چینچین

درباره کشور

شاید برای خیلی از ما کشورهای آسیای شرقی و در راس آن کشور چین، کشور ناشناخته‌ها و سرزمین عجایب باشد. چین به عنوان کشوری که پرجمعیت‌ترین کشور دنیا لقب گرفته است، گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به سوی خودش جذب می‌کند. با ایلیاگشت همراه شوید و این کشور را بهتر بشناسید.

درباره کشور چین

کشور چین با نام رسمی «جمهوری خلق چین» در شرق قاره آسیا واقع شده است. بر اساس فهرست کشورها، تین کشور آسیایی با بیش از ۱٬۳ میلیارد نفر سکنه‌، پر جمعیت‌ترین کشور دنیا است. پایتخت این کشور «پکن» است. مساحت این کشور حدود ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع است. بر این اساس سومین یا چهارمین کشور وسیع دنیا و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی (بدون احتساب آب‌های داخلی) است.

ریشه نام چین

جالب است بدانید که نام این کشور از نام «چین شی هوانگ» اولین پادشاه «دودمان چین» که برای اولین بار مناطق این کشور را متحد کرد، گرفته شده است. برخلاف تصور فارسی زبان‌ها یک واژه ی فارسی نیست. در واقع  China از نام همین پادشاه مشتق شده و در قرن سیزدهم میلادی توسط مارکو پولو در اروپا رواج پیدا کرده است.

زبان

زبان اصلی و رسمی در سرزمین این کشور، «چینی ماندارین» یا «پوتونگ خوا» است. این زبان با ۱٬۷۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر گوینده پرشمارترین زبان دنیا محسوب می‌شود. با این حساب می‌توان گفت زبان مادری حدود یک پنجم مردم جهان یکی از انواع زبان چینی است.

موقعیت جغرافیایی

در سرتاسر این کشور وسیع شاهد چشم‌انداز طبیعی متنوعی هستیم. از استپ‌های جنگلی، بیابان‌هایی چون گبی و تکله‌مکان در ناحیهٔ خشک شمالی گرفته تا جنگل‌های زیرگرمسیری در سرزمین‌های مرطوب جنوبی نزدیک. مناطق غربی این کشور ناهموار است و رشته‌کوه‌های هیمالیا و تیان شان مرز طبیعی آن را با هند و آسیای میانه مشخص می‌کنند. نواحی شرقی این کشور کم‌ارتفاع است و با ساحلی به طول ۱۴٫۵۰۰ کیلومتر در جنوب شرقی با دریای جنوب چین و در شرق با دریای شرق چین همسایه‌ است.

اقتصاد

در سال ۲۰۱۳ این کشور دومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از ایالات متحده آمریکا بوده‌ است. عواملی چون بهره‌وری بالا در تولید، نیروی کار ارزان و زیرساخت‌های نسبتاً مناسب عواملی هستند که این کشور پرجمعیت را به تولیدکننده پیشرو دنیا تبدیل کرده‌اند.

گردشگری

چین در سال ۲۰۱۱ سومین کشور پربازدید جهان بوده است. تعداد گردشگران خارجی‌ای که به این کشور مسافرت کرده‌اند در سال ۲۰۱۰ برابر با ۵۵٬۹۸ میلیون نفر بوده است. دستاورد این سفرها درآمد ارزی ۴۵٬۸ میلیارد دلاری و چهارمین جایگاه جهان از نظر میزان درآمدهای ارزی برای این کشور در سال ۲۰۱۰ بوده است. جالب است بدانید که درآمدهای این کشور از صنعت توریسم در سال ۲۰۰۹ به ۱۸۵ میلیارد دلار رسیده بود.

بنا بر برآوردهای سازمان تجارت جهانی، این کشور پهناور در سال ۲۰۲۰ به بزرگترین کشور توریستی جهان و چهارمین کشور از نظر سفرهای خارجی تبدیل می‌شود.

مشخصات کشور

قاره: آسیا

موقعیت