مراکشپرچم مراکش

درباره کشور

مراکش یا مغرب، کشوری در شمال غربی آفریقا است که با اقیانوس اطلس ساحلی طولانی دارد و از شمال با تنگه جبل‌الطارق و دریای مدیترانه مجاور است. این کشور از شرق با کشور الجزایر، از جنوب با کشور موریتانی، از غرب با اقیانوس اطلس و از شمال با دریای مدیترانه همسایه‌است.

معرفی کشور مراکش

نام مراکش از نام شهر مراکش که در گذشته پایتخت این کشور بوده گرفته شده‌ که واژه‌ای بربر و به معنی «سرزمین خدا» است. در گذشته نام این سرزمین در زبان عربی هم مراکش خوانده می‌شد اما امروز کشور های عربی، این کشور را به نام المغرب می شناسند.

اکنون پایتخت این کشور شهر رباط است که پس از کازابلانکا دومین شهر بزرگ این کشور محسوب می‌شود. فاصله میان مراکش و اسپانیا حدود ۱۵ کیلومتر است و این کشور نزدیکترین کشور آفریقایی به اروپا محسوب می شود که تنگه جبل الطارق آن دو را از هم جدا می‌کند.

آب و هوا

این کشور آب و هوایی معتدل و بارانی دارد. در مناطق شمالی تحت تأثیر دریای مدیترانه، آب و هوایی مدیترانه‌ای و در غربی و شمال غرب متأثر از آّب و هوای اقیانوس اطلس است. مناطق جنوبی به دلیل وجود صحرای غربی دارای آب و هوای گرم و بیابانی است. در مناطق داخلی، دارای آب و هوای قاره‌ای است در حالی که در رشته کوه‌های اطلس بارش برف و باران مشاهده می‌شود. 

مردم

جمعیت مراکش حدود ۳۱ میلیون نفر است که میزان بیسوادی در آن حدود ۵۰ درصد جمعیت است.
در این کشور نرخ بیکاری ۲۲ درصد جمعیت فعال است.

فرهنگ

این کشور از فرهنگ غنی و متنوعی برخوردار است و ضمن وابستگی به این میراث فرهنگی، ویژگیهای خاص خود را داراست. این کشور از دو قوم سامی عرب و بربرآمازیغ تشکیل شده که هر دو مسلمانند اما میراث فرهنگی خاص خود را دارند. بربرها در تداوم فرهنگ و تمدن سازی کشور خود به میزان اعراب شریک بوده‌اند.
این کشور در تاریخ خود، از تبادلات فرهنگی با بیگانگان، سرباز زده‌اند و هویت فرهنگی خودشان را در اولویت قرار داده‌اند. مردم مراکش همواره تلاش نموده‌اند حتی در پوشیدن لباس سنتی به سنتهای مذهبی ـ ملی خود پایبند باشند.

دین

دین رسمی این کشور اسلام است و اکثریت مردم پیرو مکتب مالکی هستند. حاکمیت نیز بر وحدت مذهبی به‌عنوان یکی از پایه‌های وحدت مردم تأکید زیادی دارد. مردم مغرب و مسلمانان مالکی نسبت به سایر مذاهب اسلام از تسامح و بردباری بیشتری برخوردارند. مالکی ها با شیعیان ستیز ندارند و مردم آن نسبت به کشور ایران احترام قائل هستند و آن را سرزمین فارس و سلمان فارسی می‌دانند که سلمان نزد آنها احترام ویژه‌ای دارد.

مشخصات کشور

قاره: آفریقا
جمعیت: ۳۱٬۳۵۲٬۰۰۰ نفر
واحد پول: درهم مراکش (MAD)

موقعیت