورت گرفته، قدمت سکونت انسان‌های اولیه در آن‌را، چهل هزار سال پیش از میلاد مسیح نشان می‌دهد. اینجا منطقه‌ای بوده که همیشه مورد تهاجم اقوام دیگری از آشوریان، ایرانیان و حتی مقدونیه‌ای‌ها قرار می‌گرفته تا اینکه سلسله پادشاهی کوماژن که دودمانی یونانی ایرانی بودند و از نوادگان داریوش یکم هخامنشی محسوب می‌شدند حکومت این منطقه را در سال 69 قبل از میلاد مسیح به دست گرفتند. این تمدن همان‌ کسانی بودند که مجسمه‌های عجیب و اسرارآمیز را در کوه نمروت بنا کردند و نهایتا به دست امپراطوری روم سرنگون شدند. امروزه جمعیت قابل توجهی از کردهای ترکیه در این شهر زندگی می‌کنند.

اقتصاد

از آنجایی که این شهر در نزدیکی رود پر آب فرات واقع شده، کشاورزی در این منطقه رونق گرفته و از جمله صنایع اصلی اقتصادی شهر می‌باشد. با این وجود اینجا اصلا شهری صنعتی محسوب نمی‌شود و همچنان بافت و مردمانی سنتی دارد.

گردشگری

کوه شگفت‌انگیز و اسرارآمیز نمرود که از شرق تا غرب و تمامی شمال آن پر شده از مجسمه‌های غول پیکر ترسناک با صورت‌هایی از انسان، شیر و عقاب است و مقبره آنتیوخوس پادشاه یونانی آن از سال 38 تا 70 قبل از میلاد، معروف‌ترین جاذبه گردشگری این شهر می‌باشند که مسافران کنجکاوی را در تمامی سال از تمامی دنیا به خود جذب می‌کنند. همچنین موزه باستان شناسی آدیامان و بازار اوترکچی کارسیسی از دیگر جاذبه‌های دیدنی شهر محسوب می‌شوند. 

آب و هوا

تابستان‌های بسیار گرم و خشک همراه زمستان‌های بسیار سرد با بارش سنگین برف از مشخصه‌های آب و هوایی این منطقه می‌‌باشد.

مشخصات شهر

کشور: ترکیه

موقعیت