قم | Qom

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱٬۲۹۲٬۲۸۳
پیش شماره تلفن: ۰۲۵
ساعت:

شرح

شهر قم از کلان‌شهرهای ایران است که در ۱۲۵ کیلومتری جنوب شهر تهران واقع شده‌است. این شهر در کنار رودخانهٔ قمرود و در دشت قم قرار دارد و پس از مشهد دومین شهر زیارتی ایران به شمار می‌رود. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهر قم

به شهر قم لقب «پایتخت مذهبی ایران و قطب فرهنگی» داده‌اند. این شهر از گذشته تا کنون در شاهراه حمل و نقل ایران واقع شده که از یک سو رابط بین استان‌های صنعتی ایران با تهران و از سویی دیگر رابط استان‌های جنوبی ایران با استان‌های شمالی کشور است. این شهر در گذشته در مسیر راه ابریشم قرار داشته و دارای اهمیت ارتباطی فراوانی بوده‌است.

استان قم از نظر وسعت پس از استان البرز کوچک‌ترین استان ایران است. استان قم تنها یک شهرستان دارد. بزرگ‌ترین حوزه علمیه ایران و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه‌ی ایران در این شهر قرار دارد. دبیرخانهٔ مجلس خبرگان رهبری ایران نیز در این شهر واقع‌است. 

اقتصاد

قم به عنوان پایتخت فرش ابریشمی ایران و جهان، پایتخت کامپیوتری ایران، پایتخت اینترنتی جهان شیعه و پایتخت دوم ادبیات کودک و نوجوان ایران، قطب تولید موتورسیکلت درایران، قطب تولید نرم‌افزارهای علوم اسلامی، یکی از سه قطب تولید کیف و کفش در ایران، دومین قطب انتشار کتاب پس از تهران و بزرگ‌ترین قطب انتشار کتاب‌های دینی در خاورمیانه نیز شناخته می‌شود.

مذهبی

این شهر مدفن فاطمه معصومه دختر موسی بن جعفر، پیشوای هفتم شیعه و به‌طور سنتی محل اقامت بسیاری از روحانیون بلندپایهٔ شیعه بوده است. اهمیت زیارتی این شهر در درجهٔ نخست مربوط به مرقد فاطمه معصومه بوده و سپس به دلیل وجود مزارهای متعدد علویان و نوادگان امامان و همین‌طور مسجد جمکران است. این شهر پس از مشهد دومین شهر زیارتی ایران است. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها