مسجد ملک زوزن خواف

Malek Zuzan Mosqueمسجد ملک زوزن خواف

معرفی و تصاویر

کشور عزیزمان ایران شهر های بسیاری دارد که در قلبشان آثار تاریخی بی نظیری جای گرفته است. زوزن شهری در 40 فرسنگی نیشابور است که مرکز ولایت زوزن بوده است. شهر کویری زوزن که روزگاری زادگاه سياستمداران، وزرا، شاعران و فقها بوده، قرنهاست که بنایی باشکوه و منحصر به فرد را در خود جای داده است. از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر زوزن، مسجد ملک زوزن است که با معماری اسلامی در قرن هفتم هجری قمری ساخته شده است. این مسجد در دشتی وسیع ساخته شده و کاشی‌ های لاجوردی آن چشم هر گردشگر و بیننده‌ ای را به سمت خود خیره می‌ کند. با ایلیا گشت همراه باشید تا با مسجد ملک زوزن آشنا شوید.

قامت مسجد “ملک زوزن” با کاشی های لاجوردی و بناي آجري 9 قرن است که همچون نگينی در غربت کویر سربرافراشته و روزگاری است که این اثر جاودانه و تاریخی رخسار خویش را در خاک زوزن نمایان ساخته است. 9 قرن است که مسجد ملک زوزن با معماری اسلامی در پهن دشتی سوزان رخسارش را به نمایش گذاشته و چشم هر بیننده ای را متحیر ساخته؛ کاشی های لعابی لاجوردی و فيروزه ای حکایت از عظمت و قدمت این مسجد تاریخی دارد و تماشای آن آدمی را به حيرت وا می دارد.

این اثر جاودانه و تاریخی با قرار گرفتن در منطقه بکر کویر چشم مسافران و گردشگران را خیره ساخته. از این مسجد زیبای دوران خوارزمشاهی دو ایوان برجای مانده كه چشم نواز گردشگران است. مسجد ملک زوزن كه در سده هفتم هجری قمری ساخته شده است و دارای آجر كاری و كاشی ‌كاری ‌های زیبا و نفیس است.

خرید آنلاین تور مشهد با بهترین قیمت در ایلیا گشت !

ساخت مسجد ملک زوزن

این مسجد زیبا به سبك خراسانی ساخته شده و از مساجد دو ایوانی دوره خوارزمشاهیان است. مسجد ملک زوزن در این دوره توسط ملك قوام ‌الدین زوزنی بر روی مسجدی كه از قبل در شهر بود و قراین آن نشان می ‌دهد كه در دوره سلجوقی ساخته شده، در سال 616 هجری قمری ساخته شده است. بر اساس كاوش ‌های باستان ‌شناسی كه در محدوده شهر تاریخی زوزن انجام شده آثار و شواهدی از قرون اولیه اسلامی تا دوره ایلخانان در این منطقه به دست آمده است كه بیانگر تاریخ و تمدن آن است.

مسجد ملک زوزن با قامتی سربرافراشته در كویری‌ ترین نقطه زمین یعنی شهرستان خواف قرار گرفته و مساحت فعلی آن بیش از 1000 مترمربع است ولی از نماهای جانبی متصل به دیواره‌ های بیرونی مسجد كه هنوز باقی مانده، پیداست كه بیوتات و شبستان‌ های مسجد در جهات شمال و جنوب بیش از وضعیت فعلی گسترده بوده است.

مسجد ملک زوزن در 66 كیلومتری جنوب غربی خواف واقع شده و تنها بنای آجری بر جای مانده از بقایای شهر تاریخی زوزن و یادمانی ارزشمند از شكوه و عظمت این منطقه است. از مهم ‌ترین بخش‌ های مسجد علاوه بر دو ایوان، پله های مارپیچ، قبر پسر ملك زوزن و محرابی است كه زیر خاك پیدا شده است. این مكان تاریخی در 20 بهمن 1318 با شماره 340 به عنوان یكی از آثار ملی ایران ثبت شد.

نجف یکی از شهر های مهم مذهبی برای مسلمانان است شما می توانید برای سفر به این شهر از مشهد سفر خود را آغاز کنید اما به خاطر داشته باشید بلیط هواپیما مشهد نجف را هم پیش از پرواز تهیه کنید تا هنگام برگشت دچار مشکل نشوید.

مشخصات

موقعیت جغرافیایی

فاصله تا مراکز نزدیک
    نشانی :

    ایران، استان خراسان رضوی، شهرستان خواف، بخش جلگه زوزن، دهستان زوزن، دو کیلومتری شمال غرب روستای زوزن