مونترال | Montreal

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۶۴۹۵۱۹
پیش شماره تلفن: ۵۱۴ و ۴۳۸ (۱)+
ساعت:

شرح

مونترال که بعد از تورنتو دومین شهر بزرگ کاناداست، بزرگ‌ترین شهر در استان کبک و پازدهمین شهر بزرگ در امریکای شمالی محسوب می‌شود. جالب اینجاست که این شهر زیبا با تاریخی غنی، دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان جهان بعد از پاریس محسوب می‌شود که علاوه بر آن تعداد زیادی مهاجر متفرقه و نیز جمعیت قابل توجهی هم انگلیسی زبان در این شهر زندگی می‌کنند. این شهر یکی از تاریخی‌ترین شهرهای کانادا با گذشته‌ای زیبا و فرانسوی است که با شرایط ایده‌آل خود به یکی از مقاصد اصلی مهاجرت و گردشگری این کشور تبدیل شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی شهر مونترال پرداخته است.

معرفی شهر مونترال

شهر مونترال که در جذب تازه واردین در ردیف ونکوور و تورنتوی کانادا قرار گرفته، با پذیرش 67 درصد مهاجرین فرانسه زبان بزرگ‌ترین مرکز تجاری-صنعتی و فرهنگی استان کبک شده است. شهرت زیاد این شهر به خاطر اتفاقی عجیب و نادر است که می‌گویند خورشید در آنجا از جنوب طلوع می‌کند. البته این اتفاق صحت نداشته و دلیل آن استفاده از یک قطب‌نمای نامتعارف توسط اهالی شهر است. آنها رودخانه سنت لورانس را جنوب در نظر می‌گیرند و کوه رویال را شمال. در حقیقت جهتی که براساس این جهت‌یابی، شرق منظور می‌شود در اصل شمال این ایالت است. این جهت‌یابی از قدیم مرسوم بوده و حتی در نقشه‌های محلی و بزرگراه‌ها نیز از آن استفاده می‌شود.

اقتصاد

این شهر از مراکز مهم بورس و سرمایه‌گذاری در کانادا به شمار می‌رود و صنایع هوا و فضا، الکترونیک، مخابرات و تولید دارو در آن، مراکز و شرکت‌های بزرگی را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین مرکز فرهنگی کانادا، به دلیل مرکزیت صنعت فیلم‌سازی در آن، نیز محسوب می‌شود. 

جغرافیا

مونترال در شرق کانادا و در جنوب غربی استان کبک واقع شده است. این شهر با فاصله 190 کیلومتر در شرق اتاوا و 539 کیلومتر در شمال شرقی تورنتو قرار گرفته است.

آب و هوا

آب و هوای مرطوب قاره‌ای بر این منطقه حاکم است که تابستان‌های گرم و مرطوب با حداکثر متوسّط دمای ​​روزانه 26 تا 27 درجه سانتی گراد و زمستان‌های سرد با شرایط برفی و طوفانی شدید همراه با آب و هوای یخی با میانگین روزانه 9- تا -10 درجه سانتی‌گراد از ویژگی‌های آن است. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها