اسلام آباد

Islam Abad

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱،۹ میلیون نفر
پیش شماره تلفن: ۰۵۱(۹۲)+
ساعت:

شرح

اسلام آباد در واقع پایتخت جمهوری اسلامی پاکستان و شهری در شمال این کشور است. هرچند این شهر در کشوری درگیر جنگ داخلی یعنی پاکستان واقع شده اما شهری سرسبز و زیبا با جاذبه‌های توریستی منحصر به فرد خود است که افراد بیشماری را از سراسر دنیا به خود جذب نموده است. با تمام شرایط سختی که کشور پاکستان این روزها در حال گذراندش است، چهره دیگری از آن وجود دارد که شاید برای خیلی‌ها ناشناخته مانده است. ایلیا گشت در این مقاله سعی در معرفی این پایتخت زیبای اسلامی دارد، با ما همراه شوید.

معرفی شهر اسلام آباد

اسلام آبادی شهریست که در گذشته با نام گاخار شناخته می‌شده و جزیی از شهر راولپندی به حساب می‌آمده و امروزه نیز این دو شهر در کنار یکدیگر واقع شده‌اند. اما نکته جالب قضیه در مورد این دو شهر این است که در حال حاضر شهر راولپندی به عنوان شهر قدیم اسلام آباد شناخته می‌شود، و قرارگیری آن‌ها در کنار یکدیگر باعث به وجود آمدن تصاویر جالبی از زندگی گذشته و سنتی پاکستان در راولپندی و زندگی مدرن و امروزی این کشور در اسلام آباد شده‌اند. این شهر دارای گونه‌های گیاهی خاص و کم نظیری که بسیار کمیاب‌اند، مانند ماش وحشی و قاصدک می‌باشد.

اقتصاد

هرچند این شهر تنها 0.8 درصد از جمعیت فراوان پاکستان را در خود جای داده اما 1 درصد از تولید ناخالص داخلی را تامین می‌کند. صنایع تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات در آن به سرعت رو به پیشرفت است و شرکت‌های فن‌آوری و اطلاعات داخلی و خارجی بسیاری در آن به چشم می‌خورند. 

جغرافیا

این شهر در شرق خود توسط مناطق کتلی ساتتیان و موری، در شمال شرق توسط موری و کاهتو، در شمال غرب توسط تاکسیلا و واه کانت و مند راه، در جنوب شرق توسط گوجار خان و کلار سیدان و روات و مند راه و نهایتا در جنوب غرب خود توسط راولپندی احاطه شده است. 

آب و هوا

هرچند در کل دارای آب و هوای گرم و خشک است اما سه دریاچه راول، سیملی و خانپور که توسط ساخت سد به وجد آمده‌اند و در اطراف شهر قرار گرفته‌اند هوای آن‌را به خوبی تعدیل می‌کنند. با این وجود این شهر دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد که اغلب دما به زیر صفر درجه سانتی‌گراد می‌رسد، می‌باشد.

دیدنی‌ها