mhd-njf | ایلیا گشت

خانه > mhd-njf | ایلیا گشت

مشهد و نجف، دو قطب شهر های مذهبی ایران و عراق

همانطور که همه می دانید، مشهد، بارگاه امام هشتم، حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و نجف، زیارتگاه امیرالمونین علی (ع) است. به همین دلیل زائران بسیاری برای ترتیب دادن سفری زیارتی – سیاحتی به این دو شهر سفر می کنند. در نجف و کوفه اماکن زیارتی و دیدنی بسیاری وجود دارد. تمام این بناها با هنری سرشار و به زیبایی ساخته و تزئین شده اند. در کاشی کاری و آیینه کاری ها، ذوق معماران به وضوح، خود نمایی می کند. برای تماشای آنها و زیارت ائمه علیهم السلام، چمدان خود را ببندید و یک بلیط هواپیما مشهد نجف تهیه کنید. برای بازگشت آسان به شهر خود، پیش از سفر، بلیط هواپیما نجف مشهد را نیز خریداری نمایید.

اماکن دیدنی نجف

 
جاذبه های گردشگری نجف اشرف بی شمار است. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

• حرم حضرت علی (ع)

این مکان اولین مقصد تمام زائران نجف اشرف است. آرامشی که در این حرم آسمانی تجربه می شود، قابل قیاس با هیچ حسی نیست. حرم امام علی (ع) در قسمت مرکزی شهر نجف واقع شده و تردد به آن برای مسافران از تمام نقاط شهر آسان است. برای آسایش زوار، تعداد زیادی هتل در خیابان های اطراف حرم، وجود دارد. تقریبا تمام این هتل ها لوکس بوده و همه امکاناتی که هر مسافری به دنبال آن است را دارا هستند. همچنین در تمام خیابان های اطراف حرم مطهر، مغازه های ریز و درشتی موجود بوده و تکاپو در شهر کاملا به چشم می خورد.

• قبرستان وادی السلام

یکی از مهم ترین اماکن زیارتی در شهر نجف، که در دین اسلام بسیار مورد تاکید قرار گرفته، قبرستان وادی السلام معرفی می شود. روایات زیادی در خصوص وادی السلام بیان شده است. در یکی از این روایات آمده، هر مومنی از شرق و غرب از دنیا برود، روح او به وادی السلام وارد می شود. وسعت این آرمستان بسیار زیاد بوده و تعداد بسیاری از مومنان را در خود جای داده است. همچنین آرمگاه تعدادی از پیامبران الهی نیز در این مکان است. حضرات آدم (ع)، حضرت هود (ع)، حضرت صالح (ع) و همچنین حضرت نوح (ع)، در وادی السلام به خاک سپرده شده اند. نکته قابل بیان در مورد وادی السلام، اشاره به زیارتگاهی است که در قسمت سرپوشیده ساخته شئه و مقبره حضرت آدم و حضرت نوح علیهم السلام است. به دلیل روایات زیادی که در باب اهمیت وادی السلام گفته شده، مسلمانان بسیاری برای زیارت به این آرامستان وارد می شوند.

• مسجد کوفه

چهارمین مسجد در جهان اسلام، مسجد کوفه است. در رتبه های یک تا سه، مسجد الحرام، مسجد النبی و مسجد الاقصی قرار دارند. بر طبق روایات، این مسجد در زمان حضرت آدم بنا و در زمان حضرت نوح، تجدید بنا شده است. همچنین در روایات آمده است که این مسجد، به عنوان یکی از باغ های بهشتی معرفی شده است. در زمان ورود مسلمانان به کوفه نیز با پیشنهاد سلمان فارسی، بار دیگر مسجد کوفه بنا گردیده است. در این مسجد، مقامات زیادی وجود دارد که هر کدام، اعمال مخصوص به خود را دارند. همچنین در کنار پیامبران الهی و ائمه معصوم که به مسجد کوفه مشرف شده اند، مرقد اشخاص بزرگی نیز در آن ساخته شده است. از جمله این افراد، هانی بن عروه، مختار سقفی و حضرت مسلم ابن عقیل هستند.

• خانه امام علی (ع)

یکی دیگر از جذاب ترین اماکن کوفه، خانه امام علی (ع) است. در قسمت های مختلف خانه ایشان می توان چاه امام (ع)، قرفه های امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، حضرت زینب (س)، حضرت عباس (ع) و همچنین امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) را دید. بازدید از منزل ایشان برای عموم زوار آزاد و رایگان است.

• مسجد سهله

از مشهورترین مساجد جهان اسلام، مسجد سهله را می توان نام برد. این مسجد در اولین سال هجرت پیامبر (ص) و در نزدیکی مسجد کوفه بنا شده و از مساجد منتسب به حضرت قائم (عج) است. در روایات آمده که حضرت مهدی (عج) پس از ظهورشان، در این مسجد زندگی خواهند کرد. در صحن مسجد سهله تعدادی محراب به نام چند تن از ائمه و پیامبران (ع) ساخته شده است. اعمال زیارتی این مسجد بسیار زیاد است و در مجموع، زائران 70 رکعت نماز در مسجد سهله می خوانند که ثوابی غیر قابل شمارش دارد.

• مقبره میثم تمار

یکی دیگر از زیارت گاه های شهر کوفه، مقبره میثم تمار است. ساختمان این زیارتگاه، وسیع بوده که معماران با سلیقه بی نظیر خود، آن را بنا کرده اند. زائران علاوه بر زیارت، می توانند در این مکان استراحت کرده و از فضای مطبوع آن لذت ببرند.
 

سخن پایانی

تماشا و زیارت تمام اماکن یاد شده کار دشواری نیست. تنها خرید یک بلیط هواپیما مشهد نجف برای رفت و همچنین یک بلیط هواپیمای نجف مشهد برای برگشت کافی است تا سفری به یاد ماندنی و خاطره انگیز داشته باشید. همچنین خرید بلیط چارتر نجف پیشنهادی بود که پیش از این با شما مطرح نمودیم و تاکید داریم تا جایی که می توانید آن را از دست ندهید.