میوه‌ های عجیب و غریب دنیا

میوه‌ های عجیب و غریب دنیا

۱۹ آذر ۱۴۰۲ ۵ دقیقه

وقتی به یک زندگی همیشگی عادت می کنیم، وجود داستان‌ها یا موضوعات عجیب میتواند زندگی را از یکنواختی به دور کند. یکی از این موردها میتواند میوه‌هایی باشد که ما حتی نمیدانیم در کجا هستن و چه مزه‌ای میدهند. در کشورهایی که در نقاط گرمسیر میباشند، میتوانید شاهد این میوه‌ های عجیب باشید. شکل و رنگ این میوه‌ها به حتم برای اولین بار بسیار حیرت‌برانگیر میباشد. با ایلیا گشت همراه باشید.

میوه گل ساعتی | Passion Fruit

این میوه بومی مناطق جنوبی آمریکاست و برای افزایش عطر و طعمش در گلخانه ها نیز پرورش داده می شود. رنگ این میوه معمولا قرمز روشن بوده اما تغییرات محل و آب و هوا باعث شده تا نمونه های دورنگ قرمز و سبز آن نیز ایجاد شود و در اندازه نیز بزرگ تر از نمونه های بومی جنوب آمریکا به دست آید، به طور نمونه میوه های گل ساعتی که در هند پرورش داده می شوند، بزرگتر و بهتر از نمونه‌های اصلی آن است.

این میوه به جهت داشتن عطر و طعم فوق العاده، بیشتر به آب میوه ها اضافه می شود. از این میوه دو گونه وجود دارد که یکی سمی بوده و دیگری خوراکی است و از منابع غذایی بسیار بالایی نیز برخوردار است.

میوه‌ های عجیب

میوه ستاره | Star fruit

یکی دیگر از میوه‌ های عجیب جهان میوه ستاره می باشد. میوه ستاره یا با نام مستعار کارامبولا (carambola)میوه، بومی اندونزی، هند و سریلانکاست و در برش های عرضی، شکلی کاملا شبیه ستاره را نشان می دهد. این میوه از نوع میوه های آبدار بوده که ظاهری قابل توجه دارد. میوه ستاره یا استار فروت در تهیه ویفر، کرم بیسکویت و سس پیتزا مورد استفاده قرار می‌گیرد. طعم و مزه این میوه شبیه یک گلابی اما شیرین تر از آن است. (میوه ستاره در حالی که کاملا رسیده نباشد، سبز رنگ و فوق العاده ترش است و در صورتی که کمی رسیده شود، طعم ترش و شیرین مطبوعی خواهد داشت و رنگ آن به زرد تغییر می‌کند.)

منگوستین یا ترگیل Mangosteen

شکل ظاهری و مزه این میوه به گونه ای است که برخی به شوخی می‌گویند به نظر می‌رسد که این میوه از سیاره‌ای دیگر به کره زمین آورده شده‌است البته در حال حاضر منگوستین در سیاره ما روئیده و میوه می‌دهد. این میوه بومی جزایر سوندا و ملوک (و جنوب هند) است. منگوسین شبیه تخم شترمرغ بوده و درون آن دانه های سفید براقی مملو از خمیر خامه‌ای هلویی سرشار از آنتی اکسیدان است و بسیاری از دانشمندان معتقد هستند که مصرف آن به کاهش بیماری های مختلف مرگبار کمک می‌کند. اگر شما به دیابت مبتلا هستید این میوه را حتما مصرف کنید.

خارگیل | Durian

خارگیل با نام مستعار پادشاه میوه ها یکی دیگر از میوه‌ های عجیب جهان است. هیچ کس حتی تلاش نمی‌کند تا یک خوراکی را که بوی جوراب کهنه عرق کرده می‌دهد، بخورد. بله این میوه به طور فراوان در مالزی و برونئی وجود دارد و ازشهرت منفی نیز برخوردار است به طوری که مصرف آن در هتل‌ها و مغازه‌های خاص (و هواپیماها) ممنوع است. طعم میوه خارگیل به سادگی بد است اما با توجه به شکل و پوسته سخت این میوه، انسان ترغیب می شود تا آن را امتحان کند شاید برای همین است که شکلی خاص دارد.

میوه‌ های عجیب

میوه اژدها | Dragon Fruit

این میوه در اصل پاتایای شیرین نامیده می‌شود که به طور معمول در میان عموم به عنوان میوه اژدها شناخته شده‌است و در مکزیک رشد می‌کند. وزن هر میوه اژدها بین ۱۲۰ تا ۵۰۰ گرم است. میوه اژدها آتشین بوده و شکل آن به مانند گلوله ای از آتش است که به صورت شگفت آوری شیرین است. گل این میوه به صورت خام مصرف شده و یا گاهی در تهیه چای به کار می‌رود. این میوه از یک نوع خاص گیاه کاکتوس به دست می‌آید که قطعا ارزش دیدن و امتحان کردن آن را دارد.

