پدیده های شگفت انگیز نیوزلند

پدیده های طبیعی نیوزلند بسیار زیاد است. کشور نیوزلند که گاهی زلاندنو هم نامیده می شود بهشتی برای طبیعت گردان و دوستداران به طبیعت به شمار می آید. این کشور که نزدیکی استرالیا و در اقیانوس آرام قرار گرفته به مدت ۸۰ میلیون سال از خشکی های دیگر دور بوده و همین موضوع باعث شده تا طبیعت، حیات وحش و حیات در این قسمت از کره زمین کاملا متفاوت از دیگر مناطق زمین باشد! طبیعت منحصربفرد، پوشش گیاهی خاص و متفاوت و حیات وحش و گونه های جانوری کمیاب و نادر نیوزلند را به سرزمینی خارق العاده تبدیل کرده است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با 6 مورد از پدیده های طبیعی نیوزلند آشنا کنیم.

گذرگاه تونگاریرو | TONGARIRO CROSSING

یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند منطقه ای به نام گذرگاه تونگاریرو است. در فیلم مشهور و پرطرفدار ارباب حلقه ها این منطقه به عنوان سرزمین افسانه ای موردور معرفی شد و همین موضوع باعث شهرت جهانی آن شد. این منطقه کوهستانی یکی از زیباترین و به یاد ماندنی تجربیات کوهنوردی در نیوزلند را برای شما فراهم می کند. تونگاریرو قدیمی ترین پارک ملی کشور است و چشم انداز فوق العاده بی نظیر و نفس گیری دارد.

در طول مسیر کوهنوردی تان با پدیده های شگفت انگیزی مواجه خواهید شد: چشم اندازهای طبیعی، چشمه های آبگرم، جریان گدازه های قدیمی، دهانه های آتشفشانی قدیم که اکنون پر از آب شده اند و مناظر بدیع و بکر طبیعی. پیاده روی و کوهنوردی در این منطقه واقعا احساس ورود به سرزمینی فانتزی و سورئال یا جایی غیرزمینی مثل مریخ را به آدم می دهد.

پدیده های طبیعی نیوزلند

منطقه جادویی وایوتاپو | Wai-o-Tapu

شهر روتورا به خاطر آتشفشان ها و پدیده های طبیعی و جغرافیایی منحصربفردش شهرت دارد و منطقه وایوتاپو مشهورترین منطقه در این شهر است. وایوتاپو که یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند است در فاصله ۲۷ کیلومتری جنوب شهر قرار گرفته است و دریاچه های رنگارنگ و غیرواقعی آن باعث جذب گردشگران زیادی به این منطقه شده است.

یکی از این دریاچه ها حمام شیطان است که با رنگ سبز فسفری فضایی جادویی به وجود می آورد. دریاچه ای دو رنگ با رنگ های نارنجی و سبز و پدیده های طبیعی دیگر این منطقه را به یکی از بی نظیرترین جاذبه های طبیعی نیوزلند تبدیل کرده است.

منطقه جادویی وایوتاپو

کوه آتشفشانی واکاری/ جزیره سفید | WHAKAARI / WHITE ISLAND

تنها در فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر واکاتان و در ساحل شرقی جزیره شمالی نیوزلند یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند قرار گرفته است. جزیره سفید منطقه ای آتشفشانی است و با گدازه های قدیمی، بخارات آتشفشانی که از گوشه و کنار بیرون زده اند و چشم اندازهای رنگارنگ بیشتر به منظره ای از یک سیاره دیگر می ماند تا زمین خودمان!

دهانه های آتشفشانی گوگردی رنگارنگ و دریاچه های رنگارنگ حاوی مواد سمی همگی آن را به سرزمینی سورئال تبدیل کرده است. در واقع، جزیره سفید تنها آتشفشان زیردریایی به جا مانده در نیوزلند است و از سال ۲۰۰۲ در وضعیت ناآرام و در حال فورانی به سر می برد.

کوه آتشفشانی واکاری

کایکورا | KAIKOURA

تنها با چند ساعت رانندگی از شهر کرایست چرچ به شهر کایکورا می رسید که برخی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند را در خود جای داده است. این شهر یکی از محبوب ترین مناطق برای طبیعت گردان و اکوتوریسم است و یکی از بهترین مناطق جهان برای تماشای نهنگ، دلفین و فک دریایی به حساب می آید. کایکورا تحت تاثیر فرهنگ مائوری قرار دارد و در حقیقت نام کایکورا در زبان مائوری به معنای «خرچنگ بخور» است که قوت غالب مردم این منطقه محسوب می شود.

ایکورا

پارک ملی فیوردلند | FIORDLAND NATIONAL PARK

طبیعت دوستان و کسانی که می خواهند دلفین های پوزه-بطری، فک های خزپوش، پنگوئن ها و طوطی های نیوزلندی را تماشا کنند برای آن ها هیچ جایی بهتر از پارک ملی فیوردلند وجود ندارد. فیورد یا آبدره دره هایی منحنی و پیاپیچ هستند که در حقیقت پیشروی دریا در خشکی به حساب می آیند و پارک فیوردلند ۱۴ تا از این فیوردها دارد.

در برخی از این فیوردها می توان کایاک سواری کرد و در مسیر از زیبایی ها و شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند لذت برد. پارک ملی فیوردلند در حقیقت بزرگ ترین پارک در بین ۱۴ پارک ملی نیوزلند است و یکی از معروف ترین مناطق محافظت شده طبیعی در این کشور به شمار می رود.

 فیوردلند

غارهای وایتومو | WAITOMO CAVES

نوبتی هم باشد نوبت معرفی کردن غارهای جادویی وایتومو است که بی شک یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند به شمار می آیند. غارهای وایتامو گلوورم در شمال جزیره قرار دارند و با کمی رانندگی از شهرهای بزرگی مثل اوکلند و همیلتون می توان به این غارها دسترسی پیدا کرد.

کرم های شب تابی که در این غارها زندگی می کنند آن را به سرزمینی جادویی و رویایی تبدیل کرده اند. تصور کنید صدها و هزاران کرم شب تابی که در این غار زندگی می کنند با نورهای رنگارنگی که تولید می کنند چه فضای زیبا و شگفت انگیزی را به وجود می آورند. بازدید از غارهای وایتومو یکی از منحصربفردترین تجربه هایی است که هر فردی می تواند در زندگی اش داشته باشد.

غارهای وایتومو
کلمه‌های کلیدی: