قروتی بیرجند

طرز تهیه قروتی بیرجند

۲۶ شهریور ۱۴۰۲ ۲ دقیقه

بیرجند یکی از شهر های استان خراسان جنوبی میباشد که با وجود مردمان پاک و ساده دلی که دارد، هر کدام به روش خودشان مهمان نوازی را در حق مسافران تمام می کنند و خاطره سفر خوشی را در ذهن ها به یادگار می گذارند. شهر بیرجند در دل کویر ایران ، یکی از مناطق گردشگری محسوب می شود.هر شهر و استانی برای خودش نشانه هایی دارد که به نحوی شناسنامه آن شهر محسوب می شوند.

از صنایع دستی گرفته تا مکان های گردشگری و غذاهای محلی، همه و همه نمادی از یک شهر و استان محسوب می شوند که اتفاقا مردمان آن منطقه تعصب خاصی نسبت به آنها دارند. بیرجند نیز همانند شهر های دیگر ایران دارای غذاهای خاص خودش میباشد که این شهر را هر چه بیشتر خاص تر میکند.

خوراک قروتی بیرجند

طرز پخت قروتی بیرجند

قروتی بیرجند یا همان کشک بنفش بیرجندی یکی از غذاهای سنتی بیرجند است. طرز تهیه قروتی بیرجند بسیار ساده است و با وجود این که در این منطقه استفاده از فست فودها رایج شده است ولی همچنان جایگاه خود را در بین غذاها حفظ کرده است. این غذا به مانند بسیاری از غذاهای لذیذ مشابه آن، از فرآورده های دامی تهیه می گردد و رنگ زیبای آن نظر شما را به خود جلب خواهد کرد.

این غذای خوشمزه از جنس کشک است. قروتی بیرجند در حال حاظر از جمله غذاهای سنتی بیرجند و سایر شهرهای خراسان جنوبی و حتی خراسان بزرگ است که در بیشتر بخش های این منطقه مصرف می گردد. امروزه قروتی بیرجند با هویت جمعی خراسان جنوبی آمیخته شده، به طوری که وقتی فردی از مقامات رسمی به بیرجند سفر می کند، قروتی بیرجند هم در کنار غذاهای دیگر سرو می شود.

از طرفی دیگر ارائه قروتی بیرجند در رستوران ها و سفره خانه های این شهر و ارائه نوع جدیدی از پیتزای قروت و نهایتا برگزاری سفره بنفش بیرجندی و سرو این غذا برای تعداد زیادی از بیرجندی های مقیم تهران نشان می دهد که غذای قروت با هویت اجتماعی و فرهنگی مردم این دیار گره خورده است. این غذای خوشمزه علاوه بر اینکه، به عنوان یک وعده غذایی محسوب می شود، از لحاظ درمانی هم بسیار موثر است که مهم ترین فایده آن ضدعفونی کننده معده است.

قروتی بیرجند با نام های دیگری چون : اشکنه کشک، کله جوش، کالجوش نیز شناخته میشود. لازم است بدانید که این غذا هم به صورت سرد و هم گرم تهیه و مصرف می گردد. قروتی بیرجند به دلیل خواص زیادی که دارد ثبت ملی شده است.

مزایای غذایی قروتی بیرجند

موادلازم جهت تهیه قروتی

  • کشک : یک شیشه کوچک
  • نعنا خشک : به میزان لازم
  • پیاز : یک عدد
  • نان : یک برش (اندازه کف دست)
  • زردچوبه : به مقدار لازم
  • گردو : به مقدار دلخواه

طرز تهیه خورشت انار بیج رشت به روش سنتی گیلان 

طرز تهیه قروتی

پیازها را خرد کرده و سرخ کنید سپس نعنا و زردچوبه را به آن اضافه کنید و کمی تفت دهید. کشک را در ظرف جداگانه ای ریخته و آن را با آب رقیق کنید. سپس کشک را به پیاز و نعنا که در حال سرخ شدن است،اضافه می کنیم.نان را هم اضافه کنید. هم بزنید تا جوش بیاید پس از این که به غلظت مناسب رسید. گردو را اضافه کنید و بعد از چند دقیقه آماده سرو کردن است.

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *