پاکستان | Pakistan

پایتخت:
زبان رسمی: اردو
جمعیت: ۱۹۹٬۰۸۵٬۸۴۷
واحد پول: روپیه پاکستان

شرح

پاکستان کشوری به پایتختی شهر اسلام آباد در غرب قاره آسیاست که تاریخ برای آن از 2500 سال پیش از میلاد مسیح شروع شده است. هرچند که این کشور باستانی روزهایش را با خبر بمب‌گذاری‌های متعدد و خون‌ریزی‌های فراوان شروع می‌کند، اما آنقدر جاذبه‌های تاریخی مختلفی برای ماجراجویان و گردشگران دارد که بتواند توریست‌های زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب کند. اینجا کشوری است که اکثر شهرهای آن دارای آثار باستانی و تاریخی بی‌نظیری هستند با این وجود بعضی از مناطق آن جز خطوط قرمز هستند و رفتن به آنجا ممنوع اعلام شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این کشور باستانی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی کشور پاکستان

نام پاکستان بر گرفته شده از دو جز پاک و ستان به معنای سرزمین پاکی، نامی فارسی از زبان اردو است. این کشور به عنوان قلمرویی از کشور پهناور هندوستان در سال 1326 بنیان نهاده شده و در سال 1336 به جمهوری اسلامی پاکستان تغییر نام داد. با این وجود قدمت بعضی از شهرهای آن به پیش از تمدن بابلیان و به 2500 سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. دین رسمی این کشور اسلام است و دومین کشور بزرگ مسلمان نشین دنیاست. در سال 1947 استقلال خود را از هند بازستاند با این وجود ناحیه‌ای به نام کشمیر در آن وجود دارد که هر دو کشور هند و پاکستان بخش‌هایی از آن‎‌را به صورت جداگانه اداره می‌کنند. جدایی این مناطق از هم توسط خطی به نام خط کنترل صورت گرفته است. 

اقتصاد

بخش‌های خدمات مالی و ساخت و تولید در این کشور نرخ رشد ویژه‌ای داشته ولی بازار بورس آن بر دوش صنایعی از قبیل مخابرات، نرم افزار، خودور، نساجی، سیمان، کود، فولاد و ساخت کشتی استوار است. صنعت هوافضا نیز طی چند سال اخیر از پیشرفت قابل توجهی در این کشور برخوردار شده است.

جغرافیا

این کشور که بخش‌های غربی آن بر روی فلات ایران و اورآسیا قرار گرفته و بخش‌های شرقی آن بر روی فلات هند مستقر گشته با ایران از غرب، افغانستان از شمال، هند از شرق و جمهوری خلق چین از شمال شرق خود همسایه شده است. همچنین در جنوب خود نزدیک به هزار کیلومتر با دریای مکران محدود شده است.

آب و هوا

اقلیم آن نیز به خاطر توپوگرافی متفاوت آن در نقاط مختلف، از تنوع زیادی برخوردار گشته است. مناطق شمالی آن زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم و در مناطق جنوبی خود تحت تاثیر اقیانوس هند آب و هوای معتدلی دارد.

شهرها

دیدنی‌ها