Ealiya Gasht Pars

جشنواره قایق اژدها چین

۲۲ شهریور ۱۴۰۲ ۲ دقیقه

جشنواره قایق اژدها چین یا جشن اژدها که در زبان محلی به نام ” Duanwu Festival ” نام برده میشود، یکی از خاص ترین و شگفت انگیزترین جشن‌ های ملی کشور چین محسوب می ‌شود و به مدت 5 روز در پنج ماه متوالی برگزار می ‌شود و نیز این جشن دیدنی روایتگر مرگ و زندگی و افسانه‌ معروف چینی به نام ” Chu Yuan” می باشد که به نوعی در این فستیوال گنجانده شده است و در ادامه این جشن هیجان انگیزترین جاذبه های چین بوده که تاریخی بیش از 2 هزار سال را یدک میکشد و جالبه بدونید که جشنواره قایق اژدها با نام ” فستیوال دوآنوو ” هم شناخته می شود.

زمان برگزاری جشنواره قایق اژدها چین

زمان برگزاری آن روز پنجم در ماه پنجم قمری یا تقویم چینی برگزار شده و پر از مسابقات جذاب است و از رسم های دیگر در این زمان این است که همانند دیگر جشن ها، عموم مردم کوفته برنجی یا دومپلینگ های خوشمزه پخته و در کنار هم نوش جان می کنند.

همچنین در این جشن غذاهای سنتی چینی خورده می شود و نیز گفته شده که این جشنواره برای یادبود شاعر معروف چینی به نام ” کو یوآن ” بر پا می شود و کنار اینها از جمله مسابقات هیجان انگیز قایق هایی به شکل اژدها برگزار می شود که زنان و مردان در آن شرکت می کنند و به جشن و خوشگذرانی مشغول می شوند.

و در آخر باید بدانید که بعد از انقلاب در چین این روز را به نام ” Poets Day ” نام نهاده اند و موضوعی که بسیار جالب است این بوده که چینی‌ ها بر این اعتقاد هستند که اولین شعر در تاریخ چین در این روز سراییده شده و به این معتقدند که استفاده از قایق ‌ها با نقاشی ‌هایی از اژدها نشانی از آوردن زندگی جدید بوده و نیز جشن قایق اژدها درست در 7 ژوئن برگزار می شود.

این جشن بعد‌‌‏ از سال نو چینی و جشن نیمه‌‌‏ پاییز (جشنواره‌‌‏ ماه)، سومین جشن مهم چینی‎ها محسوب می‌‌‏شود. آویزان کردن تابلوهایی که نمادی از بیرون راندن شیاطین از خانه های چینی ها است و خوردن ‘زون زی’ یا همان دولمه چینی از برنامه های سنتی مردم چین در این جشن است.

جشن قایق اژدها چین

غذاهای جشنواره قایق اژدها چین

بازار فروش zong zi همان دلمه چینی نیز داغ است برنج و سایر مخلفات را درون برگ بامبو می پیچند و می پزند و در این عید به یاد ‘چو یوان’ می خورند. در این روز تمام مدارس و بیشتر ادارات و مغازه ها بسته می شوند. برای تمام مردم این روز یک روز تعطیل رسمی است و با برگزاری جشنواره قایقرانی اژدها انرژی و هیجان در میان مردم به اوج خود می رسد.

3 کار در این مراسم انجام می شود. مردم در این روز کوفته برنجی درست می کنند و می خورند. نوشیدنی مخصوصی برای این روز از قبل آماده شده که در این روز، سرو می شود و در نهایت راندن قایق اژدها است که همه را به سمت رودخانه رهسپار می کند.

آداب و روسوم جشنواره قایق اژدها

از دیگر رسومات این جشن، بستن آویز گردنی شخصیت باستانی زونگ کای که یک قهرمان اسطوره ای است، پیاده روی های طولانی در حالی که شاخه های معطر گشنیز و سوسن از افراد آویز است، نوشتن آرزوها و جملات و به تن کردن پوشش های درست شده از برگ درختان معطر می باشد. تمام کارهایی که در این جشن انجام می شود با اعتقاد بر دور کردن بیماری های کشنده، شیاطین و از طرفی بهتر شدن زندگی و بهبود بیماران در چین اجرا می شود.

یکی از جذاب ترین کارهایی که در روز جشن قایق اژدها انجام می گیرد، تلاش برای ایستاده قرار دادن تخم مرغ خام است. حرکتی که نیاز به صبر و حوصله و کمی مهارت دارد. مردم گاهی اوقات از طلسم ها برای محافظت در برابر ارواح شیطانی استفاده می کنند و یا ممکن است تصویر یا تمثیلی از زونگ کای، نگهبانی علیه ارواح شیطانی، را بر بالای سردر خانه خود بیاویزند.

جشنواره قایق اژدها چین

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *