نروژ | Norway

پایتخت:
زبان رسمی: نروژی ، سامی
جمعیت: ۵٬۱۳۶٬۷۰۰
واحد پول: کرون نروژ

شرح

نروژ یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی، همچنین منطقه یان ماین و مجمع‌الجزایر سوالبارد است که حکومتی پادشاهی داشته و با نام رسمی پادشاهی نروژ شناخته می‌شود. این کشور که در قطب شمال واقع شده اما مستعماراتی هم در قطب جنوب دارد، با داشتن مناظری زیبا، چشم‌اندازهایی بی نظیر و طبیعتی شگرف یکی از بهتربن و عالی‌ترین مقاصد گردشگری شمال اروپا می‌باشد. با ایلیا گشت همراه شوید تا این کشور زیبای قطبی را بیشتر بشناسیم.

معرفی نروژ 

کشور نروژ به پادشای هارلد پنجم از سلسله شولسویگ هولشتاین سوندربورگ گلوکسبورگ و به نخست وزیری ارنا سلبرگ و با حکومتی که بین پادشاه، نظام پادشاهی، پارلمان و دادگاه عالی تقسیم شده است، اداره می‌شود. پایتخت این کشور شهر اسلو است. اولین نشانه‌های حضور انسان در این سرزمین نیز به 11 هزار سال پیش و در پی ذوب شدن یخ‌های قطبی و مهاجرت برخی ژرمن‌ها به آن برمی‌گردد. بعدها و از سال 793 میلادی به بعد، مردم این سرزمین با مهارتی که در دریانوردی داشتند و کشتی‌هایشان، شروع به حمله و تجاوز به سایر سرزمین‌های اسکاندیناوی و مناطق شرقی انگلستان نموده و به وایکینگ‌ها شهرت یافتند. 

اقتصاد

این کشور بزرگ‌ترین کشور غیر خاورمیانه‌ای تولید کننده نفت و گاز طبیعی در جهان است. مواد معدنی، آبزیان، چوب، آب شیرین و نیروی برق‌آبی نیز از دیگر ذخایر عظیم آن محسوب می‌شود. چهارمین درآمد سرانه جهان متعلق به این کشور است و نیز از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ و سپس دوباره از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ بالاترین شاخص توسعه انسانی در جهان را داشته‌ است. 

جغرافیا

هرچند مساحت نروژ 385،155 کیلومترمربع است، اما 70 درصد آن به خاطر سرمای شدید غیر قابل سکونت است. سوئد از سمت شرق بیشترین نوار مرزی را با آن داشته و فنلاند و روسیه نیز از شمال شرقی با آن همسایه هستند. همچنین تنگه اسکاژراک از جنوب و اقیانوس اطلس و دریای بارنتز از شمال و غرب آن‌را احاطه نموده‌اند. 

آب و هوا

اقلیمی بسیار سرد و کوهستانی بر این سرزمین حاکم است. البته هرچه از شمال آن به سمت جنوب می‌رویم آب و هوا گرم‌تر می‌شود و از همین‌رو به جمعیت آن نیز اضافه می‌شود. مناطق مرکزی دارای آب و هوای معتدلی هستند. در اکثر مناطق شمالی آن 6 ماه از سال روز و 6 ماه از سال شب است و همین مناطق 9 ماه از سال را شاهد ریزش برف و باران فراوان هستند. میانگین دما از ۴ درجه زیر صفر در دی ماه تا ۱۷ درجه سانتی گراد بالای صفر در خرداد، نوسان دارد و میزان بارش سالانه در مناطق جنوبی، ۱۹۶ سانتی‌متر است.

شهرها

دیدنی‌ها