تورنتو

درباره شهر

تورنتو مرکز استان آنتاریو یعنی پرجمعیت‌ترین و از نظر اقتصادی فعال‌ترین و قوی‌ترین استان کانادا است. این شهر بعد از مکزیکو سیتی، نیویورک و لس آنجلس چهارمین شهر پرجمعیت امریکای شمالی محسوب می‌شود. همچنین به‌عنوان یک شهر چند ملیتی دارای جاذبه‌های شهری فوق‌العاده‌ای است. این شهر با پیشرفت چشم‌گیر خود در سال‌های اخیر، به یکی از مقاصد گردشگری و حتی مهاجرتی تبدیل شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی تورنتو پرداخته است.

معرفی تورنتو

پیشینه و قدمت تاریخی این شهر بر طبق اسناد به دست آمده به سال 1800 میلادی برمی‌گردد. ظاهرا زمانی‌که برای اولین بار اروپاییان قدم به خاک این منطقه می‌گذارند با قبیله هورون که بومی این منطقه بوده‌اند مواجه می‌شوند. تورنتو مشتق شده از واژه تکارونتو که در زبان ایروکوا، زبان سرخپوستان ساکن این شهر به معنی “محلی که درختان بر روی آب ایستاده‌اند” می‌باشد. جالب اینجاست که ایرانیان زیادی نیز در این شهر ساکن هستند که تابعیت ایرانی کانادایی داشته و بیشتر در ویلودیل و تپه‌ریچموند سکونت دارند.

اقتصاد

این شهر یکی از مراکز اقتصادی بزرگ جهان و پایتخت اقتصادی کانادا یک ابر قدرت اقتصادی جهانی است. بازار بورس آن از نظر ارزش بازار هفتمین بازار بورس بزرگ دنیاست. همچنین توسعه‌دهندهٔ بخش‌های اقتصادی شامل امور مالی، خدمات تجاری، ارتباطات، هوافضا، حمل و نقل، رسانه، هنر، فیلم، ساخت برنامه‌های تلویزیونی، انتشارات، تولید نرم‌افزار، تحقیقات پزشکی، آموزش، گردشگری، مهندسی و صنایع ورزشی نیز می‌باشد.

گردشگری

برج ملی کانادا یعنی “سی ان تاور” با 553 متر ارتفاع که دومین سازه مرتفع جهان است در این شهر قرار دارد و معروفترین جاذبه توریستی آن است. علاوه‌بر آن استادیوم‌های ورزشی، کلیساهای قدیمی، موزه سلطنتی آنتاریو به همراه طبیعت زیبا و فوق‌العاده آن از دیگر جاذبه‌های توریستی این شهر به‌شمار می‌روند.

جغرافیا

این شهر در شمال دریاچه آنتاریو در منطقه جنوبی این استان واقع شده است. همچنین قلب منطقه تورنتوری بزرگ که به اختصار GTA یاد می‌شود، است.

آب و هوا

زمستان در تورنتو سردتر از حد معمول یک زمستان معمول است اما هنوز هم به سردی خیلی از شهرهای دیگر کانادا نیست. هوای گرمتر در زمستان و هوای خنک تر در تابستان نسبت به شهرهای دیگر کانادا یکی از ویژگی‌های خوب تورنتو است.

مشخصات شهر

کشور: کانادا