گوانگجو

Guangzhou

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۱۴٬۰۸۰٬۵۰۰
پیش شماره تلفن: ۰۲۰
ساعت:

شرح

گوانگجو از جمله شهرهایی است که پیشرفتی بسیار سریع حتی از لحاظ استانداردهای چین داشته، شهری در کنار رودخانه مروارید، شهری بزرگ و پرجنب و جوش. این شهر که تاریخچه‌ای پربار از نظر آشپزی و فرهنگ کانتونی دارد، در زمینه تجارت بین الملل و مراکز خرید نیز پیشرو می‌باشد. گوانگجو را می‌توان شهری دانست که از چین خلاصه‌ای را به نمایش می‌گذارد. همراه ایلیا گشت گردید تا باهم چرخی در این شهر بزنیم.

معرفی گوانجو

بعد از پکن و شانگهای سومین شهر بزرگ و سرسبز چین است. گوانگجو که در جنوب این کشور واقع شده قطب تجارت و پایگاه آسیایی بازرگانان همه دنیا است؛ تقریبا همه جور داد و ستد مالی و معاملاتی، از معاملات عظیم تجاری گرفته تا خرید و فروش‌های داخل بازار، در این شهر اتفاق می‌افتد. در هنگام حکومت جهموری چین نام رسمی آن “کانتون” بود. در واقع این شهر را می‌توان پرجمعیت‌ترین منطقه شهری جهان به حساب آورد.

اقتصاد

تجارت حرف اول اقتصاد را در این منطقه می‌زند. بازارچه‌های محلی و فصلی، مراکز خرید متعدد، بازارهایی که جنس تکراری در آن پیدا نخواهد شد، حراج‌های زیاد فصلی از نظر تجارت این شهر را محبوب کرده است. تی مالی بزرگترین مرکز تجاری گوانگجو است و در منطقه تجاری تیان‌هه قرار گرفته است. از سوغاتی‌ها و مجسمه‌های چینی گرفته تا لباس و وسایل الکترونیکی، و هر چیزی را که بخواهید در بازارهای این منطقه می‌توانید پیدا کنید.

تاریخچه

گوانگجو نامش را از نام پادشاهی که سابقا در این محل حکومت می‌کرده یعنی گوانگ گرفته است. گوانگجو به معنی شهر گوانگ است. اما با گذشت سالها این شهر اکنون محل فرماندهی بازار شده است. تقریبا هرچیزی که قابل تولید به دست بشر باشد را می‌توان با قیمت مناسب در این شهر یافت.

غذا

از آنجا که ذائقه مردم چین با ذائقه مردم تمام دنیا به خصوص مسلمانان متفاوت است، پیشتر یافتن غذای حلال و حتی مناسب ذائقه ایرانی‌ها در این شهر تاحدودی کاری غیر ممکن بود. اما امروزه به‌راحتی می‌توان تابلوی حلال بر سر در بسیاری از سوپرمارکت‌ها و رستوران‌های گوانگجو دید. وجود شعبه‌های تمام برندهای زنجیره‌ای غذا و همچنین یافتن غذاهایی از ملل مختلف را در این شهر‌، می‌توان مدیون دروازه‌ی تجارت خارجی بودن گوانگجو دانست.

آب و هوا

این شهر که یکی از بهترین نقاط گردشگری چهار فصل در جهان است، با دمای متوسط 21 درجه سانتی‌گراد دارای آب و هوای نیمه گرمسیری و دلپذیر شده است. بهترین ماه‌های سال برای سفر به این شهر، ماه‌های اکتبر و نوامبر است؛ چرا که با وجود گرم و شرجی بودن همیشگی گوانگجو، در تایستان و پاییزی که همیشه با باران‌های فراوان همراه است، سایر ماه‌های سال چندان مناسب تفریح و خوش‌گذرانی در هوای آزاد نیستند. در واقع با وجود گرم بودن هوا در فصل بهار، این فصل به‌خاطر فستیوال‌هایی که در شهر برپا می‌شود، فصل شلوغی برای این شهر است.

طبیعت

به وجود آمدن جنگل‌های انبوه تو در تو و زمین‌های سرسبز مرهون رطوبت دائمی این شهر است. وجود یکی از متنوع‌ترین جنگل‌های دنیا، به همراه باغ Yuntai با گونه‌های مختلف گیاهی که از سرسبزترین مناطق زمین است، و هر ساله نمایشگاه‌های بین‌المللی فصلی هم در آن برگزار می‌شود، هیچ توریستی را پشیمان از این شهر به خانه برنمی‌گرداند.

هتل‌ها

دیدنی‌ها