پافوس | Paphos

مشخصات شاخص

جمعیت: ۹۰ هزار نفر
پیش شماره تلفن: ۲۶
ساعت:

شرح

پافوس یکی از شهرهای ساحلی قبرس به شمار می‌رود. نام این شهر در فهرست میراث فرهنگی و طبیعی یونسکو به ثبت رسیده است. خانه دیونیسوس، پارک باستان‌شناسی کاتو پافوس و پارک آبی آفرودیت پافوس از دیدنی‌های پافوس محسوب می‌شوند.

پافوس (Paphos) یکی از شهرهای ساحلی ناحیه پافوس در کشور قبرس، قاره اروپا است. این شهر که در جنوب‌غربی کشور قرار دارد و در ۵۰ کیلومتری لیماسول و ۱۵۰ کیلومتری نیکوزیا، پایتخت کشور واقع شده است.

 دین مردم این شهر را مسیحیت ارتدوکس، کاتولیک و اسلام تشکیل می‌دهد. زبان رسمی پافوس، یونانی و ترکی است. این شهر در کنار دیگر شهرهای کشور قبرس، زیر نظر حکومت مرکزی اداره می‌شود که جمهوری قبرس نام دارد. رئیس جمهور قبرس در راس کشور و دولت قرار می‌گیرد و حکومت از سه قوه جداگانه تشکیل می‌شود. قوه مقننه توسط دولت مدیریت می‌شود، قوه مجریه را به‌طور مشترک مجلس و دولت می‌گردانند و قوه قضاییه سازمانی مستقل از دو قوه دیگر به‌شمار می‌رود.

با انتخاب نیکوزیا به عنوان پایتخت و با پیشرفت بندر لارناکا در طول قرون وسطی و امپراطوری عثمانی، اهمیت پافوس به تدریج کاهش یافت. هنگام استعمار بریتانیا، بسیاری از اهالی این شهر به نیکوزیا، لیماسول و کشورهای دیگر مهاجرت کردند. از سال ۱۹۷۴، فعالیت‌های اقتصادی پافوس بخصوص در زمینه گردشگری رونق گرفت و دولت شروع به سرمایه‌گذاری در این منطقه کرد. این شهر در سال ۲۰۱۷ در فهرست میراث فرهنگی و طبیعی یونسکو به ثبت رسید و در کنار آرهوس در کشور دانمارک، به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد.

آب و هوای این شهر نیمه‌خشک و نیمه‌گرمسیری به‌شمار می‌رود. بیشترین میزان بارندگی بین نوامبر تا مارس صورت می‌گیرد و بیشترین میزان رطوبت در ماه‌های جولای و آگوست است. بارش برف به‌طور تقریبی هر دو سال یکبار اتفاق می‌افتد. دمای متوسط هوا در طول سال از ۱۳٫۹ تا ۲۳٫۶ تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه حدود ۳۸۶ میلی‌متر برآورد شده است.

فرودگاه بین‌المللی پافوس در فاصله ۶٫۵ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به آتن، لندن، دوبلین، مسکو و مقاصد داخلی و خارجی دیگر برقرار است. کشتی‌های مسافرتی و باربری در بندر لیماسول که در ۶۰ کیلومتری شهر واقع شده است، پهلو می‌گیرند و بندر خود گنجایش ۳۰۰ قایق ماهیگیری و مارینا را دارد. برای جابجایی‌های درون‌شهری اتوبوس‌های عمومی و تاکسی‌ها خدمات خوبی ارائه می‌دهند. 

صنایع دستی محلی، جواهرآلات، سفالی‌جات، محصولات چرمی و راحت‌الحقوم از سوغاتی‌های این شهر به‌شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «کینگز اونیو مال» (Kings Avenue Mall) سر بزنید.

از محبوب‌ترین دیدنی‌های این شهر می‌توان خانه دیونیسوس، «کلیسای آگیا کریاکی کریسوپولیتیسا» (Agia Kyriaki Chrysopolitissa)، «صومعه آگیوس نئوفایتوس» (Agios Neophytos Monastery)، «پارک باستان‌شناسی کاتو » (Kato Paphos Archaeological Park)، «ایستگاه حفاظت از لاک ‌پشت خلیج لارا» (Lara Bay Turtle Conservation Station)، «ساحل سنت جورج» (St George Beach)، «مقبره پادشاهان» (Tombs of the Kings)، «باغ‌وحش پافوس» (Pafos Zoo)، «پارک آبی آفرودیت » (Paphos Aphrodite Waterpark)،  «سرداب‌های کلیسای سنت سلیمان» (St. Solomon’s Catacombs) و «قلعه پافوس» (Paphos Castle) را نام برد.

دیگر دیدنی‌های این شهر شامل «موزه زندگی روستایی استنی» (The Steni Museum of Village Life)، «کلیسای سنت جورج» (St. Georgios Church) و «موزه قوم‌نگاری » (Paphos Ethnographic Museum) می‌شود.

هتل‌ها

دیدنی‌ها