چابهار | Chabahar

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۲۰٬۰۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۵۴
ساعت:

شرح

شهر چابهار یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی کشورمان عزیزمان است. این شهر در کرانه دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد. چابهار از مناطق آزاد بازرگانی ایران است و لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما را دارد. نام این شهر تغییریافته چهاربهار است زیرا این منطقه همیشه آب و هوای بهاری دارد. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر چابهار

این بندر همیشه بهار، یکی از مهمترین مسیرهای کریدور شمال-جنوب بازرگانی در دنیا است. نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه یعنی کشورهای افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان، به آبهای آزاد، بندر چابهار است که به دلیل همین موقعیت راهبردی، از اهمیت فراوانی برخوردار شده است. سرمایه‌گذاری و سازندگی فراوانی در این بندر زیبای کشورمان صورت می‌گیرد؛ همچون ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما و ساخت راه‌آهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بین‌المللی.
فاصله آن تا تهران ۲۲۸۶ کیلومتر و تا زاهدان ۷۲۱ و تا بندر کراچی ۹۰۰ کیلومتر است.
خلیج چابهار نزدیکترین آبراه به اقیانوس هند، با بریدگی طبیعی و استثنایی خود، بزرگترین خلیج ایران در پیرامون سواحل دریای عمان به شمار می‌رود.

شهر همیشه بهار

بندر چابهار هم‌عرض جغرافیایی بندر میامی در شبه‌جزیره فلوریدای آمریکا است و دارای شرایط آب و هوایی کاملاً همانند بندر میامی است. آب و هوای این شهر و پیرامون آن همیشه بهاری و معتدل است و به همین دلیل چابهار به معنی چهار بهار نامیده می‌شود.

منطقه آزاد تجاری

 این منطقه به‌وسیله شبکه حمل و نقل زمینی و هوایی از شمال به کشورهای آسیای میانه و افغانستان، از شرق به پاکستان و از جنوب به اقیانوس هند اتصال می‌یابد. دسترسی مستقیم به آبهای آزاد و قرارداشتن در خارج از خلیج فارس و همین‌طور عدم آسیب‌پذیری در مواقع بروز بحران، موقعیت استراتژیکی را برای ایجاد یک گذرگاه ارتباطی بین کشورهای آسیابی میانه و سایر کشورهای جهان فراهم آورده‌است. بنا بر نظر سازمان ملل، چابهار یکی از مهمترین راه‌های کریدور شرق-غرب و جنوبی‌ترین راه این کریدور است.

 

تورها

هتل‌ها

دیدنی‌ها