اتاوا

Ottawa

مشخصات شاخص

جمعیت: ۹۳۳٬۵۹۶
پیش شماره تلفن: ۶۱۳, ۳۴۳(۱)+
ساعت:

شرح

شهر اتاوا با تلفظ‌های مختلف آدوا و آتوا چهارمین شهر بزرگ کانادا و پایتخت این کشور می‌باشد. این شهر که در امریکای شمالی واقع شده با قرارگیری در کرانه رود اتاوا که شعبه‌ای از رودخانه سن لوران است و همچنین وجود چند موزه مهم کانادا در آن مانند نگارخانه ملی و موزه جنگ کانادا، به یکی از مقاصد زیبای گردشگری این کشور تبدیل شده است. همچنین به لحاظ کیفیت زندگی بالا و وجود امنیت و آرامش سرشاری که در شهر جریان دارد و آن‌را چهاردهمین شهر برتر جهان نموده، در شمار مهاجرپذیرترین شهرهای جهان همانند دیگر شهرهای کانادا قرار گرفته است. همراه با ایلیا گشت این شهر زیبا را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر اتاوا 

اتاوا که لقب سردترین پایتخت جهان را یدک می‌کشد همراه با شهرک گاتینو در ایالت کبک منطقه پایتخت ملی کانادا را تشکیل داده‌اند. گفته می‌شود اروپاییان به دلیل رونق صنعت چوب در این منطقه به آن جذب شده و سکونت‌گاهی را به‌وجود آوردند که بعدها نیز و پس از جنگ سال 1812 با تشویق و حمایت دولت جمعیت زیادی رو به آن سرازیر شد. در سال 1832 کانالی به نام ریدو در فاصله‌ای دورتر از مرز امریکا به عنوان مسیری جایگزین به سوی مونترال به دست شخصی به نام سرهنگ جان بای ساخته شد که به اهمیت تجاری منطقه افزود و شهری در منطقه به وجود آمد که بای تاون نام نهاده شد. در سال 1855 بای تاون به اتاوا تغییر نام داد. 

دانشگاه‌ها

هرچند که چندین دانشگاه و کالج معتبر در این شهر وجود دارد اما دانشگاه کارلتون و دانشگاه اتاوا دو دانشگاه اصلی آن محسوب می‌شوند. طبق آمار رسمی شهرداری اتاوا حدود ۱۵۰۰۰۰ دانشجو در دانشگاه‌ها و کالج‌های شهر اتاوا مشغول به تحصیل هستند. جالب است بدانید که کیهان کلهر آهنگساز کُردِ برجسته ایرانی نیز فارغ‌التحصیل رشته موسیقی از دانشگاه کارلتون این شهر است.

جغرافیا

این شهر که در شمال شرقی تورنتو و غرب مونترال واقع شده در مرز آنتاریو و کبک قرار گرفته است. در قسمت شمالی شهر رودخانه اتاوا جریان دارد و نیز رودخانه رادیو شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است. حدود چهار و نیم ساعت از تورنتو و دو ساعت با مونترال فاصله دارد. همچنین تنها یک ساعت با ایالت نیویورک در مرز شمالی ایالت متحده امریکا فاصله دارد.

آب و هوا

این شهر هرچند دارای آب و هوای آفتابی است اما زمستان‌هایی بسیار سرد دارد. مردم آن حدود 120 روز از سال را شاهد بارش بیش از یک متر برف در آن هستند. و جالب اینجاست که نوسانات دمایی در بهار و پاییز آن بسیار بالاست به گونه‌ای که ممکن است بعد از یک روز گرم شاهد یک روز کاملا برفی باشیم.

هتل‌ها

دیدنی‌ها