فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

امروز می خواهیم در این مطلب فرودگاه بین المللی شوپن ورشو (Warsaw Chopin Airport) را در کشور لهستان به شما معرفی کنیم.  در زبان محلی به این فرودگاه لات نیسکو شوپینا وارساوی(Lotnisko Chopina w Warszawie) می گویند. در حال حاضر این فرودگاه شلوغ ترین فرودگاه لهستان نیز می باشد.

فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

تاریخچه فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

فرودگاه بین المللی شوپن ورشو در سال ۱۹۲۴ در حومه شهر ورشو در منطقه ای به در حومه ی ورشو به خاطر ترافیک هوایی زیاد این منطقه به وسیله ی وزارت راه آهن لهستان خریداری شد و عملیات ساخت آن در این منطقه شروع شد. بالاخره این فرودگاه ۱۰ سال بعد یعنی در سال ۱۹۳۴ ساخته شد و به دست رئیس جمهور وقت لهستان، افتتاح گردید.

در زمانی که این فرودگاه ساخته شد، به عنوان یکی از فرودگاه های مدرن آن زمان معرفی شد. فرودگاه بین المللی ورشو شوپن یکی از شلوغ ترین فرودگاه های کشور لهستان است که حدود ۴۰ درصد از ترافیک هوایی و مسافربری لهستان را در حال حاضر در اختیار دارد. این فرودگاه روزانه حدود ۳۰۰ پرواز برنامه ریزی شده دارد.

شلوغ ترین مسیرهای پروازی این فرودگاه، لندن، شیکاگو، فرانکفورت، پاریس و آمستردام است. در سال ۲۰۱۷ این فرودگاه با ۱۶ میلیون مسافر عنوان شلوغ ترین فرودگاه در بین کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا را به دست آورد. این فرودگاه قبلا به نام ورشو اوکسی و یا فرودگاه بین المللی اکیه(Okęcie) شناخته می شد که بیشتر آن را فرودگاه ورشو می خواندند.

فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

گنجایش فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

مساحت زمین این فرودگاه ۲۰۶۰ هکتار است. این فرودگاه برای شرکت های هواپیمایی هم چون: آدریا ایرویز، ایجین ایرلاینز، ایر لینگاس، ریگا ،شرمتیوو، … و برخی دیگر از ایرلاین های اروپایی به عنوان قطب پروازی محسوب می گردد. زمانی که این فرودگاه ساخته شد، سالن انتظار شیشه ای که از بیرون آن تمام منظره قابل دیدن بود، چندین گیت جداگانه، تابلوی پرواز از جمله امکاناتی بوند که این فرودگاه را ممتاز کرده بودند. در آن زمان فرودگاه ورشو با دارا بودن یک باند بتنی برای هواپیماهای مختلف، یک فرودگاه بسیار مناسب و ایده آل برای شرکت های هواپیمایی مختلف شده بود.

فرودگاه ورشو در آن زمان گنجایش پذیرا بودن  ۱۰٫۷۵۰ مسافر در سال را داشت. با توجه به شرایط سیاسی اروپا و جنگ جهانی که آتشش به کشور لهستان هم رسید، پتانسیل نظامی هم به این سایت اضافه شد و درهای فرودگاه شوپن ورشو به زودی بر روی نیروی هوایی لهستان باز خواه ناخواه، باز شد. در طول جنگ جهانی دوم این فرودگاه به پلی ما بین آلمان و لهستان تبدیل شده بود و در این مابین می توان با قطعیت تمام گفت که ۹۰ درصد این فرودگاه نابود شد زیرا در همان روزهای اول جنگ هدف بمب گذاری آلمانی ها شد.

فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

بازسازی های فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

بعد ها که ورشو توسط نازی ها اشغال شد، باقی مانده های این فرودگاه تبدیل به فرودگاه پایه برای دو مدرسه ی پرواز و حمل و نقل آلمانی ها و همچنین تعمیرگاه هواپیماهای آنان شد. در طی این دوره، باند بتنی فرودگاه مجددا تعمیر شد. البته با پایان کار نازی ها، آن ها زیرساخت های زیر زمینی این فرودگاه را از بین بردند تا ارتش سرخ و ارتش لهستان از آن ها نتوانند استفاده کنند. از تاریخ پر فراز و نشیب این فرودگاه که بگذریم، از سال های بعد از جنگ در حال بازسازی و توسعه ی فرودگاه بودند.

پس از آخرین دوره ی بازسازی های این فرودگاه در سال ۱۹۹۲، دوره ی جدیدی از فعالیت های فرودگاه ورشو با پروازهایی از بانکوک، دبی و نیویورک آغاز شد. در سال ۱۹۹۳ ،این فرودگاه پذیرای ۲٫۲ میلون مسافر بود و این رقم در ۶ سال بعد به ۴ میلیون نفر رسید. این فرودگاه در سال ۲۰۰۶ به افتخار پیانیست و آهنگساز مشهور لهستانی به نام شوپین تغییر نام یافت. از سال ۱۹۸۷ تا ژوئیه ی سال ۲۰۱۵ این فرودگاه توسط اداراه ی دولتی اداره می شد اما از آن تاریخ به بعد مالکیت و مدیریت به وزارت زیر ساخت و توسعه طبق قانون واگذار شد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

نام فرودگاه بین المللی شوپن ورشو: Warsaw Chopin Airport

کد یاتا: WAW

کد ایکائو:  EPWA

نوع فرودگاه: مسافربری/ نظامی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۱۰ متر

ترمینال: ۲ ترمینال مجزا

فاصله با مرکز شهر ورشو: ۱۰ کیلومتر

دسترسی به فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

قطار: برای متصل شدن ریل راه آهن به فرودگاه شوپن ورشو، ۲۳۰ میلیون زلتوی(واحد پول رسمی لهستان) در سال ۲۰۱۲ خرج شده است. این خط شما را مستقیما به مرکز شهر ورشو می برد.

ماشین: ۲ شرکت تاکسیرانی به صورت رسمی در هر دو ترمینال این فرودگاه فعالیت دارند.

اتوبوس: ۲ خط اتوبوس ۱۷۵ و ۱۸۸ به مرکز شهر ورشو می رسند. شما با اتوبوس های ورشو می توانید در هر جای شهر که بخواهید پیاده شوید.

امکانات فرودگاه بین المللی شوپن ورشو

  • در هر دو ترمینال این فرودگاه می توانید از اینترنت رایگان بهره مند شوید.
  • کابین مخصوص سیگاری ها دراین فرودگاه موجود است.
  • دراین فرودگاه شما برای استراحت می توانید از صندلی های راحت این فرودگاه استفاده نمایید.
  • فروشگاه ها و رستوران های این فرودگاه را از دست ندهید.
  • می توانید از خدمات اپراتورهای بین المللی در این فرودگاه برای دریافت سیم کارت استفاده کنید.
  • حمل و بسته بندی بارهای مسافران دراین فرودگاه انجام می گیرد.
فرودگاه بین المللی شوپن ورشو
کلمه‌های کلیدی: