بودای بزرگ لشان چین

بودای بزرگ لشان چین

شرح

بودای بزرگ لشان چین | Leshan Giant Buddha China

بودای بزرگ لشان چین نام مجسمه ای با ارتفاع ۷۱ متر است که در میان صخره کنده شده و چهره و پیکر بودا، بنیان گذار آیین بودا را به تصویر کشیده است. با توجه به تحقیقات باستان شناسان بودای بزرگ لشان در طی امپراتوری تانگ (سالهای ۷۱۳ تا ۸۰۳ میلادی) ساخته شده است.

موقعیت بودای بزرگ لشان چین

بودای بزرگ لشان چین هنوز هم در مکان اولیه ی خود قرار دارد و برای دیدنش باید به جنوب استان سیچوان چین رفت، کمی دورتر از شهر لشان در کوه امی (Emei)، بودای بزرگ لشان را خواهید یافت که مهم ترین جاذبه ی شهر لشان نیز محسوب می شود. مهم ترین نکته که باعث جذاب شدن این مجسمه و تفاوت آن با دیگر تندیس های بودا شده، عظمت آن است؛ طول سرش به تنهایی ۱۴.۷ متر و پهنای شانه اش تقریبا ۲۸ متر و عرض آن ۱۰ متر می باشد.

بودای بزرگ لشان چین خارق العاده ترین اثر

زمانی خارق العاده بودن این اثر زیبا را درمی یابید که تصور کنید مجسمه را در چند صد سال پیش ساخته اند اما با این حال هنوز هم از جمله جذاب ترین سازه های کهنی است که به دست بشر ساخته شده. علاوه بر بزرگترین مجسمه ی سنگی بودا، لقب بلندترین مجسمه ی دوران پیش از مدرن را نیز به این سازه ی هنرمندانه می دهند.

این مجسمه آن قدر حیرت انگیز است که سازمان یونسکو، مجسمه و همه ی ناحیه ی جغرافیایی اطرافش را در فهرست خود ثبت کرده است این ثبت مهم در سال ۱۹۹۶ میلادی انجام گرفت. جالب است بدانید که این مجسمه با نام دافو (Dafo) نیز شناخته می شود.

درست رو به روی بودای بزرگ لشان رودی به نام مینجیانگ (minjiang) جاری است که زیبایی مجسمه و محیط اطرافش را دو چندان کرده، وجود همین رود باعث شده تا بازدیدکنندگان بتوانند هم از طبیعت زیبای منطقه استفاده کنند و هم با دیدن مجسمه در تاریخ سفری داشته باشند. بودائیان امروزی در چین عقیده دارند که مجسمه ی بودا نماد شادی و روشنایی است. 

ابعاد اجزای مجسمه ی بودای لشان:

بودای بزرگ لشان به صورت نشسته ساخته شده و فقط طول قسمت روی پاهای آن ۸.۵ متر است یعنی تقریبا ۱۰۰ نفر می توانند روی پهنای پاهای این مجسمه قرار گیرند و شانه هایش آن قدر بزرگ هستند که روی هر یک از شانه هایش تقریبا به اندازه ی یک زمین بسکتبال است. شاید باورتان نشود اما بینی این مجسمه به تنهایی ۶ متر (۵.۶متر) طول دارد و هر یک از انگشتانش ۳ متر هستند و حتی یک نفر می تواند روی کوچک ترین انگشت بودا به راحتی بنشیند.

در ادامه بیشتر با بودای بزرگ لشان و تاریخچه و چگونگی ساختش آشنا خواهیم شد همچنان همراه ما باشید. 

معماری و ساخت بودای بزرگ لشان

مطمئنا تنها نکته ای که باعث می شود گردشگران از سراسر دنیا به دیدار این مجسمه بروند معماری و شکل ظاهری خاص آن است. جنس این مجسمه تماما از سنگ می باشد به جز گوش های بودا که از چوب هستند و امروزه می توانیم گوش های مرمت شده ی آن را ببینیم. سازنده ها ابتدا گوش ها را ساخته اند و سپس آن ها را به مجسمه متصل نمودند.

اگر کمی دقیق تر به مجسمه ی بودا توجه کنید خواهید دید که او با موهایی فر و گره خورده به تصویر کشیده شده است، موهای او به رنگ سیاه می باشد و حدودا ۱،۰۲۱ فر روی سرش قرار دارد که به شکلی کاملا ماهرانه طراحی و ساخته شده اند. 

مجسمه ی بودای بزرگ لشان چین

مجسمه ی بودای بزرگ لشان تقریبا به اندازه ی یک ساختمان ۱۰ طبقه می باشد و اگر آن را ایستاده می ساختند قدش با مجسمه ی آزادی برابری می کرد. این اثر هنری آن قدر ماهرانه ساخته شده که هر کجای آن را که ببینید کاملا متقارن است. بدون شک اگر این مجسمه را از نزدیک ببینید شگفت زده خواهید شد زیرا کوچکترین انگشت این مجسمه نیز آن قدر بزرگ است که یک فرد بالغ به راحتی می تواند روی آن بنشیند.

از دیگر نکات جالب درباره ی این اثر فوق العاده این است که می گویند در سال های ابتدایی ساخت آن، بودا گوشواره هایی از جنس طلا به گوش داشت که امروزه وجود ندارد و مشخص نیست که گوشواره ها چگونه ناپدید شده اند.

تاریخچه بودای بزرگ لشان چین

آنچه که در این میان کسی روی آن تردید ندارد پدید آمدن اثری فوق العاده توسط راهبان چین است، این پروژه آن قدر موفقیت آمیز بود که نام بودای بزرگ لشان را در اشعار، آهنگ ها و داستان های مشهور چینی به وفور می بینیم. این مجسمه دارای سیستم هوشمندانه ی زهکشی برای مهار باران است از این لحاظ می گوییم هوشمندانه زیرا این سیستم در موها، گوش ها و قفسه سینه ی مجسمه پنهان شده است و آب را به گونه ای هدایت می نماید که قسمت داخلی مجسمه کاملا خشک باقی می ماند البته به دلیل این که مجسمه یکبار تخریب و دوباره بازسازی شد سیستم زهکشی آن به نسبت سیستم اولیه بسیار متفاوت است.

این سیستم در ابتدا به گونه ای ساخته شده بود که تقریبا ۱۸ لایه در سطوح مختلف سر و گوش و گردن مجسمه می پیچید و نهایتا آب باران را به پایین مجسمه یا درون غارهای اطراف مجسمه بودا تخلیه می نمود. برخی عقیده دارند که همین سیستم زهکشی باعث ضد زلزله شدن این مجسمه نیز شده است اما هیچ مدرک معتبری در این زمینه وجود ندارد. جالب است بدانید که در نزدیکی این مجسمه پارک مجزایی وجود دارد که در آن انواع مجسمه های بودا و معابد و مقبره ها قابل مشاهده است در این پارک حدود ۳۰۰۰ مجسمه وجود دارد و برای گردشگران بسیار جذاب می باشد.

موقعیت هتل

کشور: چین

دیدنی‌های نزدیک