کاخ سلیمانیه کرج

Suleymanieh Palaceکاخ سلیمانیه کرج

معرفی و تصاویر

یکی از جاذبه های تاریخی و دیدنی شهرستان کرج ، کاخی است با نام  کاخ سلیمانیه که به دستور فتحعلیشاه قاجار و به مناسبت تولد فرزند سی وچهارم وی سلیمان میرزا و توسط محمدحسین خان نام الدوله ملقب به صدر اصفهانی و به عنوان کاخ ییلاقی و یا به گفته ی بعضی منابع مقر حکومتی کرج در سال 1227 ه.ق مصادف با 1811 م و 1172 ه.ش در آبادی کرج بنا نهاده شد.

اهمیت کاخ سلیمانیه به جهت دو نقاشی دیواری های تالار اصلی آن است که توسط عبدالله خان نقاشباشی یکی از هنرمندان اوایل دوره ی قاجار کشیده شده است. اهمیت کاخ سلیمانه به دلیل دو تابلوی دیواری داخل تالار آن با تصویری از شاهان قاجار است. در تابلوی بارعام فتحعلی شاه ، سلیمان میرزا به صورت کودکی در کنار تخت طاووس تصویر شده است. در شرق ساختمان کاخ برجی در 5 طبقه ساخته شده بود که هم اکنون تنها ویرانه‌های طبقه هم‌کف برج شرقی باقی مانده است.

خرید آنلاین تور داخلی لحظه آخری و ارزان در ایلیا گشت !

ساختمان کاخ سلیمانیه

ساختمان کاخ سلیمانیه بنایی است آجری، متقارن و کشیده به نسبت 5 به 1 با سقف شیروانی و دارای تمامی مشخصه‌ها و مولفه‌ های سبک معماری دوران قاجار که می‌ توان آن را از جمله ساده‌ ترین، زیباترین و با احساس‌ ترین ساختمان‌ های دوران خود دانست. تالارها، ارسی‌ ها، نقاشی‌ ها، آیینه‌کاری‌ ها، قوس‌ های نیم دایره نما، سقف شیروانی، تناسبات نما و نقشه، دواشکوبه (طبقه) بودن آن، همگی از جمله خصوصیات بارز کاخ سلیمانیه بوده که در ترکیب نهایی و بسیار ساده خود و در کنار مجموعه ساختمان‌ ها و باغ پیرامونی، منجر به شکل‌ گیری ساختمانی دوست‌ داشتنی، با هویت و صمیمی شده است.

این ساختمان از آجر و خشت با تیر‌ها و مهاربندهای چوبی ساخته شده است. تالارها و فضاهای داخلی از انواع تزئینات، شامل نقاشی‌ های دیواری بزرگ و آینه‌ کاری‌ها با سقف چوبی و همچنین تزئینات گچی اندود شده و نمای بیرونی ساختمان دارای قاب‌ های آجری، جرزها اندود گچ و خاک و اندکی نقش و نگار دارد. ساختمان کاخ دارای دو اشکوب است؛ طبقه همکف حدودا به‌ صورت پیلوتی‌ های امروزی و به‌ منظور قرارگیری برخی از فضاهای خدماتی کاخ در نظر گرفته شده و طبقه دوم که از طریق دو راه‌ پله در دو سوی ساختمان قابل‌ دسترسی است، شامل تالار مرکزی بزرگ و اتاق‌ های دو سوی آن‌ که به‌منظور اتاق‌ های استراحت در نظر گرفته شده، است.

خرید آنلاین تور داخلی و خارجی و رزرو لوکس ترین هتل ها با بهتری قیمت در ایلیا گشت !

نکات مهم در ارتباط با کاخ موزه سلیمانیه

از جمله نکات بسیار جالب در این بنا برونگرایی محض این بنا است، به‌ طوری که پنجره‌های بسیار بزرگ و کم عرض ساختمان باعث شده است فضاها از دو سوی به محوطه بیرونی چشم‌ اندازی وسیع داشته باشند و همچنین در تمام ساعات روز نورگیری کنند که این امر خود باعث شده فضاهای داخلی مملو از نور و روشنایی شوند. کاخ سلیمانیه عمارتی است که بوی خانه می‌ دهد. پله‌ های فیروزه‌ای رنگش، پنجره‌ های بلند و نورگیر و اتاق‌ های تو در تو یادگاری از زندگی در گذشته هستند. عمارت سلیمانه پیش از انقلاب توسط اداره میراث فرهنگی قزوین مرمت، سامان‌ دهی و استحکام‌ بخشی شده بود و جزیی از بناهای مورد استفاده دانشکده کشاورزی محسوب می‌ شد.

در سال‌های بعد عملیات سامان‌ دهی گسترده‌ای توسط اداره میراث فرهنگی غرب استان تهران روی بنای این عمارت آغاز شد. این اثر در تاریخ 2 اسفند 1327 با شماره ثبت 370 به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این کاخ در محدوده مرکزی شهر کرج قدیم و حد فاصل بلوارهای شهید چمران و امامزاده حسن، در محل کنونی دانشکده کشاورزی بنا گردیده است.

مشخصات

موقعیت جغرافیایی

فاصله تا مراکز نزدیک
    نشانی :

    ایران، استان البرز، کرج، میدان امام حسین به سمت مصباح، خیابان شهید کیانپور، جنب مدرسه استقلال و مسجد اعظم