سوادکوه

SAVADKUH

درباره شهر

سوادکوه شهری است در استان مازندران و در شمال کشور ایران. این شهر علاوه بر داشتن تاریخی پربار و کهن، از زیبایی‌های طبیعی فوق‌العاده‌ای نیز برخوردار گشته است. سوادکوه که از شهرهای جنوبی استان مازندران می‌باشد، در دامنه شرقی کوهستان دماوند قرار گرفته است. همین امر باعث شده که علاوه بر دارا بودن از مواهب طبیعی زیبا مثل غارها و تنگه‌های تماشایی، چشمه‌ها و آبشارهای فراوان، از اقلیمی خنک و هوایی مطبوع و دلپذیر نیز برخوردار گردد. همراه ایلیا گشت به این شهر زیبا سفر کنید.

معرفی شهر سوادکوه

سوادکوه دروازه ورودی مازندران محسوب می‌شود. شهرستانی که از مسیر جاده تهران به قائم‌شهر می‌گذرد و سالانه پذیرای شمار زیادی گردشگر است. سوادکوه که از نواحی کهن طبرستان و ایران بوده، انسجام بافت اجتماعی و فرهنگی آن در دوران اساطیری ایران ریشه دارد. حتی در کتاب‌های شاهنامه فردوسی و اوستا نیز از آن نام برده شده و تمدن کهن آن فرهنگ غنی و پرشکوه مردم این دیار را ساخته است. راه آهن معروف هشتاد ساله آن نیز در کنار طبعیتی محسور کننده به زیبایی این شهر تاریخی افزوده است.

جغرافیا

این شهر تاریخی در مجاورت استان سمنان و در ناحیه البرز مرکزی قرا گرفته است. در محدوده شمالی خود به شهرستان قائمشهر، از سمت جنوب به شهرستان فیروزکوه در استان تهران و شهرستان مهدیشهر در استان سمنان، در غرب خود به شهرستان بابل، و از سمت شرق در همسایگی شهرستان ساری و ارتفاعات دودانگه و دهستان چاشم در شهرستان مهدیشهر قرار گرفته است.

گردشگری

جاذبه‌های تاریخی و توریستی و طبیعی این شهر به‌قدری زیاد است که هیچگاه در یک مقاله نمی‌گنجد. اما از معروفترین آثار تاریخی آن می‌توان به قلعه کنگلو، قلعه اساس، برج لاجیم، پل ورسک، برج باوند و نقش شاه اشاره نمود. دریاچه شورمست، رودخانه سوادکوه، غارها و جنگل‌های سوادکوه نیز از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان زیبا می‌باشند.

اقتصاد

سابقا شغل اصلی مردم این منطقه دامپروری و پرورش انواع دام و طیور بود که قسمت اعظم مواد گوشتی و لبنی بازار تهران و مازندران را تامین می‌نمود. در حال حاضر نیز قطب دامپروری استان مازندران به‌شمار می‌رود. با این حال به مقدار کمتری کار کشاورزی هم در این ناحیه انجام می‌شود. کارخانه‌های چوب لاجیم، اشباع تراورس شیرگاه، فرآورده‌های چوبی گله و سنگده دودانگه نیز از صنایع موجود در این منطقه می‌باشند.

مشخصات شهر

کشور: ایران