لباس های هندی

۲۲ شهریور ۱۴۰۲

هند زادگاه طعم دهنده ها، خوراکی های خیابانی و مردمان هزار ملیتی است، کشوری شلوغ که همه جای آن سر و صداهای مختلف به گوش می رسد اما از جالب ترین نکاتی که در سفر به هند به نظر هر مسافری می آید نوع پوشش هندی هاست که آن قدر خاص و منحصر به فرد است که با استقبال زیادی در میان غیر هندی ها نیز رو به رو شده. هند از جمله کشورهای مهم دنیاست که همیشه نامش را در کتاب های تاریخ به عنوان یکی از ابر قدرت های جهان، از لحاظ صنعت و تجارت دیده ایم. در ادامه این مقاله میخواهیم به بررسی انواع لباس های هندی و لباس ساری هند بپردازیم.

زیبایی لباس های هندی

تاریخچه لباس های هندی

اگر در صفحات تاریخ در جستجوی لباس هندی ها باشیم خواهیم دید که سبک لباس پوشیدن مردمان هند همیشه منحصر به فرد و خاص بوده است. سرزمین هند، سرزمین عجیبی است. با دیدنی های جذاب و فرهنگی خاص که هر گردشگری را جذب می کند. فرهنگ پوشاک و سبک و سیاق لباس پوشیدن مردم هند را می توان بخشی از جذابیت های گردشگری این شبه قاره دانست.

لباس های سنتی و ساری دامن های هند

لباس های سنتی هندی، بر اساس مناطق جغرافیایی، شرایط آب و هوایی، فرهنگ و اقوام مختلف از منطقه ای به منطقه ی دیگر متفاوت است. هند یک کشور چند فرهنگی است. هر کدام از این فرهنگ های متفاوت تاریخ و سنت های خود را دارند و قدمت آنها اغلب به هزاران سال پیش می رسد. از سویی دیگر، این فرهنگ ها دارای طیف متنوعی از عناصر فرهنگی هستند و در مسائلی مانند دین، زندگی سنتی، غذاهای روزانه و لباس با یکدیگر فرق دارند.

بدون شک نام ساری را تابحال بارها در جاهای مختلف شنیده اید و آنقدر معروف است که حتی شنیدن نام آن ما را به یاد هند و داستان هایش می اندازد. یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین لباس های زنان هندی، ساری است. ساری، تکه ای پارچه به طول 4 تا 8 متر و عرض 60 الی 120 سانتیمتر است که بر روی بدن در سبک های مختلف پیچیده شده است.

ساری دامن های هندی

یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین لباس های هندی

ساری یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین لباس های هندی است که یونسکو این لباس را یکی از باارزش ترین میراث فرهنگی هند در سراسر جهان معرفی کرده است. قدمت ساری به قرن دوم و یا حتی زودتر از آن برمی گردد و از ویژگی های آن رنگ های مختلف، راحتی و خنک بودن است. جالب است بدانید امروزه ساری دیگر فقط محدود به هند نیست و این لباس نه تنها در هند بلکه در کشورهای دیگر دنیا هم توسط افراد زیادی پوشیده می شود. برای پوشیدن ساری باید در قسمت بالاتنه، لباسی آستین کوتاه پوشید و سپس ساری را به تن کرد تا لباس پوششی کامل را برای بانوان به ارمغان آورد.

البته این روزها قسمت بالاتنه ی ساری نیز قسمتی از همین لباس محسوب شده و به عنوان قسمتی از ساری به فروش می رسد اما در قدیم این دو قسمت جدا بودند. جالب است بدانید که پوشیدن ساری در هند به معنای فضل و بخشش آن فرد است، یعنی نوع پوشش باید ارتباط مستقیمی با خلق و خوی فردی که آن را می پوشد داشته باشد. برای کسانی که به پوشیدن لباس با الیاف طبیعی علاقه دارند، لباس های هندی بهترین انتخاب است چون مرغوب ترین نخ جهان در هند تهیه می شود و در تولید لباس به کار می رود. تنوع رنگی پارچه های هندی هم مثال زدنی است.

انواع ساری هندی زنانه

انواع ساری دامن های رنگارنگ هندی

اگر به دنیای رنگ و لباس های رنگی علاقه دارید، یک فروشگاه لباس هندی می تواند متحیرتان کند. خوشبختانه این فروشگاه ها در تهران هم رو به افزایش هستند. در مراکز خریدی مانند تندیس تجریش و پرنیان میدان فاطمی فروشگاه هایی هستند که با بوی عود شما را دعوت به محصولات نخی هندی می کنند. در این فروشگاه ها اغلب محصولات هندی به جز ساری، به خصوص نمونه های گران قیمت ابریشمی در دسترس است. در دوخت لباس های هندی نهایت دقت و ظرافت به کار گرفته شده و در نتیجه لباس هندی یکی از گران قیمت ترین و زیباترین لباس های جهان محسوب می شود. البته به دلیل گران قیمت بودن برخی از این لباس ها، صنعتگران و هنرمندان این عرصه روشی برای کاهش قیمت این لباس های فاخر ارائه کرده اند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *