ایرانپرچم ایران

درباره کشور

ایران (در لغت به معنی سرزمین آریایی ها) کشوری با نام رسمی «جمهوری اسلامی ایران» در منطقهٔ خاورمیانه است که یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود. این کشور عضو سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهد، اوپک، سازمان کنفرانس اسلامی، سازمان اکو و چندین سازمان بین‌المللی دیگر است. این کشور از نظر مساحت هفدهمین کشور جهان است و از شمال با جمهوری ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و ارمنستان، از غرب با ترکیه و عراق و از شرق با پاکستان و افغانستان همسایه است. همچنین از شمال با دریای خزر، و از جنوب  با دریای عمان و خلیج فارس مرز آبی دارد.

معرفی ایران

تهران، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر و مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اداری این کشور است. ایران یک قدرت منطقه‌ای مهم در خاورمیانه است. این کشور به دلیل داشتن ذخایر بزرگ سوخت فسیلی‌ از جمله بزرگترین میدان گاز طبیعی جهان و چهارمین ذخایر نفتی بزرگ کشف شده نفوذ و نقش مهمی در امنیت بین‌المللی انرژی ‏‏دنیا دارد. ایران در صنعت نفت، پتروشیمی و گاز طبیعی پیشتاز است. 
همچنین میراث فرهنگی غنی‌ای دارد که بخشی از آن به عنوان ۱۹ میراث جهانی در یونسکو ثبت شده‌است و چهارمین رتبه در آسیا و ۱۲مین رتبه در جهان است.

اقتصاد

ایران به دلیل موقعیت ژئوپولیتیکی خاصش نقشی راهبردی در جهان دارد.

صادرات

نفت، فرش، میوه، خشکبار (پسته، کشمش، خرما)، پوست‌ و سالامبور، خاویار، محصولات‌پتروشیمی، منسوجات، پوشاک، محصولات صنایع‌ غذایی‌

واردات

ماشین آلات، صنایع‌ فلزی، مواد غذایی‌، دارویی‌، خدمات فنی، فرآورده‌های شیمیایی‌‌

صنایع‌

نفت، پتروشیمی، نساجی‌، سیمان و سایر مصالح‌ ساختمانی‌، فرآوری‌ محصولات غذایی‌ (به‌‌خصوص تصفیه قند و روغن‌ کشی)، فلزی

کشاورزی‌

گندم، برنج‌، غلات، چغندر قند، میوه، دانه‌های روغنی (پسته، بادام، گردو)، پنبه، محصولات‌لبنی، پشم، خاویار

آب و هوا

ایران یکی از منحصر به فردترین کشورهای جهان از لحاظ آب و هوایی است. اختلاف دمای هوا در زمستان میان گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از ۵۰ درجهٔ سانتی گراد می‌رسد. داغ‌ترین نقطه زمین در نقطه‌ای در کویر لوت ایران است. ایران از لحاظ بارندگی در سطح نیمه‌خشک و خشک است. میزان بارندگی در ایران بسیار متغیر است.

در شمال به بیش از ۲۱۱۳ میلیمتر نیز می‌رسد. در نواحی کویری بارش عمدتاً بسیار کم و در حدود ۱۵ میلیمتر است. بارش نواحی شمال غرب و غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و شمال شرق حدود ۵۰۰ میلیمتر می‌باشد. در سایر نقاط میزان بارش از ۲۰۰ میلیمتر بیشتر نمی‌شود.

مشخصات کشور

قاره: آسیا
پایتخت: تهران
زبان رسمی: فارسی
جمعیت: ۸۰ میلیون نفر
واحد پول: ریال

اطلاعات

پیش‌شماره تلفنی: +۹۸
جهت رانندگی: راست

شهرهای مهم

موقعیت