کشور قبرس

country Cyprus
پایتخت:
زبان رسمی: یونانی / ترکی استانبولی
جمعیت: ۱٬۱۴۱٬۱۶۶ نفر
واحد پول: یورو (EUR)

شرح

کشور جمهوری قبرس، جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه است که شهر نیکوزیا پایتخت آن می‌باشد. قبرس شمالی (بخش ترک‌نشین) و قبرس جنوبی (بخش یونانی‌نشین) این کشور را به دو بخش تقسیم کرده‌اند. این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. با ایلیا گشت همراه شوید تا این کشور جزیره ای زیبا را بهتر بشناسید.

معرفی کشور قبرس

جزیره قبرس سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه‌ پس از جزیره ساردنی و سیسیل است و یکی از مناطق توریستی مدیترانه‌ محسوب می‌شود. از نظر جغرافیایی در مورد این جزیره اختلاف نظر وجود دارد، بعضی آن را جزئی از اروپا، بعضی بخشی از غرب آسیا و گاه در خاورمیانه به‌شمار می‌آورند.
این کشور در ۱ ژانویه ۲۰۰۸ به حوزه یورو پیوست. جمعیت کل جزیره در حدود یک میلیون و صد هزار نفر است که در آن هر دو زبان یونانی و ترکی، زبان رسمی کشورند. یونانی‌ها ارتودوکس و ترک‌ها مسلمان هستند.

تاریخچه

این جزیره به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی خود در طول تاریخ مورد تجاوز کشورهای مختلف بوده‌است. در سال ۱۹۷۴ در واکنش به کودتای یونانی‌ها ارتش ترکیه به شمال قبرس هجوم برد و در نتیجه این جزیره به دو بخش تقسیم شد. بخش جنوبی قبرس در اختیار یونانی‌هاست و به اتحادیه اروپا پیوست اما بخش شمالی جزیره که ترک‌نشین است تنها توسط کشور ترکیه به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته می‌شود.

آب و هوا

جزیره قبرس تابستان‌هایی گرم و خشک و زمستان‌هایی معتدل دارد.

مردم و فرهنگ

حدود ۸۰٪  مردم این جزیره را یونانی‌تباران و ۱۸٪ آن را ترک‌تباران و ۲٪ نیز دیگر اقلیت‌های مسیحی هستند. فرهنگ مردمان بخش جنوبی قبرس برگرفته از یونان و قسمت شمالی آن برگرفته از ترکیه است.

اقتصاد و کشاورزی

منبع درآمد اصلی این جزیره صنعت گردشگری است. صنایع دیگر آن چندان پیشرفته نیستند و شامل صنایع دستی و محلی می‌باشند.
از منظر کشاورزی حدود ۱۲٪ زمین‌های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات، سیب زمینی، گندم، زیتون و جو کاشته می‌شود. دامپروری نیز در این جزیره رایج است. 

شهرها

هتل‌ها

دیدنی‌ها