لندن

London

درباره شهر

لندن، بزرگترین ناحیه شهری از نظر مساحت در اروپا و بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر بریتانیا است و پایتخت کشور انگلستان نیز می‌باشد. این شهر را که همه جزو پرقدرت‌ترین و ثروتمندترین مراکز سیاسی دنیا می‌شناسند در واقع مقر اصلی پادشاهی متحد بریتانیا است. پیشینه تاریخی این شهر به زمان روم باستان برمی‌گردد. رومیان پس از کشف این سرزمین آن‌را لاندینیوم نام نهادند.

اما نکته جالب توجه در مورد آن وجود یک ناحیه شهری مستقل در هسته تاریخی آن به‌نام سیتی لندن است که در محدوده شهری لندن بزرگ قرار گرفته اما به‌صورت مستقل و توسط شرکت سیتی لندن اداره می‌شود. همراه ایلیا گشت شوید تا به این شهر باستانی سفر کنیم.

معرفی لندن

لندن که به‌عنوان قلب فعالیت‌های اقتصادی بریتانیا شناخته می‌شود، دارای ساختار اداری بسیار گسترده‌ای می‌باشد. همچون وال استریت در امریکا هر تصمیم اقتصادی‌ای که در این شهر گرفته شود تاثیر شگرفی بر اقتصاد دنیا می‌گذارد. با این وجود شهردار سیتی لندن از شهردار شهر بزرگ لندن جداست. شهردار سیتی در حال حاضر اندرو پارملی است در حالی‌که شهردار منطقه لندن بزرگ صادق خان است که اولین شهردار مسلمان یک پایتخت غربی است و به نمایندگی از حزب کارگر مشغول به فعالیت می‌باشد. این شهر ششمین شهر گران و پرهزینه جهان برای زندگی شناخته شده است. همچنین مردم آن به دلیل مهاجرت از نقاط مختلف به این شهر، دارای تمدن، فرهنگ، دین و آداب و رسوم خاص خود هستند، به طوری که امروزه به ۳۰۰ زبان گوناگون در این شهر تکلم می‌شود.

جغرافیا

رودخانه تیمز معروف‌ترین و مهمترین شاخصه جغرافیایی این شهر است. این رودخانه از جنوب غرب وارد شهر شده و به سمت شرق در جریان است. بعد از آن دره تیمز از دیگر شاخصه‌های جغرافیایی مهم آن است که در آن چند تپه مانند تپه‌های پارلمان و ادینگتون وجود دارد.

آب و هوا

شاید همه دنیا این شهر را به خاطر هوای بارانی دائمی‌اش بشناسند اما در واقع میزان بارش باران آن از روم، تولز، ناپل و حتی سیدنی نیز کمتر است. اما باز هم می‌توان گفت که در تمام طول سال بارش باران در این ناحیه وجود دارد و هوای آن همیشه شرجی و مرطوب است. با این شرایط زمستان‌های چندان سردی ندارد و تابستان‌ها نیز هوای معتدل و مطلوبی دارد.

گردشگری

قطعا شاخص‌ترین جاذبه تاریخی این شهر ساعت بیگ‌بن است که در کنار کاخ وست‌مینستر قرار گرفته، واقع جزیی از آن است و به‌عنوان نماد شهر شناخته می‌شود. اما کلیسای باستانی مارگارت، برج لندن که نمادی از روخانه تیمز است، روستای گرینویچ، کاخ و باغ سلطنتی مهمترین مکان‌های باستانی و دیدنی این شهر محسوب می‌شوند. همه اینها در کنار طبیعت زیبا و بینظیر این منطقه، لندن را به پربازدیدترین شهر جهان با سالانه 16 میلیون گردشگر تبدیل کرده است. صنعت گردشگری یکی از مهمترین صنایع این شهر است که میزان درآمد حاصل از آن سالانه به 15 میلیارد پوند نیز می‌رسد.

مشخصات شهر

کشور: انگلستان

موقعیت