ارفع کوه مازندران

ارفع کوه مازندران

شرح

ارفع کوه مازندران | Arfa Mountain Of Mazandaran

ارفع کوه مازندران در شرق البرز مرکزی با ارتفاع 2700 متر در کشور ایران واقع شده است. قله ۲۷۰۰ متری ارفع در نزدیک روستایی با همین نام در سوادکوه است، قله ای زیبا که برای رسیدن به آن باید از قلب جنگل عبور کرد.مبدأ صعود روستای ارفع ده  است که در کیلومتر 38 جاده فیروزکوه  به قائم شهر قرار دارد ، مسافت جاده روستای ارفع ده 5 کیلومتر است که  کمتر از 2 کیلومتر انتهای آن خاکی است. فاصله کرج تا ابتدای جاده روستای ارفع ده 222 کیلومتر می باشد. 

 این قله از سه  نقطه صعود می شود شرقی از ارفع ده صعود می شود و کوتاهترین مسیر است. شمالی از دوآب صعود می شود و طولانی ترین مسیر است و جنوبی که از ویسه سر صعود می شود.  قلل عباسعلی ، سرکوه و نرو در شرق ، قله سنگر در جنوب و قله های اونیسه و میشینه مرگ در غرب.

پوشش گیاهی منطقه

پوشش گیاهی منطقه درختان  بلوط ، راش، افرا، توسکا، و گیاهانی نظیر گون ، آویشن کوهی ، چای کوهی ، گل پر و برخی گیاهان دارویی می باشد. گونه های اصلی جانوری منطقه شوکا ، مرال ، پلنگ ، روباه معمولی، شغال ، تشی، گراز، خرس قهوه ای ، کبک، تیهو ، کبک دری ، انواع پرندگان شکاری و افعی البرزی

وضعیت آب در منطقه حدود 500 متر مانده به روستا چشمه داخل امام زاده سام ولام و چشمه دوم در ارتفاع 2480 متری ضلع شمال غربی گوسفند سرا ، البته در طول مسیر صعود چشمه ای وجود ندارد.

بهترین فصل صعود

بهترین فصل صعود به این کوه فصل بهار و پاییز میباشد که از زیباترین فصول سال هستند و چشم و دل هر کوهنوردی را با زیبایی های خود نوازش می دهد.

مسیر قله پا کوب مشخصی دارد ولی اگر هوا مه آلود باشد احتمال گم شدن بسیار زیاد خواهد بود بنابراین همراه داشتن جی پی اس یا راهنما توصیه می شود.
صدای پرندگان و طراوت درختان در این بهار کم بارش بسیار لذت بخش خواهد بود، در طول مسیر پاکوب چندین بار  به دوراهی می رسید که تمامی راه ها را به سمت چپ باید رفت تا از مسیر اصلی قله جدا نشوید.

برای برداشتن آب در مسیر فقط یک چشمه در نزدیکی گوسفند سرا وجود دارد که آن هم در نزدیکی قله است پس همراه داشتن آب کافی هم توصیه میشود. در ارتفاع ۲۲۰۰ متری تقریبا جنگل تمام می شود و وارد مرتع خواهید شد جایی که حضور خورشید به شدت ملموس است. بعد از حدود یک ساعت کوه پیمایی پناه گاه قله ارفع از دور رخنمایی می کند. این پیامی است حامل انرژی و روحیه مضاعف برای هر کوهنورد عاشقی.در نزدیکی قله حیات کاملا درجریان است برای علاقه مندان به پروانه ها هم اینجا در اردیبهشت فضای مناسبی مهیا است. بعد از چند ساعت پیاده روی به قله خواهید رسید بعد از استراحت کردن در پناهگاه و گرفتن عکس یادگاری به سمت گوسفند سرا و چشمه حرکت کنید.

موقعیت هتل