معروف ترین گالری های هنری نروژ

کشور نروژ دارای هنری غنی و متنوع در ضمینه های گوناگون می باشد و اگرچه مهد اصلی هنر شهرهای اسلو و برگن می باشند اما برترین گالری های هنری نروژ در سراسر آن پراکنده اند. نروژ کشور یکی از مشهورترین نقاشان نیز می باشد کسی که احتمالا همه تصویری از تابلوی جیغ اش را دیده ایم، ادوارد مانش (Edvard Munch) اهالی سراسر جهان هنر او را ستوده اند. امروز با ایلیاگشت همراه باشید تا با معروف ترین گالری های هنری نروژ | Norway’s Top Art Galleries آشنا شوید.

موزه مانش (The Munch Museum)

ادوارد مانش یکی از مشهورترین نقاشان نروژ است و کار او شهرت بین المللی دارد. اگر شما طرفدار سبک اکسپرسیونیسم یا نمادگرایی باشید بازدید از موزه مانش یکی از برجسته ترین نقاط سفر شما به نروژ خواهد بود. این موزه محل نگهداری برخی از مشهورترین آثار او می باشد و همچنین با بازدید از آن می توان با نحوه نگرش این هنرمند آشنا شد. او موزه در ماه مه ۱۹۶۳، ۱۰۰ سال پس از تولد هنرمند افتتاح شد. مانش نقش مهمی در تاسیس و برپایی این موزه داشت، او ایده خود را با مدیر موزه ملی مطرح کرد و پس از مرگش نیز بخش اعظمی از آثار خود را به شهر اسلو اهدا کرد.

معروف ترین گالری های هنری نروژ

موزه هنرهای تجسمی نروژ (Nordnorsk Kunstmuseum)

موزه هنرهای تجسمی نروژ در شمال این کشور و در شهر Tromsø واقع شده است. این مورد از برترین گالری های هنری نروژ آثار هنرمندان نروژی و بین المللی را که متعلق به قرن هفدهم تا به امروز است را به نمایش گذاشته است. بیش از ۲۱۰۰ قطعه در مجموعه دائمی وجود دارد و همیشه نمایشگاه جدیدی برای کشف وجود دارد. موزه به شما یک بینش منحصر به فرد را از مردم و فرهنگ شمال نروژ ارائه می دهد.

معروف ترین گالری های هنری نروژ

موزه هنرهای کود (KODE Art Museums)

KODE در واقع ترکیبی از هفت ساختمان و پنج موزه است که موجب شده تا یکی از بزرگترین موزه های اسکاندیناوی برای هنر، اشیاء تاریخی و برپایی کنسرت باشد. چهار ساختمان در مرکز شهر برگن قرار دارند و KODE 1، ۲، ۳ و ۴ نامیده می شوند. سه امورد دیگر اما در خانه های سابق آهنگسازان Ole Bull، Harold Sæverud و Edvard Grieg قرار دارند. این موزه در حال حاظر تقریبا ۵۰،۰۰۰ اثر متنوع از جمله نقاشی ها، مجسمه ها، تاسیسات، فیلم ها، آلات موسیقی، مبلمان و آثار هنری و طراحی زیبا را نگهداری می کند.

معروف ترین گالری های هنری نروژ

گالری ملی (Nasjonalgalleriet)

هیچ راهنمایی هنری به کشور نروژ بدون گالری ملی نروژ که در اسلو قرار گرفته است کامل نخواهد بود. البته بسیاری دیگر از برترین گالری های هنری نروژ نیز در این شهر قرار دارند. این موزه شامل بزرگ ترین و کامل ترین مجموعه از آثار نقاشی، تابلو و مجسمه می شود.

این گالری یک بینش عالی را از تاریخ هنر نروژ ارائه می کند و یک نسخه از تابلوی جیغ اثر ادوارد مانش در آن وجود دارد (او نسخه های مختلفی را نقاشی کرده است؛ شما می توانید نسخه دیگری از این اثر را در موزه مانش ببینید). شما می توانید هنر نقاشی خود را در اتاق طراحی به چالش بکشید، اتاقی که همه چیز برای نقاشی کشیدن در آن مهیا است. گالری ملی نروژ در روزهای پنجشنبه رایگان می باشد، پس در صورت سفر به اسلو بهانه ای برای بازدید نکردن از آن ندارید.

موزه هنر استاوانگر (Stavanger Art Museum)

امروزه موزه استاوانگار یکی از برترین گالری های هنری نروژ است و بیش از ۲۶۰۰ قطعه هنر در آن نگهداری می شود. این موزه در هنگا شروع به کار خود بسیار کوچک بود و هدف از تاسیس آن ایجاد یک مجموعه هنری و پرورش عشق به هنر در مردم بود. تاسیس آن در سال ۱۸۶۵ میلادی توسط جامعه محلی هنر استاوانگار انجام شد.

امروزه موزه بزرگترین مجموعه نروژ لارس هرترویگ و تعداد زیادی از نقاشی های کیتی کیلند، دختر جانسز کیلند، نخستین رئیس جامعه هنر نروژ را نگهدار می کند. علاوه بر آثار هنری خود بنای موزه نیز بسیر دیدنی است، در کنار هم قرار گرفتن این دو عامل باعث شده تا این موزه بسیار دیدنی شود و ارزش اختصاص دادن یک بعد از ظهر از زمان سفر را به خود داشته باشد.

معروف ترین گالری های هنری نروژ

موزه هنرهای مدرن (Astrup Fearnley Museum)

در سال ۲۰۱۲ موزه هنرهای مدرن Astrup Fearnley به ساختمان جدیدی در اسلو نقل مکان کرد که طراح آن Renzo Piano معمار مشهور بود. این مجموعه شامل می شود که شامل آثار هنرمندان مشهوری مانند Damien Hirst، Anselm Kiefer و Jeff Koons می شود و یکی از مهمترین گالری های هنری نروژ و گسترده ترین مجموعه های خصوصی نروژ در هنر معاصر است.

معروف ترین گالری های هنری نروژ

گالری اف ۱۵ (Galleri F 15)

گالری اف ۱۵ از برترین گالری های هنری نروژ می باشد که در سال ۱۹۶۶ افتتاح شده است و از آن زمان تا کنون توانسته است برترین موزه هنرهای معاصر در این کشور باشد. گالری با هدف نشان دادن کارهایی که هنرمندان معاصر انجام میدهند تا سعی کنند دنیا یی را در آن زندگی می کنیم تفسیر کنند، احداث شده است. تمرکز اصلی گالری بر روی هنرمندان جوانی است که نقاشی را به عنوان رسانه خود انتخاب کرده اند و دارای توازنی برابر بین کارهای نروژی و بین المللی است. تقریبا برای هر بازدید کننده ای که به این گالری مراجعه کند چیزی برای لذت بردن وجود دارد.

معروف ترین گالری های هنری نروژ

موزه هنر تروندهایم (Trondheim Kunstmuseum)

از سال ۱۸۶۷ که موزه هنر تروندهایم افتتاح شد تبدیل به بخش مهمی از هویت این شهر شد. این مجموعه امروزه شامل حدود ۵۰۰۰ اثر هنری است که منعکس کننده شرایط سیاسی و فرهنگی ۱۵۰ سال گذشته است. تمرکز اصلی این مورد از برترین گالری های هنری نروژ بر روی هنرهای تجسمی نروژی ها متعلق به قرن ۱۹ میلادی تا به امروز است. البته در موزه هنر تروندهایم یک مجموعه بزرگ از آثار هنرمندان دانمارکی و بین الکللی متعلق به قرن بیستم وجود دارد. موزه هنر Trondheim در ایجاد علاقه به هنر نقاشی در نروژ و خارج از کشور نقش مهمی ایفا کرده است.

معروف ترین گالری های هنری نروژ
کلمه‌های کلیدی: