پاریس

Paris

درباره شهر

پایتخت کشور فرانسه، شهر پاریس است که یکی از شهرهای پیشرفته جهان در زمینه‌ اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، مد و علم است.
رودخانه سن این شهر را به دو نیم تقسیم کرده است. ایلیا گشت همراه شماست تا این شهر زیبا را بهتر به شما بشناساند.

اقتصاد

پاریس بزرگ‌ترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی است. مهمترین مرکز اقتصادی اروپا منطقه «لا دفانس» در شهر پاریس است. سازمان‌های بین‌المللی مهمی هم‌چون یونسکو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتاق بازرگانی بین‌المللی در این شهر قرار دارند.

گردشگری

این شهر یکی از مهم ترین مقاصد گردشگران جهان است. حدود ۴۵ میلیون نفر توریست سالانه  از این شهر دیدنی بازدید می‌کنند. در این شهر بسیاری از آثار دیدنی، موسسات و پارک‌های مشهور دنیا قرار گرفته اند. پاریس سرسبزترین پایتخت اروپا است.
به این شهر، «شهر نور» نیز گفته می‌شود زیرا  این شهر در زمینه علم و تحصیلات در دنیا مرکزیت دارد و همچنین در شب‌ها  بسیار پر نور است.

جغرافیا

این شهر در زمینی بسیار هموار و صاف قرار گرفته‌است. پست‌ترین نقطه از سطح دریا در حدود ۲۴ متر و بلندترین نقطه آن  دارای ۱۳۰ متر ارتفاع از سطح دریاست.

آب و هوا

پاریس تحت تأثیر جبهه‌های هوای اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد از این رو دارای آب و هوایی اقیانوسی است.
متوسط دمای سالیانه ۱۵ درجه سانتیگراد است. بالاترین دمای ثبت شده برابر ۴۰٫۴ درجه و پایین‌ترین آن در این شهر برابر ۲۳٫۹- درجه سانتیگراد است.
بارندگی جزء جدایی ناپذیر پاریس در تمام طول سال است. این شهر به باران‌های ناگهانی‌اش معروف است. برف در این شهر به ندرت می بارد و معمولا بیش از ۲۴ ساعت بر روی زمین دوام نمی‌آورد.

مشخصات شهر

کشور: فرانسه

موقعیت