لارناکا | Larnaca

مشخصات شاخص

کشور: کشور قبرس
جمعیت: ۱۴۰٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۲۴(۳۷۵)+
ساعت:

شرح

لارناکا نام شهری است در استانی به همین نام واقع در کشور قبرس. استان لارناکا که یکی از 6 استان جزیره قبرس و از تاریخی‌ترین استان‌های آن می‌باشد، مانند سایر شهرهای این جزیره در سواحل دریای مدیترانه قرار گرفته است. نام آن در ادیار گذشته kition یا به لاتین Citium بوده است. با این وجود واژه‌ای در انجیل آمده به‌نام Kittim که مشتق شده واژه Citium است. این کلمه اغلب برای کل قبرس رفته اما یهودیان آن‌را برای رومی‌ها و یونانیان به‌کار برده‌اند. همراه با ایلیا گشت به این شهر زیبا سری می‌زنیم. 

معرفی شهر لارناکا

لارناکا شهری با قدمت شش هزار سال، قدیمی‌ترین شهر قبرس است که بعد از نیکوزیا و لیماسول، سومین شهر بزرگ این جزیره‌ی اروپایی به‌حساب می‌آید، چنانچه بزرگترین و اصلی‌ترین فرودگاه قبرس، فرودگاه بین‌المللی لارناکا است. این شهر که همانند یک روبان باریک در کنار ساحل مدیترانه قرار گرفته، بیشتر به‌خاطر پیاده‌روهایی که در دو طرف مزین به نخل‌های زیبا شده‌اند شهرت یافته است. هرچند تاریخ غنی آن به زیبایی و جذابیت این شهر نیز بسیار افزوده است.  از نخستین ریزورت‌های ساحلی در قبرس، این شهر می‌باشد.

گردشگری

بعد از گذشتن از پیاده‌روهای دو طرف نخل چیده شده، فلامینگوهایی که در لابه‌لای نخل‌های ساحل پرسه می‌زنند، جذابیت این شهر را دو چندان می‌کنند. با این وجود کم نیستند بناها و آثار تاریخی‌ای سابقه فرهنگی این شهر را پربارتر می‌کنند. از جمله این بناهای مرموز و جادویی می‌توان به کلیسای سنت لازاروس اشاره کرد. در بین مسیحیان معروف است که حضرت عیسی (ع) بعد از به صلیب کشیده شدن و دوباره زنده شدن، به این مکان آمده، سی سال در آنجا زندگی کرده و دوباره در همان جا میمیرد. بنای این کلیسای متعلق به قرن نهم میلادی است. بعد از آن مسجد یا تکیه خاله سلطان از مکان‌های مقدس نزد مسلمانان قبرس می‌باشد. پس از اینها دریاچه نمک، دژ لارناکا، صومعه استاوراونی از دیگر مکان‌های دیدنی این شهر هستند.

جغرافیا

این شهر در ساحل جنوب شرقی کشور قبرس و در کرانه‌های دریای مدیترانه قرار گرفته است. از سمت جنوب با استان لیماسول و در غرب خود با استان نیکوزیا همسایه می‌باشد.

آب و هوا

آب و هوای این شهر متاثر از دریای مدیترانه، معتدل و مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم می‌باشد.

هتل‌ها

دیدنی‌ها