Ealiya Gasht Pars

بندر عباس

Bandar Abbas

درباره شهر

شهر بندر عباس در جنوب کشور ایران و مرکز استان هرمزگان است. یکی از نام‌های پیشین آن بندر گمبرون بوده است. این شهر يکي از مهم‌ترين بندرهاي جنوب ايران است. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر بندر عباس

بزرگترین بندر ایران، بندر عباس است و همواره مقدار زیادی از ترانزیت کالای کشور از طریق بنادر شهید رجایی و باهنر صورت می‌گیرد. نزدیک‌ترین شهر به آن، شهر قشم با حدود ۲۸ کیلومتر فاصله است. فاصله این شهر تا تهران ۱۲۸۷ و تا اصفهان ۹۳۱ کیلومتر است. این شهر در فصل‌های مختلف سال جمعیت متفاوت دارد و به دلیل شرایط خاصش، همواره پذیرای مهمانان زیادی از نقاط مختلف کشور عزیزمان ایران است.

آب و هوا

این شهر دارای آب و هوای گرم و مرطوب است و از نیمه آبان تا نیمه فروردین آب‌وهوای آن بسیار مطبوع و خوشایند است؛ اما در ماه‌های اردیبهشت و خرداد هوا خشک و در ماه‌های تیر تا مهر دارای آب و هوای مرطوب است. دمای هوای این شهر در گرم‌ترین روزهای سال به ۵۲ درجه و در سردترین روزهای آن به ۲ درجه سانتیگراد می‌رسد. میانگین بارش نیز در حدود ۲۰۰ میلیمتر در سال است.

زبان

اهالی بندرعباس به گویش بندری صحبت می‌کنند که یکی از گویش‌های زبان فارسی است و ویژگی‌های فارسی کهن را تا کنون حفظ کرده‌است؛ اما از سوی دیگر به خاطر روابط بازرگانی با کشورهای دیگر، شماری از وام‌واژه‌های اروپایی (مانند تاوال، از واژه towel انگلیسی به معنی حوله) و عربی، هندی نیز در آن دیده می‌شود.

بنادر تجاری بندر عباس

دو بندر شهید رجایی و شهید باهنر به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب، نقطه اتکای بندرعباس در جهت جابه‌جایی کالا و سرمایه در اشکال مختلف هستند و نتایج اقتصادی بسیاری را برای استان هرمزگان و همچنین کشور ایران به همراه داشته‌اند و سبب شده اند که بندرعباس به منطقه ویژه اقتصادی معادن، فلزات، کشتی‌سازی و صادرات و واردات کالا تبدیل شود.

تولیدات

این شهر تولیدات فراوان و متنوعی دارد که از آن جمله می‌توان به تنباکو، خرما، نارنگی، انبه، مرکبات، ارده ، مسقطی، تولیدات صنعتی، نفت و فراورده‌های آن، گاز، مروارید، شیلات اشاره کرد.

صادرات

بندر عباس در گذشته محل صادرات ظروف چینی بوده است و در اروپا به ویژه در انگلستان با نام گامبرون (Gombroon) شناخته می‌شده اما امروزه ترانزیت کالا، خرما، مرکبات، شیلات و صادرات دوباره کالا، از جمله صادرات این بندر هستند.

مشخصات شهر

کشور: ایران