شانگهای

Shanghai

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۲۳٬۰۱۹٬۱۴۸
پیش شماره تلفن: ۲۱ ۰۸۶
ساعت:

شرح

شانگهای، شهر آسمان خراش‌ها! این شهر غول آسا که در جنوب یانگ‌تسه و در کرانه چپ رودخانه هوانگ‌پو قرار دارد، یکی از مهمترین بنادر و پرجمعیت‌ترین شهرهای چین است. همچنین این شهر که دومین شهر بزرگ جهان پس از توکیو است، بزرگترین شهر کشور چین می‌باشد. شانگهای رابط میان چین و دنیای خارج از چین است، و حزب کنونی چین در آن پایه‌گذاری شد. برای گشت و گذار در این شهر شلوغ با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر شانگهای

بر فراز دریا نام چینی شانگهای است که با فاصله اندکی از اقیانوس آرام بنا شده است. شهر جنگل آسمان‌خراش‌ها با داشتن 25 دانشگاه و موسسه دانشگاهی، شهر روشنفکری و کارگری چین می‌باشد. در اوایل قرن بیستم یکی از بزرگترین شهرهای دنیا و بزرگترین مرکز تجاری آسیا بود، اما طی دوران مائو شکوه و جلال خود را از دست داد. در کمتر از یک قرن دوباره شانگهای اعتبار گذشته‌‌اش را به‌دست آورد و همانطور که معماری مدرن آن گویا است، خیلی سریع به‌عنوان یکی از موتورهای اقتصادی جهان جایگاه خود را بازیافته است.

جغرافیا 

این شهر که در کرانه شرقی چین واقع شده، توسط رودخانه هوانگ پو به دو بخش تقسیم می‌شود. بخشی که در سمت غرب این رودخانه واقع شده و دارای بافت مدرن و آسمانخراش‌های غول آسا است و برج مروارید شرقی را در خود جای داده به منطقه پودونگ معروف است. در مقابل، بخش شرقی رودخانه با بافت سنتی‌تر و معماری عجیب‌تر بناها به شانگهای معروف است.

حمل و نقل

این شهر دارای دو فرودگاه است. فرودگاهی که مربوط به پروازهای داخلی است خونچای نام دارد که در منتهی الیه غربی شانگهای واقع شده است. در منطقه پودونگ نیز فرودگاه اصلی واقع شده که با یک مونوریل خارج شهری به شانگهای متصل می‌شود. همچنین متروی این شهر که با 548 کیلومتر طول، طولانی‌ترین متروی جهان است، دارای 14 خط و 337 ایستگاه می‌باشد. این خط مترو در سال 1993تاسیس شده است.

گردشگری

موزه‌ها و معابد تاریخی، سالن‌های تئاتر و اپرا، باغ‌های زیبا و سرسبز باستانی، پارک و آکواریوم و دیدنی‌های امروزی‌تر. این دیدنی‌ها و جاهای گردشی در چندین منطقه شانگهای و شهرهای کوچک نزدیک پراکنده‌اند؛ منطقه پودونگ، میدان مردم، خیابان‌های جینگ‌آن ونانجینگ، منطقه باند و شهر قدیمی از مهم‌ترین منطقه‌های گردشگری در خود شانگهای هستند. اما در این بین برج تلویزیونی مروارید شرق با 468 متر ارتفاع که جزء بلندترین برج‌های آسیا است، از زیباترین نمادهای این شهر به‌حساب می‌آید.

هتل‌ها

دیدنی‌ها