تاجیکستان | Tajikistan

پایتخت: دوشنبه
زبان رسمی: تاجیکی
جمعیت: ۸،۶۱۰،۰۰۰
واحد پول: سامانی

شرح

تاجیکستان | Tajikistan

تاجیکستان کشوری که با نام رسمی جمهوری تاجیکستان شناخته می‌شود، بیشتر مقصدی ایده‌آل برای کوهنوردان و علاقه‌مندان به طبیعت و کوهنوردی ست، چرا که این کشور به داشتن کوه‌های ناهموار شهرت دارد. گذر شاهراه معروف ابریشم از این کشور، منظره‌های بینظیر رشته کوه‌های زیبای پامیر، کوه‌های سر به فلک کشیده‌ی بدخشان و وجود کهن‌ترین پیکره‌ی بودا در آن از جمله دلایل منحصر به فردی هستند که خیلی‌ها را برای سفر به این کشور تاریخی ترغیب می‌کنند. همراه با ایلیا گشت این کشور زیبا را بیشتر بشناسیم.

معرفی تاجیکستان

تاجیکستان به معنای سرزمین تاجیک‌ها، که از قوم تاجیک آن گرفته شده است. این قوم قرن‌ها پیش از اسلام در این سرزمین سکونت داشته‌اند. اینجا کشوری فارسی زبان است که مردمِ شدیدا محافظه کاری دارد. نکته جالب در مورد این کشور داشتن 4 ناحیه تاریخی خجند، فرغانه، زرافشان و پامیر است که البته هیچ‌گاه باهم متحد نبوده‌ و وحدت سیاسی نداشته‌اند. قلمروها و حکومت‌های آنان خارج از محدوده تاجیکستان فعلی بوده و از همین‌رو محدوده این سرزمین را نمی‌توان ملاکی برای تاریخ این کشور دانست. با این وجود مردم این کشور خود را میراث‌دار سغدیان ،بلخیان، خوارزمیان و سکاییان می‌دانند.

اقتصاد

هرچند تاجیکستان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای دارای ذخایر نفت و گاز است، اما دولت آن حدود 90 درصد از نیازهای انرژی خود را از طریق واردات تامین می‌کند. صادرات نفت آن از کشورهای جمهوری آذبایجان، عمان و نروژ بیشتر بوده و منابع گازی آن نیز از الجزایر، مصر و ازبکستان بیشتر است.

جغرافیا

این کشور که در آسیای مرکزی واقع شده از جنوب با افغانستان، از غرب با ازبکستان، از شمال با قرقیزستان و از شرق با جمهوری خلق چین همسایه گشته و کشوری کاملا محصور در خشکی است. با این وجود اینجا کشوری مرتفع و کوهستانی بوده که دو رودخانه بسیار مهم و پرآب یعنی آمودریا(جیحون) و سیردریا(سیحون) را در قلمرو خود دارد.

آب و هوا

اینجا کشوری با آب و هوای کوهستانی و نسبتا سرد است که طبیعتی سرسبز با بارندگی فراوان دارد.

شهرها

دیدنی‌ها