خیار آفریقایی | African cucumber 

خیار آ،ریقایی با نام مستعار کیوانو (kiwano)  یکی دیگر از میوه‌ های عجیب دنیا است. این میوه یک خیار معمولی نیست و می توان گفت پسرعموی آفریقایی خیار معمولی به حساب می‌آید. با دیدن درون خیار آفریقایی، این مساله کاملا روشن می‌شود چرا که بسیار شبیه خیار معمولی است. پوست ضخیم بیرونی سرتاسر میخکوبی شده این میوه یک چهره عصایی به آن بخشیده‌است. احتمالا این مساله به جهت آب و هوای خشن محل رویش آن بوده است چراکه در صحراهای شنی رشد می کند. این میوه سرشار از آب بوده و مزه آن شبیه خیار نمک زده است. خیار آفریقایی غالبا برای تزئین غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

آکی | Ackee

آکی میوه ملی جامائیکا است. دانه های این میوه از یک کشتی پر از برده که از غرب آفریقا به جامائیکا سفر کرده بود، خریداری شد و از آن پس این میوه به لذیذترین خوراکی در سراسر کارائیب تبدیل شد. برای خوردن این میوه اول بخش قرمز را جدا کرده و سپس بخش سیاه رنگ میوه را کنده و آن را برش دهید تا بخش زرد رنگ گوشتی میوه نمایان شود. قابل ذکر است که بخش قرمز رنگ این میوه بسیار سمی است.

میوه‌ های عجیب

تاماریلو | Tamarillo

این میوه به عنوان هم نژاد گوجه فرنگی معمولی شناخته می‌شود که روزانه همه ما آن را مصرف می‌کنیم. رنگ این میوه قرمز سوخته رنگ پریده است با دانه‌های مشخص در وسط آن که پس از برش دادن مشخص می‌شود. (درون این میوه کاملا شبیه درون گوجه فرنگی است.) این میوه در اکوادور، پرو و کلمبیا رشد می‌کند و طعمی شبیه به میوه گل ساعتی یا پشن فروت Passion fruit دارد.

این میوه بیشتر برای تهیه نوشیدنی ها استفاده می‌شود و در مناطق خاصی از بولیوی آن را در پخت و پز به ویژه در تهیه سس مصرف می‌کنند. قابل توجه است که این میوه حاوی مقدار بالایی از پکتین pectin بوده و در صنعت تغذیه، آن را به عنوان یک ماده نگهدارنده قوی مورد استفاده قرار می‌دهند.

کاستارد اپل | Custard Apple

برخی از مردم معتقدند این میوه، قلب گاو نر است اما این تعریف سزاوار این میوه نباشد. کاستارد اپل بیشتر شبیه برادر زمخت سیب معمولی است، تا حدی می‌تواند یک نژاد جهش یافته از آن باشد. این میوه در تایوان، هند، آفریقا و دیگر جنگل های استوایی در سراسر جهان رشد می کند. طعم و مزه این میوه، شیرین دلچسب، شبیه طعم و عطر شیرینی کاستارد است و به همین جهت نام این شیرینی را بر این میوه نهادند.

جک فروت | Jackfruit

این میوه ها که معمولا تداعی کننده طعم زعفران هستند را می توانید در جثه ای بزرگ تر از هندوانه و با شیارهای برجسته تهیه نمایید. معمولا گیاهخوران از جک فروت (Jackfruit) بسیار استفاده می کنند و غذای محبوبی بین آن ها است.

میوه‌ های عجیب

کاولرپا لنتیلیفرا | Caulerpa lentillifera

کاولرپا لنتیلیفرا (Caulerpa lentillifera) یا همان خاویار گیاهی، اومی بودو و یا حتی انگور دریایی می گویند اما ما که می گوییم این میوه بیشتر شبیه خاویار سبز گیاهی و دریایی است! شاید در ابتدا اصلا ظاهری دلچسب و حتی خوشمزه برای شما نداشته باشد و شما را از حس کنجکاویتان برای خرید و مصرف آن پشیمان سازد اما وقتی که برای اولین بار این میوه ی عجیب را مزه کنید بی شک دیگر خوردن آن را از دست نخواهید داد و حتما در سبد غذایی خویش آن را می گنجانید.

این میوه ی خاویار مانند یکی از غذاهای محبوب گیاهخوران است و یکی از جایگزین های جالب و خوشمزه برای جاگزینی با این غذای دریایی است. البته این مسئله را باید بگوییم که این غذا صرفا برای ما شاید عجیب باشد اما برای مردم مناطقی همچون کشور ژاپن و کشورهای آسیای جنوب شرقی از این میوه ی با مزه و خوش طعم در سبدهای غذایی خود استفاده می نمایند.

نام اومی بودو، اسم ژاپنی این خوراکی است. گفته می شود که مردم ژاپن و علی الخصوص مردم اوکیناوای ژاپن که معمولا عمر طولانی تری نسبت به مردم دیگر دارند، از این غذا بسیار استفاده می نمایند.

کارلا | Karela

برگ هایی با سطوح برجسته و خوشرنگ را کارلا (Karela) می نامند. این برگ های گوشتی و پر زرق و برق مزه ای افراطی و جالب دارند و معمولا با شکر قهره ای مصرف می شوند. با این که بعضی از این سبزی ها تلخ هستند اما در آشپزی مردم مناطقی همچون پاکستان و چین بسیار مورد استفاده است.

کوکاملون | Cucamelon

هندوانه کوچک، هندوانه ی مینیاتوری، هندوانه مکزیکی، هندوانه موشی و بسیاری از القاب دیگر که همگی با هندوانه شروع می شوند، نام های مختلفی است که مردم مناطق مختلف به یکی از عجیب ترین میوه های دنیا، با نام علمی کوکاملون (Cucamelon) می دهند. اما این نکته بی شک دانستنش برای شما جالب خواهد بود که بدانید این میوه ظاهری شبیه هندوانه ی کوچک و مزه ای شبیه به خیار دارد!

در مکزیک و به صورت کلی در کشورهای آمریکای مرکزی به این میوه لقب سندیا راتون (sandía ratón) داده اند. درست است که در توصیف طعم این میوه می گوییم که مزه ی خیار می دهد اما کمی ترش تر است و مزه ای نمکی و لیمویی دارد. کوکاملون را به عنوان میوه ای ترش مصرف نمایید. پیدا کردن این میوه با این که مشهور است اما کمی سخت است.

میوه‌ های عجیب

مانیوک | MANIOC

این گیاه که شبیه به یک تکه ی نازک درخت است، یکی از مهم ترین مواد آشپزی در جزایر کارائیب است! این گیاه را خشک و سپس تبدیل به آرد می کنند. معمولا از آن برای پخت و پز کنار گوشت گاو و یا کار دیگر سبزیجات استفاده می کنند.

سیتروس مدیکا وار. سارکداکتیلیس | CITRUS MEDICA VAR. SARCODACTYLIS

سیتروس مدیکا وار. سارکداکتیلیس با آن اسم بلند و بالایش ک معادل بسیار کوتاه تر نیز دارد، بالنگ انگشت دار! این میوه که با ظاهر عجیب و غریب و چند شاخه ای خود یکی از میوه‌ های عجیب دنیا است، ظاهرا از هند به چین آورده شده و در حال حاضر هم تنوع فراوانی دارد. بالنگ انگشت دار را می توان در علوم پزشکی و دارویی سنتی، میوه ای بسیار مفید دانست. البته اضافه بر آن، این میوه را می توان به عنوان یک طعم دهنده منحصر به فرد نیز دانست.

لیچی | Lychee

لیچی (Lychee) میوه ای با قیافه ای توت فرنگی مانند است که مزه سیب زمینی می دهد! بهترین نوع این میوه در چین یافت می شود. در اوخر بهار می توان از بهترین نوع این میوه خریداری کرد.

میوه‌ های عجیب و غریب

اوویلا | UVILLA 

این میوه با نام علمی فیسالیس میوه ای گرد و کوچک شبیه به گوجه است و طعمی خاص دارد و جزو میوه‌ های عجیب جهان محسوب می شود. شاید این میوه را بیشتر با نام فیسالیس بشناسید اما در اکوادور به آن اوویلا می گویند و به دلیل خواص دارویی و ویتامین های زیادی که دارد بسیار پرطرفدار و محبوب است. این میوه تا زمان رسیدن داخل غلافی قرار می گیرد و به مرور غلاف آن خشک شده و میوه بیرون می آید.

در کشور خودمان هم مشابه این میوه وجود دارد که به آن عروسک پشت پرده می گویند و در طب سنتی کاربردهای زیادی دارد. اگر به اکوادور سفر کردید حتما این میوه خوشرنگ و زیبا را امتحان کنید و از طعم خاص و جالب آن لذت ببرید.

