آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبیپرچم آفریقای جنوبی

درباره کشور

آفریقای جنوبی تنها كشور در جهان است كه داراي سه پایتخت متفاوت مي باشد؛ قوهٔ مجریه در پرتوریا، پارلمان در کیپ تاون، و قوهٔ قضائیه در بلوم فونتین قرار دارد. پرجمعیت ترین شهر این کشور،شهر بزرگ ژوهانسبورگ است.جمهوری آفریقای جنوبی باکشورهای نامیبیا، بوتسوانا، زیمبابوه، موزامبیک، سوازیلند و لسوتو هم مرز است

اهمیت کشور آفریقای جنوبی

این کشور سیر تکاملی متفاوتی را نسبت به دیگر کشورهای آفریقایی در گذشته تجربه کرده است.اول اینکه مهاجرت اروپاییان به این کشور کمی بعد از این که کمپانی هند شرقی هلند ایستگاهی در مکان امروزی کیپ تاون ایجاد کرد، آغاز شد. دوم اهمیت راهبردی آبراه کیپ است که با بسته شدن کانال سوئز در طی جنگ ۶ روزه اهمیت آن بیشتر مسجل شد و همچنین منابع کانی غنی این منطقه باعث اهمیت بیشتر این کشور در میان کشورهای غربی بخصوص در اواخر سدهٔ نوزدهم شد که بعدها در دوران جنگ سرد اهمیت بیشتری پیدا کرد.

به دلیل مهاجرت،این کشور از لحاظ نژادی بسیار متنوع است.بزرگ ترین جمعیت های دورگه و اروپایی و هندی در آفریقا در این کشور مستقر هستند.سیاه پوستان این سرزمین کمتر از ۸۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

آفریقای جنوبی از معدود کشورهای آفریقایی است که در آن هیچ وقت کودتا نشده و انتخابات منظم در طول یک سده اخیر در آن برگزار شده است. با این حال اکثریت سیاهپوستان تا سال ۱۹۹۴ دارای حق رای نبود. این کشور از اعضای بنیان گذار اتحادیه آفریقا است و بزرگترین اقتصاد را در میان اعضای آن دارد. سازمان ملل، اتحادیه کشورهای همسود، سازمان تجارت جهانی،صندوق بین المللی پول،گروه ۷۷ و گروه ۲۰ از دیگر سازمان های بین المللی است که این کشور در آن ها عضویت دارد.

سفری شگفت انگیز با بهترین قیمت با رزرو تور آفریقای جنوبی 

اقتصاد و کشاورزی

آفریقای جنوبی بزرگترین صادر کننده طلا (که معمولاً حدود ۴۰ درصد صادرات این کشور محسوب میشود) در جهان است و دارای ۴۰ درصد از کل ذخائر طلای جهان و ۲۸ درصد از کل تولید طلا در جهان می باشد.

این کشور از تولیدکنندگان عمده اورانیوم، سنگ سرمه، پلاتین و زغال سنگ (که 75 درصد نیاز کشور را تامین میکند)، الماس، آلومینیوم و سیلیکات آلومینیوم، پنبه نسوز، کروم، مس، سنگ آهن، سرب، منگز، فسفات، سیلیکوم، نقره، تیتانیوم، روی و غیره می باشد. بخش صنعتی شامل صنایع شیمیایی، غذایی، نساجی، وسایل نقلیه موتوری و مهندسی برق است.

کشاورزی و دامداری نیز یک سوم صادرات آفریقای جنوبی راتشکیل می دهد و تولیدات انبوه این کشور شامل میوه، پشم و ذرت است.

فرهنگ و دین

به علت تنوع نژادی در این کشور، فرهنگ «واحدی» را نمی توان یافت امروزه تنوع غذایی در این کشور تاثیر گرفته از فرهنگ های مختلف حاضر در آن است که این مسئله حتی باعث به ورود سرمایه گزاران یه این صنعت شده است. علاوه بر غذا، موسیقی و رقص هم از نمادهای فرهنگی این کشور هستند.

بر اساس آمار سرشماری سال ۲۰۰۱، مسیحیان ۷۹٫۸ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. بر اساس این آمار، مسلمانان ۱٫۵ درصد، هندوها ۱٫۲٪، دین سنتی آفریقایی ۰٫۳٪ و یهودیت ۰٫۲ درصد جمعیت این کشور به حساب می آیند. همچنین از میان جمعیت این کشور ۱۵٫۱٪ هیچ وابستگی مذهبی و دینی ندارند، ۰٫۶٪ از سایر ادیان و ۱٫۴٪ نامشخصند.

مشخصات کشور

قاره: آفریقا