اصفهان (Isfahan)

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۲٬۱۰۱٬۲۲۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۳۱
ساعت:

شرح

نگاهی به شهر اصفهان

شهر اصفهان، مرکز استان اصفهان، یکی از شهرهای با قدمت و مهم کشور ایران است. دومین شهر پهناور و سومین شهر پر جمعیت کشور عزیزمان ایران پس از تهران و مشهد، شهر اصفهان است. این شهر بخاطر حفظ معماری زیبای اسلامی و داشتن  کاخ‌ها، مساجد و مناره‌های منحصربفرد و همچنین بلوارهای زیبا، پل‌های سرپوشیده و تونل‌های زیبا، لقب «نصف جهان» را به خود اختصاص داده است. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر اصفهان

اصفهان در طول تاریخ در دو دوره پایتخت ایران بوده است و اکنون نیز شکوه گذشته خود را حفظ کرده‌است. بناهای تاریخی زیادی در این شهر کهن وجود دارند که تعدادی از آن‌ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. در سال ۲۰۰۶ این شهر به عنوان دومین پایتخت فرهنگی جهان اسلام بعد از شهر مکه و در سال ۱۳۸۸ به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و همچنین به عنوان پایتخت صنعتی ایران انتخاب شده‌است. 
شعار این شهر، «اصفهان برای همیشه، برای همه» است.

آب و هوا

این شهر به‌طور کلی دارای آب و هوای معتدل و خشک است. تابستان آن گرم و خشک است و حداکثر دمای هوا در تابستان ۳۹ درجه است و در زمستان دمای هوا تا ۱۸- درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.

زبان

مردم اصفهان به زبان پارسی و لهجه اصفهانی سخن می‌گویند. اضافه کردن حرف «س» به آخر واژگان از ویژگی‌های لهجه اصفهانی می‌باشد که به جای واژه «است» استفاده می‌شود. جمعیت ارامنه نیز به زبان ارمنی در این شهر سخن می‌گویند. البته مکالمات روزمره و رسمی شهر همگی به زبان پارسی است.

پارک و فضای سبز

سه هزار و هفتصد هکتار فضای سبز شهری و داشتن سرانه فضای سبز ۲۴ متر مربع، باعث شده اند تا اصفهان بالاترین رتبه را در سطح کلان‌شهرهای ایران کسب نماید. بوستان جنگلی ناژوان زیباترین و منحصربفردترین فضای سبز اصفهان است که در غرب این شهر و در کنار زاینده رود قرار گرفته است.

صنایع بزرگ

این شهر دارای صنایع بزرگی همچون ذوب آهن، مجتمع فولاد مبارکه، پالایشگاه، شرکت پلی‌اکریل اصفهان و همچنین کارخانه‌جات متعدد سرامیک و کاشی‌سازی و معادن سنگ و سنگ‌بری است که باعث شده اند اصفهان شهری صنعتی و با اقتصاد قوی محسوب شود.

هتل‌ها

دیدنی‌ها