در سفر به کانادا حتما به منطقه مونترال قدیم بروید

امروز در ایلیا گشت قصد داریم تا شما را به دیدن منطقه مونترال قدیم با تلفلظ صحیح انگلیسی Old Montréal ببریم با ما همراه باشید. مونترال قدیم منطقه ای تاریخی در شهر مونترال استان کبک کانادا است و برخی از ساختمان های آن متعلق به دوره فرانسه نو (۱۵۳۴-۱۷۶۳) است. این منطقه تاریخی جاذبه ها و دیدنی های زیادی دارد که در این مطلب می خواهیم در مورد آن ها صحبت کنیم. در سفر به کانادا می توانید یک روز کامل را در این منطقه بگذرانید و از بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری آن دیدن کنید.

منطقه مونترال قدیم

معرفی منطقه تاریخی مونترال قدیم

منطقه مونترال قدیم در آمریکای شمالی از اهمیت بالایی برخوردار است و ساختمان ها و بناهایی متعلق به قرن ۱۷، ۱۸ و ۱۹ به زیبایی هرچه تمام تر کنار هم قرار گرفته اند. منطقه مونترال قدیم بیش از هرجای دیگر شهر حال و هوای پاریسی و فرانسوی دارد. این منطقه تاریخی در طول سال ها بارها بازسازی شده و به محله ای بسیار جذاب و تماشایی برای گردشگران تبدیل شده است.

برای بازدید از دیدنی های مونترال قدیم بهترین راه قدم زدن در این محله تاریخی است. آثار تاریخی و بناهای باشکوه در فاصله نزدیکی از هم قرار دارند و با قدم زدن در این منطقه می توانید در یک روز از تمام آن ها بازدید کنید. علاوه بر بناهای تاریخی، مراکز خرید، گالری های هنری و رستوران های مجلل زیادی در مونترل قدیم وجود دارد.

منطقه مونترال قدیم

بندر قدیم مونترال روزگاری محل رفت و آمد و تردد بازرگانان و تاجران بوده است. اما امروزه به یک منطقه تفریحی تبدیل شده و جاذبه هایی مثل سینمای IMAX، برج ساعتی بزرگ که یادآور برج بیگ بن لند است و مرکز علمی مونترال در این منطقه قرار دارند. در فصل زمستان هم بندر مونترال به مکانی ایده آل برای اسکیت روی یخ تبدیل می شود و چشم اندازی برفی زیبایی در این بندر به وجود می آید. تورهای قایق رانی از جمله قایق رانی تفریجی ۱٫۵ ساعته که از بناهای تاریخی مونترال عبور می کند از همین بندر برگزار می شود.

جاذبه های تاریخی منطقه مونترال قدیم

کلیسای کاتولیک در مونترال

قدیمی ترین کلیسای کاتولیک در مونترال در میدان پلاس دارم (Place d’Armes) قرار دارد و یکی از دیدنی های مونترال قدیم است. کلیسای نوتردام مونترال در سال ۱۶۵۶ ساخته شده و یکی از ساختمان های بی نظیر و باشکوه مونترال است. برج های دوقلوی این کلیسا به خودی خود شگفت انگیز هستند، اما داخل کلیسا و تزئینات داخلی این بنا واقعا تحسین برانگیز هستند. منبت کاری های تماشایی و پرجلوه کار هنرمند مشهور آن دوره یعنی ویکتور بورگو است و نقاشی های زیبای روی شیشه به زیبایی هرچه تمام تر تاریخ مونترال را به نمایش می گذارد.

منطقه مونترال قدیم

تورهای پیاده روی در این منطقه برگزار می شود که تمام دیدنی های مونترال قدیم را شامل می شود و اجازه بازدید رایگان از کلیسای نوتردام مونترال را به بازدیدکنندگان می دهد. این تورها که از بهار تا پاییز برگزار می شود بهترین راه برای تماشای تاریخ و فرهنگ مونترال قدیم است. این تورها انتخابی هستند و بین ۱٫۵ ساعت تا ۳-۴ ساعت متغیر هستند.

منطقه مونترال قدیم

میدان ژاک کارتیه

از بندر قدیم تا خیابان نوتردام در مونترال قدیم، باغ های میدان ژاک کارتیه قرار گرفته اند. این محله پاتوق هنرمندان، فروشندگان صنایع دستی و آثار هنری، سوغاتی و … است و کافه ها و ساختمان های تاریخی و تماشایی زیادی هم در این میدان وجود دارند. بسیاری از جاذبه های گردشگری و دیدنی های مونترال قدیم، از جمله تالار شهر، کاخ دادگستری و عمارت باشکوه و مجلل موزه شاتو رمزی (Chateau Ramezay Museum) در حوالی میدان ژاک کارتیه قرار گرفته اند.

منطقه مونترال قدیم

خیابان سن پل

یکی دیگر از دیدنی های مونترال قدیم خیابان سن پل است که قدیمی ترین خیابان شهر هم محسوب می شود. این خیابان در سال ۱۶۷۲ به عنوان گذرگاهی بین بین قلعه و اوتل دیو، بیمارستان تاریخی ساخته شده است. امروزه این خیابان قدیمی یکی از جاذبه های گردشگری منطقه مونترال قدیم است و در طول خیابان انواع و اقسام فروشگاه ها و مغازه ها قرار دارد. نام این خیابان هم از پل دو شومدی، بنیانگذار شهر مونترال و هم از سن پول اقتباس شده است.

منطقه مونترال قدیم

خیابان پرجنب و جوش بن سکور

یکی دیگر از دیدنی های مونترال قدیم در کانادا خیابان پرجنب و جوش بن سکور است که جزء قدیمی ترین خیابان های مونترال به حساب می آید. در طول این خیابان طیف وسیعی از سبک های معماری فرانسوی معتلق به قرن ۱۷ تا ۱۹ را خواهید دید که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. Marché Bonsecours زمانی به عنوان تالار شهر استفاده می شد تا این که به بازار سبزیجات مونترال تبدیل شد و طی حدود ۱۰۰ سال به عنوان بازار کاربری داشت.

امروزه در این خیابان مغازه ها و بوتیک های بسیار جالبی وجود دارد و یکی از مناطق پرطرفدار برای توریست ها محسوب می شود. کلیسای قدیمی و تاریخی بانوی بن سکور در انتهای همین خیابان قرار دارد. همچنین محوطه تاریخی سر جورج اتین کارتیه هم در این خیابان قرار گرفته است.

منطقه مونترال قدیم

میدان شلوغ و پرجنب و جوش پلاس دارم

میدان شلوغ و پرجنب و جوش پلاس دارم کاملا در مرکز شهر قرار گرفته است و محل تجمع اهالی مونترال و همین طور توریست هاست. برج های دوقلوی کلیسای نوتردام در محوطه عمومی میدان قرار گرفته است و بانک تاریخی مونترال و موزه کنار آن هم دور تا دور میدان واقع شده اند.

مدرسه علوم دینی سن سولپیس

مدرسه علوم دینی سن سولپیس که متعلق به سال ۱۶۸۵ است در کنار کلیسا قرار گرفته است. درست در غرب میدان دارم، مرکز کنفرانس مونترال را می توانید مشاهده کنید. این ساختمان در سال ۱۹۸۳ روی بزرگراه ویل ماری ساخته شده و بیش از همه به خاطر دیوارهای شیشه ای رنگارنگش شهرت دارد.

کلمه‌های کلیدی: