روستای ییلاقی فردو قم

Qom Ferdo summer cottage villageروستای ییلاقی فردو قم

معرفی و تصاویر

درست در 15 کیلومتری جنوب شرقی کهک و 47 کیلومتری جنوب شهر قم ، روستای فردو قرار دارد که به معنای بهشت می باشد. ارتفاع این روستا از سطح دریا 2 هزار و 70 متر و آب و هوای آن در فصل بهار و تابستان خنک و بسیار مطبوع است. روستای فردو قم قدمت و پیشینه تاریخی طولانی دارد. بنای امامزاده بسوره (باوره) در حوالی روستا و همچنین امامزاده ای در داخل روستا قدمت این روستای کوهستانی را نشان می دهند. قدمت این زیارتگاه ها به دوره صفوی می رسد.

فرهنگ مردم روستای فردو

مردم روستای فردو به زبان فارسی و با لهجه محلی سخن می گویند مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. درآمد اکثر مردم روستای فردو از فعالیت های زراعی ودامداری تامین می شود. گروهی از مردم روستا در امور خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارند. در روستای فردو پرورش زنبور عسل نیز رواج دارد. مهم ترین محصولات زراعی روستا شامل گندم، جو، لوبیا و عدس است. اراضی این روستا به صورت آبی و دیم کشت می شوند و آب اراضی مزروعی از رودخانه و قنات تامین می شود.

روستای ییلاقی فردو قم

جاذبه های طبیعت گردی روستای فردو

روستاي فردو دارای جاذبه های طبیعت گردی بسیاری است که از جمله آنها می توان به آبشار زیبایی که در دامنه های کوه "برف انبار" قرار دارد و از جلوه های زیبای طبیعت ناشناخته استان قم است، اشاره کرد. فردو با ویژگی های منحصر به فرد طبیعی یکی از روستاهای جالب توجه منطقه است و ارتفاعات اطراف، مراتع وسیع، کشتزارهای پیرامون و باغ های روستا چشم اندازهای زیبا و شگفت انگیزی را پدید آورده اند.

همچنین جریان چشمه هایی که به فاصله یک کیلومتری روستای فردو از زمین می جوشند و مزارع و باغات منطقه را سیراب می کنند از جاذبه های زیبای اطراف روستا هستند. همچنین انواع گیاهان دارویی مثل گل گاوزبان، شیرین بیان، گل ختمی، شاتره، خاکشیر و گون اطراف روستا می رویند که کاربردهای متنوعی دارند. به علاوه انواع پرندگان و جانوران از جمله شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تیهو پوشش جانوری پیرامون روستا را تشکیل می دهد. جدای از طبیعت زیبای روستای فردو، تعداد زیاد شهدای روستا نیز بر شهرت آن افزوده است و این روستا به عنوان شهید پرورترین روستای کشور نام گرفته است.

در فاصله 10 تا 12 کیلومتری اطراف روستای فردو رودخانه پرآبی جریان دارد که حواشی آن زیستگاه پرندگان و جانوران گوناگونی است؛ سواحل این رودخانه در فصل های بهار و تابستان بسیار سرسبز است و محل مناسبی برای گشت و گذار و تفرج گردشگران به شمار می رود. اما اين روستاي ناشناخته در سال 2009 به شهرتي جهاني دست يافت. شهرت جهاني فردو به دليل جاذبه گردشگري و جلوه هاي طبيعت ناشناخته آن نيست، بلکه نام گذاري يکي از پيچيده ترين تأسيسات هسته اي دنيا به نام اين روستا، فردو را به يک مکان جهاني تبديل کرده است.

زیبایی های روستای فردو قم