گوجه درختی | TOMATE DE ÁRBOL

یک نکته را در مورد میوه های اکوادوری باید به شما بگوییم و آن این است که این میوه ها علاوه بر ظاهر عجیبشان اسامی عجیب تری هم دارند! مثلا درست است که نام این میوه گوجه درختی است اما در حقیقت این میوه هیچ ارتباطی با گوجه ندارد و صرفا تشابه ظاهری باعث این نامگذاری شده است. این میوه به رنگ های زرد، قرمز و نارنجی دیده می شود و به شدت ترش و خوشمزه است.

در اکوادور معمولا این میوه را به صورت آب میوه و در ترکیب با آب و شکر مصرف می کنند. در سفر به اکوادور می توانید نوشیدنی تهیه شده از این میوه را در اکثر کافه ها و رستوران ها سفارش بدهید.

پیتاهایا | PITAHAYA

پیتاها یکی دیگر از میوه‌ های عجیب جهان و در واقع جزء خانواده میوه های اژدهاست. میوه اژدها در کشورهای مختلف مثل مکزیک و آسیای جنوب شرقی مثل مالزی، ویتنام و تایوان هم کشت می شود. اما پیتاهایا بر خلاف آن ها که رنگی صورتی دارند به رنگ زرد است و داخلش سفید رنگ است. پیتاهایا در بین تمام میوه های اکوادور جزء شیرین ترین هاست. میوه پیتاهایا فیبر بالایی دارد و به همین دلیل مصرف بیش از یک عدد آن توصیه نمی شود. مگر آن که به خاطر مشکلات گوارشی نیاز به مصرف بیشتر داشته باشید.

میوه‌ های عجیب دنیا

نارنجیلا | NARANJILLA

نارنجیلا یا نارنهییا یک میوه عجیب شبیه به پرتقال است و یکی از میوه های اکوادور به حساب می آید. توریست هایی که به اکوادور سفر می کنند ممکن است بین اسم این میوه و Naranj که به معنای پرتقال است سردرگم شوند. میوه های اکوادور علاوه بر ظاهرشان نامگذاری عجیب و غریبی هم دارند. مثلا همان طور که دیدیم گوجه درختی هیچ ارتباطی با گوجه ندارد، اما نارنجیلا در واقع از خانواده گوجه است! این میوه هم مثل گوجه درختی معمولا به صورت خام و تنها مصرف نمی شود بلکه با آب و شیرین کننده های مختلف ترکیب می شود و به صورت آب میوه خوشمزه سرو می شود.

باباکو | BABACO

باباکو یکی از دیگر از میوه‌ های عجیب جهان است و تا حدودی شبیه به استارفروت یا میوه ستاره ای کشورهای جنوب شرق آسیاست. باباکو با میوه پاپایا هم خانواده است اما بدون دانه است و طعم آن کمی شبیه به توت فرنگی، کیوی و آناناس است! از این عجیب تر؟ میوه باباکو بسیار آب دار است و در واقع بیشتر به عنوان آب میوه مصرف می شود. اگر قصد سفر به اکوادور را دارید حتما این میوه و عجیب و غریب و خاص را امتحان کنید.

ساپوت | SAPOTE

یکی دیگر از میوه‌ های عجیب دنیا که به شما معرفی می کنیم ساپوت است. ظاهر این میوه شاید شما را یاد میوه آووکادو بیندازد اما به هرحال تفاوت هایی بین آن ها وجود دارد. وسط این میوه دانه های سیاه بزرگی وجود دارد و برخلاف آووکادو، گوشت میوه ساپوت نارنجی و شیرین است. بافت میوه ساپوت هم کمی رشته رشته است و مثل آووکادو نرم نیست.

میوه های خاص

آچوتیلو | ACHOTILLO

این میوه عجیب و غریب و خاص یکی از میوه های اکوادور است و شباهت های زیادی با میوه رامبوتان در کشورهای شرق آسیا (مالزی، اندونزی و ..) دارد. پوسته بیرونی این میوه سخت و قرمز است و داخلش گوشتی نرم، سفید و ژلاتینی داردکه به یک هسته بزرگ چسبیده است. این میوه با ظاهر عجیب و خاصی که دارد یکی از جذاب ترین میوه های اکوادور است و گردشگران را عاشق خود می کند.

پپینو | PEPINO

آخرین مورد از میوه‌ های عجیب که در این مقاله ایلیا گشت به شما معرفی می کنیم میوه ای به نام پپینو است. این میوه بیضی شکل به رنگ زرد است و رگه های قهوه ای روی آن دیده می شود. نکته عجیب و جالب در مورد اسم این میوه این است که پپینو در زبان اسپانیایی به معنای خیار هم هست!!! به همین دلیل در سفر به اکوادور ممکن است این موضوع کمی شما را گیح و سردرگم کند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *