شکلات لینت

شکلات لینت را بیشتر بشناسید

۲۳ مهر ۱۴۰۲ ۲ دقیقه

شاید شما هم با شکلات‌های لینت (Lindt) آشنا باشید. شکلات لینت بسیار خوشمزه و محبوب است . امروز قصد داریم تا توضیحی کامل در مورد شکلات لینت به شما دهیم. سوئیس به شکلاتش معروف است.

لینت اند اشپرونگلی یا اسپرانگلی (Lindt & Sprungli) که معمولا به نام لینت شناخته می شود نام کارخانه شکلات سازی سوئیس است که امروزه یکی از بهترین و معروف ترین برندهای شکلات در جهان محسوب می شود. اگر اهل شکلات باشید حتما با نام این شکلات آشنا هستید یا احتمالا بارها امتحانش کرده اید و طعم لذیذ آن را تجربه کرده اید. اما شکلات لینت از کجا کارش را شروع کرد و چطور به این شهرت و محبوبیت دست پیدا کرد؟

افتتاح کارخانه شکلات لینت

برای این که در مورد تاریخچه شکل گیری شکلات لینت صحبت کنیم باید به سال ۱۸۴۵ برگردیم. در آن سال، قنادی به نام دیوید اشپرونگلی شوارتز و پسر خلاق و مبتکرش، رادولف اشپرونگلی آمان قنادی کوچکشان در بخش تاریخی شهر زوریخ را اداره می کردند. این دو تصمیم گرفتند اولین قنادی باشند که در بخش آلمانی زبان سوئیس، شکلات جامد را عرضه می کنند.

این ابتکار و خلاقیت باعث شد مردم زوریخ، به ویژه طبقه مرفه و ثروتمند جامعه از این شکلات ها خوششان بیاید و مشتری دایمی آن بشوند. بعد از دو سال، کار ساخت شکلات آنقدر با استقبال روبرو شد که لینت و پسرش تصمیم گرفتند کسب و کارشان را از یک قنادی کوچک در زوریخ به کارخانه ای در Horgen در انتهای دریاچه زوریخ منتقل کنند.

پس از آن که رادولف اشپرونگلی آمان در سال ۱۸۹۲ بازنشسته شد مدیریت و مالکیت کارخانه را بین دو پسرش تقسیم کرد. برادر کوچک تر یعنی دیوید رابرت دو فروشگاه شکلات فروشی در سطح شهر را صاحب شد و کارخانه هم به پسر بزرگ تر رسید. فروشگاه پارادلپاتز با موفقیت زیادی روبرو شد و با فروش شکلات های مختلف توانست به موفقیتی چشمگیر دست پیدا کند. مدیریت این فروشگاه با نام قنادی اشپرونگلی توسط فرزندان و نوادگان ادامه پیدا کرد و در سرتاسر جهان شهرت پیدا کرد.

برادر بزرگتر، یوهان اشپرونگلی شیفرلی که کارخانه به او رسیده بود با استفاده از دستگاه های مدرن و مجهز کارخانه را گسترش داد و تولید شکلات را افزایش داد. اما به زودی متوجه شد که مکان کارخانه اجازه گسترش بیشتر را نمی دهد، به همین دلیل مکانی مناسب تر پیدا کرد و کارخانه جدید را در سال ۱۸۹۹ احداث کرد. یوهان موفق شد شرکت کوچکش را به برند «شکلات اشپرونگلی» تبدیل کند و به سودآوری خوبی برسد.

شکلات لینت
شکلات لینت یکی از محصولات پرفروش در سوئیس است.

در سال ۱۸۹۹ او کارخانه شکلات سازی رادولف لینت در برن را خرید و به این ترتیب برند مشهور شکلات لینت اند اشپرونگلی متولد شد. نام این شرکت در ابتدا کارخانه شکلات سازی لینت و اشپرونگلی برن و زریخ (United Bern and Zurich Lindt and Sprungli Chocolate Factory) بود که بعدها به لینت اند اشپرونگلی شهرت پیدا کرد.

در سال ۱۹۹۴، برند شکلات لینت و اشپرونگلی شکلات سازی اتریشی Österreich را خریداری کرد و آن را با برند خود ادغام کرد. به مرور شکلات لینت کار خود را گسترش داد و به ترتیب در سال های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ شکلات سازی ایتالیایی کافارل و شکلات سازی آمریکایی جیراردلی را خریداری کرد و آن را به زیرمجموعه های برند شکلات لینت تبدیل کرد.

در سال ۱۹۰۵، لینت فوت کرد، اما برند لینت و اشپرونگلی همچنان به موفقیت خود ادامه داد و با کمک فرآیند کونچینگ توانست به سودآوری و شهرت زیادی دست پیدا کند. تا سال ۱۹۱۵، این برند سه چهارم محصولاتش را به ۲۰ کشور در سرتاسر دنیا صادر می کرد و به این ترتیب به شهرتی جهانی و بین المللی دست پیدا کرده بود. بعد از جنگ جهانی دوم، به یکباره تقاضا برای شکلات رو به فزونی گذاشت و فروش برند شکلات لینت اند اشپرونگلی با فروش قابل توجهی روبرو شد.

در دهه های بعد این برند با سرعتی زیاد توسعه پیدا کرد و کارخانه های متعددی در کشورهای مختلف دنیا مثل بریتانیا، آلمان، فرانسه و آمریکا افتتاح کرد و این شکلات را به شکلاتی جهانی تبدیل کرد. در حال حاضر برند شکلات لینت اند اشپرونگلی ۱۲ کارخانه در سرتاسر جهان و در کشورهای سوئیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اتریش، آمریکا و … دارد.

شکلات لینت با گسترش فعالیت هایش اقدام به افتتاح فروشگاه هایی زنجیره ای به نام کافه شکلات در سرتاسر دنیا کرد. منوی این کافه ها عمدتا بر اساس شکلات و دسرهای شکلاتی است و کلیه شکلات های استفاده شده در آن ها هم از شکلات لینت هستند. در این کافه ها شکلات های دست ساز، ماکارون، انواع کیک و حتی بستنی هم فروخته می شود.

درمورد بهترین قهوه های دنیا چه می دانید ؟ 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *