مترو شانگهای

۰۱ بهمن ۱۴۰۲ ۲ دقیقه

طراحی جالب متروی شانگهای

از آنجاییکه مترو شانگهای را میتوان در این چند ساله یکی از پر بازدیدترین مقاصد گردشگری چین دانست. حال به عنوان کار یا تفریح، بسیار امر واجبی میباشد که برای رفت و آمد، مسیرهای مترو شانگهای را دانست. ممکن است در حین سفر کمی گیج کننده باشد، به همین منظور احتیاط است که قبل از سفر، کمی راجع به این مطلب اطلاعات داشته باشید.

مترو شانگهای

قوانین مربوط به مسافران در مترو شانگهای

در محیط مترو شنگهای و ایستگاه های آن، استعمال دخانیات، انداختن آشغال به زمین، گدایی کردن و انداخت آب دهان ممنوع است. موضوع دیگری که باید در مورد آن اطلاع داشته باشید این است که پیش از ورود به و عبور به مترو شانگهای ارائه بلیط ، وسایل همراه شما از نظر امنیتی مورد بازرسی قرار خواهد گرفت.

دانستن نام مترو به زبان چینی

دانستن واژه مترو به زبان چینی می تواند به شما برای پیدا کردن ایستگاه های مترو شانگهای  کمک بسیاری کند. مترو  شانگهای در رسم الخط چینی به شکل ( 地铁 ) نوشته شده و تلفظ صحیح آن دی تیه (dìtiě) است. پیش از سفر به چین این واژه را یاد بگیرید زیرا در این کشور و شهر شانگهای، کمتر کسی از نام انگلیسی قطارهای زیرزمینی شهری یا مترو شانگهای استفاده می کند. سیستم متروی شهر شانگهای دارای ۱۲ خط مختلف است که هر یک در نقشه های متروی این شهر به رنگ مخصوص به خود نمایش داده می شود.

مترو شانگهای

هزینه‌ها

اگر شما از قطار خط دو استفاده کنید که به رنگ سبز نمایش داده شده و از خیابان ژوجینگ شرقی (Xujing) تا فرودگاه بین المللی پودونگ (Pudong International Airport) عبور می کند، باید مبلغ ۹ رنمینبی (واحد پول داخلی چین) پرداخت کنید. اگر شما از بخش مرکزی یا میدان مردم سوار شوید باید مبلغ ۶ رنمینبی پرداخت کرده و هزینه یک سفر تک مسیره شهری عادی با متروی شانگهای نیز۳ رنمینبی است.

موضوع دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که برای استفاده از این خطوط می توانید از کارت های اعتباری استفاده کنید که هر چه میزان شارژ کارت شما بیشتر باشد، مبلغ کمتری برای سفر با مترو پرداخت می کنید. در تمامی ایستگاه های متروی این شهر زمان حرکت اولین و آخرین قطار نمایش داده می شود. 

خرید و رزرو راحت و انلاین تور گرجستان با سایت ایلیا گشت

بلیط در مترو شانگهای

برای خرید بلیط، شما می توانید از بلیط های استاندارد مربوط به خطوط یک تا ۱۱ استفاده کنید. گزینه دیگر موجود، استفاده از کارت های ویژه حمل و نقل عمومی شانگهای یا (Shanghai Public Transportation Card) است که در تمامی ایستگاه های مترو، اتوبوس و مراکز خدمات شهری ارائه شده و شما می توانید به میزان دلخواه خود آن را شارژ کنید. با استفاده از این کارت شما می توانید از خدمات مترو، اتوبوس، تاکسی، قایق های مسافری و قطارهای برقی یا (maglev) استفاده کنید.

یکی دیگر از گزینه های موجود نیز خرید بلیط زماندار ۲۴ ساعته است که به شما اجازه می‌دهد برای هر تعداد سفر که مایل هستید در طول یک روز از خطوط مترو ۱ تا ۱۱ استفاده کنید.

نحوه استفاده از بلیط و ورود به ایستگاه:

وقتی وارد ایستگاه می شوید، باید از دستگاه کنترل بلیط عبور کنید، برای این منظور بلیط خود را روی بخش بلیط خوان در سمت راست قرار دهید.زمانی که روی نمایشگر، اعتبار بلیط شما اعلام شد، شما می‌توانید از درگاه عبور کرده و وارد سالن مترو شوید. در هنگام خروج از مترو نیز شما باید از این درگاه های ویژه عبور کنید. در صورت بروز هر مشکلی،به بخش خدمات مراجعه کرده یا از کارکنان مترو که دارای لباس های قرمز رنگ هستند، درخواست کمک کنید.

مترو شانگهای

موارد امنیتی

در ایستگاه های شلوغ مترو، خطر سرقت و وجود افرادی که قصد دزدیدن کیف پول یا موبایل شما را دارند، بسیار زیاد است. اگر در نزدیکی درهای قطار نشسته اید، سعی کنید از تلفن همراه خود استفاده نکرده و آن را در جیب خود قرار دهید. زیرا برخی از سارقان با استفاده از شگرد خاصی شما را تحت نظر گرفته و یک لحظه پیش از بسته شدن درهای مترو، تلفن همراه شما را قاپ زده و به بیرون می پرند.

درهای مترو پشت سر آن ها بسته شده و قطار حرکت می کند . در این شرایط هیچ کاری از دست شما بر نخواهد آمد. این یکی از شگردهای سارقان در مترو محسوب شده و آن ها در کار خود بسیار متبحر هستند. بنابراین بهتر است در مناطق شلوغی مانند ایستگاه های مترو و …. از وسایل خود با دقت بیشتری مراقبت کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *