برن | Bern

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۲۳٬۴۶۶
پیش شماره تلفن: ۳۱(۴۱)+
ساعت:

شرح

برن که پایتخت کشور سوییس است، چهارمین شهر پرجمعیت این کشور می‌باشد که در ناحیه و ایالت برن واقع شده است. همان‌طور که از تمامی شهرهای سوییس انتظار می‌رود، این شهر نیز طبیعی خارق‌العاده و شگفت انگیز دارد. امکان ندارد کسی به این شهر سفر کرده و مجذوب زیبایی خیره کننده و دلفریب آن نشود. این شهر زیبا البته یکی از گران‌ترین مقصدهای گردشگری در دنیاست. البته از نظر تاریخی هم شهری با ارزش است که هنوز بناهای قرون وسطایی و فواره‌هایی از قرن شانزدهم را در خود دارد. ایلیا گشت در این مقاله قصد در معرفی یکی از زیباترین شهرهای دنیا را دارد.

معرفی شهر برن

برن شهری قدیمی است که بر روی محوطه‌ای تپه‌ای و در قرن 12 میلادی ساخته شده است. در واقع این شهر توسط دوک سیرینگن در سال 1191 بنا نهاده شد. این محوطه توسط رودخانه آر (Are river) احاطه شده و از همین‌رو منظره‌ای شگرف برای این شهر به وجود آمده است. توسعه و پیشرفت شهر قرن‌ها طی برنامه‌ریزی منسجم و منحصر به فردی صورت گرفته تا این‌که امروزه این شهر را به عنوان یکی از با کیفیت‌ترین شهرهای دنیا از نظر زندگی می‌شناسند. در سال 2010، دهمین شهر با کیفیت جهان معرفی شد. زبان رسمی شهر آلمانی است اما زبان شفاهی مردم نوعی گویش آلمانیش به نام برنیز ژرمن است. دانشگاه علوم کاربردی این شهر یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های فنی اروپاست. 

گردشگری

از آنجا که رودخانه آر، دومین رودخانه پر آب سوییس بعد از رود راین از وسط شهر می‌گذرد، مناظر فوق‌العاده زیبایی را به شهر بخشیده است. گذشته از آن، این شهر پر از جاذبه‌های منحصر به فرد است. ساختمان‌های بافت قدیمی شهر متعلق به دوره‌های مختلفی هستند که شامل گذرگاه‌های طاقی قرن پانزدهمی و فواره‌های قرن شانزدهمی می‌شود. قسمت زیادی از این شهر قرون وسطایی در قرن ۱۸ مورد بازسازی قرار گرفت، اما هویت و شخصیت اصلی خود را از دست نداد. جالب اینجاست که آپارتمان آلبرت انیشتین نیز در بخش سنتی شهر واقع شده است. محله قدیمی شهر در سال 1983 به فهرست جهانی یونسکو اضافه شد. 

جشنواره‌های جاز تابستانه و زمستانه، جشنواره گروه‌های خیابانی و جشنواره «گورتِن» در اواسط جولای، موزه‌ها و تئاترهای بی‌شماری در سطح شهر، گردش‌های خیابانی در پیاده‌روهای سنگ فرش شده و تماشای برج ساعت قرون وسطایی (Zytglogge)، با عروسک‌های متحرک، خانه‌هایی با شیروانی قرمز، زمین‌های سرسبز و پارک‌های فراوان این شهر را برای هر طبع و سلیقه‌ای مناسب نموده و به مقصدی ایده‌‌آل برای گردشگری تبدیل کرده است.

آب و هوا

آب و هوای سرد یا معتدل همراه بارش باران قابل توجه حتی در ماه‌های خشک سال با دمای میانگین سالانه 11/3 درجه سانتی‌گراد از ویژگی‌های اقلیمی این شهر است. اما از ماه آوریل تا سپتامبر بهترین زمان سفر به آن است.

دیدنی‌ها