رباط | Rabat

مشخصات شاخص

کشور: مراکش
جمعیت: ۶۲۰٬۹۹۶
پیش شماره تلفن: ۰۵۳(۲۱۲)+
ساعت:

شرح

رباط شهریست در کنار سواحل اقیانوس اطلس که مهمترین موزه‌ها، قصر پادشاهی، مقبره محمد پنجم (پادشاه سابق مراکش) و جاذبه‌های تاریخی زیادی را در خود جای داده است. این شهر زیبا که پایتخت کشور مراکش می‌باشد، مقر آیسسکو – سازمان علمی فرهنگی یکی از سازمانهای وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی – نیز گشته است. در این سازمان علاوه بر ایران 40 کشور اسلامی دیگر نیز عضو هستند. برای گشت زدن در این شهر ایلیا گشت را همراهی کنید.

معرفی شهر رباط

شهر رباط مرکز حکومتی مراکش است و تمامی سفارتخانه‌ها در این شهر قرار گرفته‌اند، به همین دلیل بندر تجاری‌ای در آن وجود ندارد. در واقع کازابلانکا مرکز تجاری مراکش است. اتفاقا جو آرامتر این شهر نسبت به کازابلانکا موجب شده تا مسافران و گردشگردان بعد از گشت و گذار در مراکش برای فرار از شلوغی سایر شهرهای این کشور به رباط پناه بیاورند. این شهر محل استقرار پادشاه کشور مراکش یعنی ملک محمد ششم است. این کشور به صورت پادشاهی مشروطه اداره می‌شود.

جغرافیا

این شهر که در کنار اقیانوس اصلس قرار گرفته، توسط رودی به نام ” ابی رقراق ” که در غرب آن واقع شده از شهر سلا (Sale) جدا می‌شود. در جنوب خود نیز با شهر کازابلانکا یا همان دارالبیضاء همسایه است. مراکش نزدیک‌ترین کشور آفریقایی به اروپا است که تنها 15 کیلومتر با اسپانیا فاصله دارد.

آب و هوا

هرچند در کل آب و هوای مراکش معتدل و بارانی است، اما شهر رباط که در شمال غرب این کشور واقع شده، آب و هوا تا حدودی متاثر از اقیانوس اطلس نیز گشته، و از آنجا که در رشته کوه‌های اطلس قرار گرفته، در فصل زمستان بارش برف و باران در این مناطق بیشتر می‌شود و تابستان‌ها با هوای گرم مواجه می‌شوند.

گردشگری

مهمترین جاذیه تاریخی و گردشگری شهر رباط، مقبره محمد بن یوسف (محمد پنجم) و مشهور به پدر استقلال مراکش است. او که در سال 1927 میلادی بر تخت سلطنت نشست، بعلت مخالفت با سلطه فرانسویان بدون اینکه خواهان گسستن کامل از فرانسه باشد تبدیل به یک چهره ملی گشت. پس از آن منطقه کسباح، برج حسن و موزه باستان شناسی رباط از دیگر اماکن دیدنی و جذاب این شهر هستند. 

دیدنی‌ها