شهر کرج

Karaj

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲٬۸۹۵٬۶۲۶
پیش شماره تلفن: ۰۲۶
ساعت:

شرح

کرج شهری که در دامنه رشته کوه‌های البرز قرار گرفته، مرکز استان البرز و یکی از کلان شهرهای ایران است. بعد از تهران و مشهد می‌توان گفت سومین شهر پرجمعیت ایران می‌باشد که در دوازده منطقه شهری تقسیم‌بندی شده است. این شهر شهر که نسبت به سایر شهرهای ایران دارای جمعیت جوان‌تری می‌باشد، بعد از تهران بزرگترین شهر مهاجر پذیر ایران به شمار می‌رود. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر می‌پردازد.

معرفی شهرستان کرج

این شهر کوهپایه‌ای که در ارتفاع 1300 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته، رتبه اول میزان زاد و ولد را در بین سایر شهرهای ایران به خود اختصاص داده است. همچنین در بین بقیه کلان شهرهای ایران بالاترین رشد جمعیت را با رشد سالانه 3/14 درصد دارا می‌باشد. همچنین این منطقه دارای پیشینه تاریخی بلند بالایی نیز می‌باشد که آثار باقی مانده از دوران حکومت هخامشنیان، اشکانیان و ساسانیان گواه بر این مدعاست.

موقعیت

کرج که در بین رشته کوه‌های البرز محصور گشته، در اطراف جاده چالوس و در میان دره‌های پرپیچ و خم البرز قرار گرفته است. حوزه فرمانداری آن از روستای مراد تپه در غرب اشتهارد تا تونل کندوان امتداد دارد.  این شهر در کرانه غربی رودخانه کرج و در 36 کیلومتری غرب تهران جا خوش کرده است. از شمال با استان مازندران همسایه شده و از جنوب به شهرستان استان مرکز می‌رسد. از شرق به شهرستان تهران و از غرب به شهرستان ساوجبلاغ و استان قزوین محدود شده است. 

گردشگری

به‌طور حتم جاده زیبا و پرپیچ و خم چالوس به عنوان نماد این شهر شناخته می‌شود. اما آثار باستانی نفیسی نظیر کاخ مروارید، روستای تاریخی آتشگاه، کاروان‌سرای شاه عباسی و پل تاریخی کرج می‌توانند معرف قدمت دیرینه این شهر باشند. همچنین باغ سیب مهرشهر، پیست اسکی دیزین، باغ لاله‌های گچسر نیز از موهبت‌های طبیعی‌ای هستند که به زیبایی این شهر افزوده‌اند.

اقلیم

از نظر اقلیم شناسی، کرج بیشتر تابع آب و هوای دره چالوس و رودخانه کرج و نیز ارتفاعات البرز قرار دارد، به‌طوریکه از آب و هوای مرطوب‌تر و خنک‌تری نسبت به تهران برخوردار است. همچنین از ماه‌های آبان و آذر تا اواسط اردیبهشت ماه فصل ریزش‌های جوی این منطقه است. 

دیدنی‌ها