انگلستان

England
پایتخت: برلین
زبان رسمی: انگلیسی ، کورنی
جمعیت: ۵۴٬۳۱۶٬۶۰۰
واحد پول: پوند استرلینگ

شرح

انگلستان، یکی از چهار بخش پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی که مناطق جنوبی جزیره بریتانیای کبیر را دربر می‌گیرد. در توضیح پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی، باید گفت که این منطقه شامل چهار بخش است که سه بخش آن‌را کشورهای انگلستان، اسکاتلند و ولز تشکیل می‌دهند که در اروپای غربی واقع شده‌اند. بخش چهارم این مجموعه شامل ایرلند شمالی است که در جزیره ایرلند واقع شده است. انگلستان در این مجموعه بزرگترین کشور در بریتانیا است و نیز میزبان بزرگترین ناحیه شهری از نظر مساحت در اروپا یعنی لندن است. با ایلیا گشت همراه شوید تا این کشور را بیشتر بشناسیم.

معرفی انگلستان

پیشینه تاریخی انگلستان به 780 هزار سال پیش باز می‌گردد که به قول دیرینه شناسان انسان پیشگام در آن می‌زیسته است. همچنین تاریخ این کشور را می‌توان به دوران پیش از رومیان، عهد رومیان، تهاجم آنگلوساکسون‌ها، یورش نورمان‌ها، سلسله پلانتانژه، سلسله تئودور، انگلستان در سده هفدهم، هجدهم و نوزدهم و انگلستان معاصر تقسیم‌بندی نمود. پایتخت آن لندن است که در عین حال پایتخت پادشاهی بریتانیا نیز محسوب می‌شود. حکومت این کشور از نوع مشروطه سلطنتی است و ملکه الیزابت دوم بر آن حکمروایی می‌کند. همچنین ترزا می رهبر حزب محافظه کار بریتانیا نخست وزیری آن‌را بر عهده دارد. با این حساب می‌توان گفت انگلستان جز معدود کشورهایی است که زنان بر آن حکومت می‌کنند.

جغرافیا

این سرزمین که از یکصد جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده در مرزهای آبی خود از شمال غرب به دریای ایرلند، در جنوب غرب دریای سلتی و از شرق به دریای شمال می‌رسد. همچنین توسط کانال مانش در جنوب خود از اروپای قاره‌ای و کشور فرانسه جدا می‌شود. این منطقه از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز هم‌مرز است و مهم‌ترین و عمده‌ترین جزء تشکیل‌دهندهٔ کشور بریتانیا است. از بزرگترین جزایر آن نیز می‌توان به جزیره وایت و جزیره من اشاره نمود.

اقلیم

انگلستان به داشتن آب و هوایی نسبتا معتدل معروف است. در بیشتر روزهای سال هوای آن بارانی است. دمای آن در زمستان از صفر درجه پایین‌تر و در تابستان از ۳۲ درجه بالاتر نمی‌رود. گرم‌ترین ماه آن ژوئیه و سردترین ماه‌های آن ژانویه و فوریه می‌باشد. 

گردشگری

علاوه بر به جا ماندن آثار باستانی حتی از دوران ماقبل تاریخ مثل سنگ‌های معروف استون هنج، که مربوط به 2000 تا 2500 سال پیش از میلاد مسیح هستند؛ تا قلعه‌ها و قصرهای به جا مانده از قرون وسطی مثل کاخ وستمینستر که در حال حاضر مقر اصلی پارلمان بریتانیاست؛ جاذبه‌های طبیعی آن نیز بی‌نطیر و چشم‌نوازند.  انگلستان به 6 منطقه متمایز تقسیم شده – از تپه های هموار کاتزولدز و روستاهای جذاب کورنیش گرفته تا شهر پر هیاهوی لندن و سواحل چشمگیر شمال شرق – که هر کدام از خصوصیات، تاریخ و فرهنگ منحصر به فرد خود برخوردار است. در هر منطقه از انگلستان، صدها جاذبه خارق العاده برای لذت بردن وجود دارد.

نکته جالب در مورد این کشور این است که بر خلاف تمام دنیا در آن جهت رانندگی از سمت چپ می‌باشد. 

شهرها

دیدنی‌ها