پکن

Beijing

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۲۱٬۵۱۶٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۸۶۱+
ساعت:

شرح

پکن پایتخت کشور چین است. بعد از شانگهای، شهر پکن دومین شهر پرجمعیت چین است. ایلیاگشت را همراهی کنید و در مورد این شهر پرجمعیت بیشتر بدانید.

پکن | Beijing

شهر سه هزار ساله‌ی پکن یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است. جمعیت این شهر در سال ۲۰۱۴ بیش از ۲۱٬۵۱۶٬۰۰۰ میلیون نفر سکنه بوده است. این شهر مرکز سیاسی، فرهنگی و آموزشی کشور چین است. فرودگاه بین‌المللی واقع در این شهر دومین فرودگاه شلوغ جهان از نظر ترافیک مسافران است.

موقعیت جغرافیایی

این شهر قدیمی در قسمت شمال جلگه چین و در محاصره‌ی سلسله‌ کوه‌های گسترده از جهت شرق، شمال و شمال شرقی خود قرار دارد. چندین رود در این شهر جریان دارند. رودهای چائوبای، یونگ‌دینگ و جوما از آن جمله هستند. این رودها از انشعابات رود بزرگ «های» (یا پیْ هو به معنی رود سفید) به حساب می‌آیند.

آب و هوا

آب و هوای پکن تحت تأثیر جریانات هوایی آسیای شرقی تابستان‌های شرجی و گرم و در اثر نفوذ توده‌های هوایی سیبری، زمستان‌های سرد و خشکی دارد. در پاییز و بهار این شهر تغییرات دمایی سریعی را تجربه می‌کند. سردترین دمای متوسط هوا در ماه ژانویه  ۳.۷- درجه و گرم‌ترین روز سال به طور متوسط در جولای با دمایی معادل ۲۶.۲ درجه سانتیگراد است.
این شهر یکی از شهرهایی است که توانسته با اصلاحاتی در سیستم حمل و نقل، تعطیلی کارخانجات آلوده کننده و کاهش تردد خودروها در شهر، به استاندارد یورو ۴ در میزان آلودگی هوا برسد.

فرهنگ غذایی مردم پکن

آشپزی این شهر متاثر از آشپزی شمال چین و دربرگیرنده آشپزی شان‌دونگ، پایین رود یانگ‌تسه، مغولستان و خین جیانگ است.
در این سبک از آشپزی، کباب کردن و سرخ کردنن مواد غذایی در روغن زیاد از اصلی‌ترین روشهای آشپزی محسوب می‌شود. فلفل، گوشت، پیاز، سبزیجات و کلم سفید از اصلی ترین مواد غذایی فرهنگ آشپزی در پکن است. البته غذاهای دریایی هم بسیار محبوب هستند.

امنیت در پکن

این شهر وسیع، شهر امنی محسوب می‌شود. نسبت به جمعیت و وسعت از نظر میزان جرم و جنایت در وضعیت مناسبی به سر می‌برد. با این حال مانند سایر شهرهای بزرگ جهان، در مناطق شلوغ و پر رفت و آمد مراقب جیب‌برها باشید. این قضیه مخصوصا زمان جشن‌های سال نوی چینی بیشتر گزارش شده است.

میزبانی المپیک

این شهر در سال 2008 میزبان المپیک بود. همچنین برای برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۲۲ هم انتخاب شده است. به این ترتیب پکن اولین شهری است که هم المپیک تابستانی و هم المپیک زمستانی را برگزار خواهد کرد.

هتل‌ها

دیدنی‌ها