سوئیس

درباره کشور

سوئیس کشوری در اروپای غربی با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس، است. این کشور از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه مرز مشترک دارد. اگر مایل هستید در مورد سوئیس بیشتر بدانید در این مقاله با ایلیا گشت همراه شوید.نظام سیاسی کشور سوئیس، جمهوری فدرال می‌باشد و از ۲۶ ایالت تشکیل شده‌ که «کانتون» خوانده می‌شوند.

پایتخت کشور سوئیس شهر برن بوده  و دو شهر جهانی ژنو و زوریخ، قطب‌های اقتصادی این کشور هستند. می‌توان گفت که سوئیس، یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا است، به طوری که درآمد سرانه آن با میزان ۳۹٬۰۰۰ دلار برای هر نفر از بالاترین میزان بین کشورهای دنیا برخوردار است. گفتنی است در کشور سوئیس، چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند. اکثر مردم سوئیس مسیحی هستند و اسلام دومین دین در این کشور است.

جغرافیا

مساحت کشور سوئیس، ۴۱٬۲۸۵ کیلومتر می باشد که می‌توان گفت مساحت نسبتاً کوچکی است. در این کشور با جمعیت حدود  ۷٫۵ میلیون نفر، متوسط تراکم جمعیت به اندازه ۱۸۲ نفر در هر کیلومتر مربع می‌باشد.

جالب است بدانید که  این تراکم در مناطق جنوبی سوئیس، که دارای آب و هوای کوهستانی می باشد، کمتر از میانگین کل کشور سوئیس است. این در حالی است که قسمت‌های شمالیی کشور دارای تراکم بیشتری هستند. کشور سوئیس،  از نظر آب و هوا به‌طور کلی به سه منطقه تقسیم می‌شود: کوه‌های آلپ سوئیس، ناحیه «میتلاند» یا فلات سوئیس و کوه‌های ژورا در ناحیه شمال‌غربی و حوالی مرز فرانسه.

فرهنگ

در گذشته‌های دور، فرهنگ کشور سوییس بیشتر از همه تحت تاثیر همسایگانش بوده است. اما پس از مدتی و در سالهای اخیر این کشور توانسته خود را از همسایگانش متمایز کند . در نگاه کلی، کشور سوییس را از مراکز فرهنگی در اروپا نمی دانند. در این کشور خانواده‌ها معمولاً کوچک و جمع و جور هستند. بیشتر خانواده ها تک فرزندی بوده یا دو فرزند دارند.

جالب است بدانید که حفظ حریم خانواده‌ها در این کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است. بیشتر مردم این کشور، برای احوالپرسی با همدیگر دست می دهند و از رسومات و آداب سنتی خود پیروی می‌نمایند. سوئیس در جهان، با ماهیتی بشردوستانه شناخته و تحسین می‌شود.

 

 

 

مشخصات کشور

قاره: اروپا