ژاپنپرچم ژاپن

درباره کشور

ژاپن یا سرزمین آفتاب تابان، کشوری با فرهنگ و تمدن بسیار غنی که در تمام دنیا زبان‌زد شده است. کشوری آرام گرفته بر کرانه‌های اقیانوس آرام در آسیای شرقی و به پایتختی شهر توکیو، جزیره‌ای است که کاملا توسط آب محصور شده است. تمدن بسیار کهن سرزمین خورشید همراه با جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده زیبا و دلفریب که در هیچ کجای دنیا مثال آن دیده نمی‌شود، این کشور را در ابتدای لیست کشورهای توریستی دنیا قرار داده است. همراه با ایلیا گشت به این کشور زیبای افسانه‌ای سفری خواهیم داشت.

معرفی ژاپن

ژاپن در میان مردم خود به نیهون شهرت دارد که به معنی ریشه و آغاز خورشید یا روز است و چون در شرقی‌ترین نقطه قاره کهن قرار گرفته همیشه تصور بر این بوده که خورشید ابتدا در این سرزمین طلوع می‌کند. به همین دلیل نیز به سرزمین آفتاب تابان یا خاستگاه خورشید شهرت یافته است. تاریخ نگاران سابقه سکونت انسان در این سرزمین را به دوران پارینه سنگی نسبت می‌دهند. حکومت آن پادشاهی یعنی سلطنت مشروطه است که بر مبنای قانون اساسی ژاپن اداره شده و امپراطور آن آکی هیتو از دودمان یاماتو در سال 1989 بر تخت نشسته است. مردم این کشور به سخت کوشی و ادب فراوان در دنیا معروف هستند.

اقتصاد

بر هیچ کس پوشیده نیست که سرزمین خورشید بعد از جنگ جهانی دوم و در برابر حملات ناعادلانه امریکا به آن و بمباران شهرهای هیروشیما و ناکازاکی در جنگ شکست خورد و مجبور به تسلیم خود شد. با این وجود وطن پرستی مردمان آن چنان بود که خیلی زود برای دوباره به اوج رساندن کشور خود همت گماردند و با انگیزه بسیار بازسازی آن‌را از سر گرفتند.

امروزه ژاپن با رشد چشمگیر اقتصاد خود، یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا و دومین قدرت صنعتی جهان به شمار می‌رود. به عنوان یکی از پیشگامان عمده در صنعت و تکنولوژی دنیا شناخته شده‌ و در بخش صنایع که یکی از پیشرفته‌ترین کشورهاست در زمینه تولید اتومبیل، تجهیزات الکترونیکی، ماشین ابزار، فولاد و فلزات غیر آهنی، کشتی سازی، صنایع شیمیایی و نساجی و نیز صنایع غذایی فرآوری شده فعالیت دارد. 

جغرافیا

این کشور کاملا محصور در آب با چین، کره شمالی، کره جنوبی و روسیه در آب همسایه است. مجمع الجزایر ژاپن از چیزی بیش از ۶۸۰۰ جزیره تشکیل شده‌ است. بیشتر این جزایر بسیار کوچکند و تنها ۳۴۰ جزیره بیش از یک کیلومتر مربع وسعت دارند. ۹۸٪ مساحت ژاپن از چهار جزیره به نام‌های هوکایدو، هونشو، شیکوکو و کیوشو تشکیل شده‌است. همچنین یک دهم کل آتفشان‌های جهان در این کشور قرار گرفته و 68 درصد از کل مساحت آن‌را کوهستان‌ها تشکیل می‌دهند.

آب و هوا

آب و هوای مناطق مختلف آن به دلیل کشیدگی مجمع‌الجزایر آن از شمال تا جنوب، بسیار متغیر و گوناگون است. با این وجود چهار فصل سال در آن وجود داشته ولی شمال آن زمستان‌های سرد و طولانی و پر برف دارد، در حالی که مناطق جنوبی‌تر تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل‌تری را تجربه می‌کنند.

مشخصات کشور

قاره: آسیا

موقعیت